VİDEO

Borsada devre kesici nedir?

Borsa İstanbul’un uygulamalarında duyduğumuz devre kesici, yatırımcı dostu bir sistemdir.

Borsa İstanbul’un uygulamalarında sık sık duyduğumuz ‘devre kesici’, yatırımcı dostu bir sistemdir. Devre kesici uygulamasının diğer adı ‘otomatik seans durdurma sistemi’ olurken; fiyat dalgalanmalarının belirlenen sınırları aşması halinde otomatik olarak devreye girer. (Sponsorlu İçerik)

Devre kesici ne zaman uygulanır?

Borsada seyir normal şekilde ilerlerken, bazen yeni bir haber, yeni bir gelişme ya da spekülatif bir atakla bozulabilir ve anormal fiyat dalgalanmaları oluşabilir. Böyle durumlarda yani, fiyat dalgalanmalarının eşik değeri aşmasıyla, devre kesiciler otomatik olarak çalışır ve işlemler geçici olarak durdurulur.

Devre kesici, bir hisse senedinin fiyatında yüzde 10 yükseliş ya da yüzde 5 düşüş olduğunda devreye girer. Böylelikle yatırımcıların yapabileceği panik satışların önüne geçilerek; durup düşünmesi ve araştırma yapması için yatırımcıya zaman kazandırılır. Yani devre kesici, piyasaya soluklanma imkanı sağlayan bir sigorta sistemidir denilebilir.

Yatırımcıların sermayelerini güvence altına alabilmek için uygulanan devre kesiciler, hem yatırımcıyı hem de piyasayı korur.

Devre kesici nasıl çalışır?

Devre kesici çalıştığında, ilgili hisse senedinde tek fiyat yöntemi ile fiyat oluşturmak için belirli bir süre emir toplanır, süre sonunda emirler eşleştirilir ve fiyat oluşturulur. Oluşan fiyatın ilan edilmesinin ardından işlemlere sürekli işlem yöntemiyle devam edilir.

GÜNCELLENME