HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Gıda Sistemleri Zirvesi'ne video mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda Sistemleri Zirvesi'ne video mesaj gönderdi. Gıda konusunda ülkece yürütülen çalışmalara değinen Erdoğan, "Su kirliliğin azaltılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının azaltılmasını hedefliyoruz. Biyoçeşitliliğinin korunması kadınlar ve gençlerin gıda ve tarım sektöründe istihdamı gibi konularda da çalışmalar yürütüyoruz. 'Gıdanı Koru' kampanyamızı da sürdürerek israfın önüne geçmeyi hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Koronavirüs salgını ise sistemin yükünü arttırmış elde edilen kazanımların hızla kaybedilmesini beraberinde getirmiştir. Türkiye olarak salgın öncesinde gerekli çalışmalara başladık. Su şuramızın tanıtımını yaparak ülkemiz genelinde istişarelere hız verdik.

- 46 ana eylem ve 354 alteylem belirledik. Besin değeri yüksek, yeterli makul fiyatla ulaşıma, tarım hayvancılık ve su ürünleri sektörlerinde sürdülebilirlikten krizlere karşı çeşitli konulara odaklanmaktadır.

- Su kirliliğin azaltılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının azaltılmasını hedefliyoruz. Biyoçeşitliliğinin korunması kadınlar ve gençlerin gıda ve tarım sektöründe istihdamı gibi konularda da çalışmalar yürütüyoruz. 'Gıdanı Koru' kampanyamızı da sürdürerek israfın önüne geçmeyi hedefliyoruz. Evlatlarımıza daha adil bir müreffeh bırakmak da bizim görevimizdir.

GÜNCELLENME