HABER

BioNTech kurucusu Uğur Şahin'den aşı açıklaması

Dünya haftalardır Omicron'u ve aşıların geleceğini konuşuyor... Uzmanlardan peş peşe Omicron uyarıları gelirken Pfizer koronavirüs aşısının arkasındaki BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin konu ile ilgili flaş açıklamalara imza attı.

Fransız Le Monde'a konuşan Şahin, aşının Omicron varyantına karşı etkinliğine ilişkin erken verilerin 'güven verici' göründüğünü söyledi, ancak aşıların tek başına pandemiyi durdurmayacağı konusunda uyardı.

Şahin, ​​İngiltere ve Güney Afrika'dan gelen ön verilerin üçüncü dozdan sonra yaklaşık yüzde 70, ikinci dozdan sonra ise yüzde 20 ila yüzde 40 civarında bir etkinlik önerdiğinin altını çizdi. Şahin, üç dozdan üç ay sonra etkinliğin yaklaşık yüzde 25'e düştüğünü öne süren bir Alman çalışmasının doğruluğunu değerlendirmek için daha fazla veri beklediklerini belirtti.

'Zamanla Omicron'a karşı bir etkinlik kaybı olacak, bu çok muhtemel' diyen Şahin sözlerine şöyle devam etti: 'Tahminleri ön laboratuvar verilerine değil, gerçek yaşam verilerine dayandıracağım. İlk virüse karşı sahip olduğumuz yüzde 95 etkinlikten çok uzakta olduğumuz açık' diyen Şahin, 'Ancak üçüncü dozdan sonra aşımız, hastalığın herhangi bir türüne karşı yüzde 70 veya yüzde 75 koruma sağlıyor gibi görünüyor. Bu da genel olarak bir aşı için hala iyi bir sonuç' ifadelerini kullandı.

 AŞI OLANLARA UYARI

Üç kez aşılanmış kişilerin bile hastalığı bulaştırabileceğinin altını çizen Şahin, 'Omicron varyantının baskın hale gelmesiyle birlikte, özellikle bu kış, koruyucu önlemler gerekli olmaya devam edecek' dedi. Şahin ayrıca Omicron'a özel bir aşı geliştirildiğini hatırlattı ve BioNTech'in düzenleyici onayına tabi olarak Mart ayına kadar bu aşıyı hazır hale getirmeyi hedeflediğini belirtti.

 

 

GÜNCELLENME