HABER

Beyaz Saray'dan Doğru Avrupa gerilimi açıklaması

Rusya ve Ukrayna arasında tırmanan gerilim tüm dünyada savaş korkusunu büyütürken ABD ve NATO'nun da dahil olmasıyla birlikte kriz giderek çözümsüzlüğe doğru sürükleniyor. Ukrayna sınırından gelen haberler ve fotoğraflar ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna için topyekûn işgal strateji benimsemiş olabileceği endişesini kuvvetlendiriyor.

Gerilimin taşma noktasına geldiği Rusya-Ukrayna hattında tüm dünya endişe içinde yaşanacakları öngörmeye çalışıyor. Rusya-Ukrayna sınırı, geçen yılın sonundan bu yana Moskova yönetiminin, 100 bin kadar askerin yanı sıra tank ve füzelerini de taşımasıyla birlikte bıçak sırtında.

Beyaz Saray dün durumun "son derece tehlikeli" olduğu ve Moskova'nın "her an" bir saldırı başlatabileceği konusunda uyarıda bulundu. İngiliz savunma bakanlığı da Vladimir Putin'in “kâbus senaryosu” dedikleri seçenekte karar kılarak Ukrayna’yı işgale kalkışmasından korktuklarını dile getirdi.

Dün gece konuşan üst düzey bir savunma kaynağı İngiliz yetkililerin düşüncelerini şu sözlerle aktardı: “Putin'in tercihinin sınırlı bir saldırıdan ziyade tam bir işgal olduğuna kuvvetle inanıyoruz. Nede olsa cezası aynı olacağından Ukrayna'ya girip ele geçirebildiği kadarını ele geçirmeyi deneyebilir. Ayrıca, sadece doğu bölgelerini işgal etmekle kalırsa, ülkenin geri kalanındaki Ukrayna güçleri giderek savunma kuvvetlerini güçlendireceği için daha sonra Ukrayna'nın tamamını asla alamayacağını biliyor.”

GÜNCELLENME