EKONOMİ

Bakan Yanık: Engellilerin evlerinde bağımlı bir hayat yaşadıkları dönemler eskide kaldı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) düzenlediği Engelsiz Fark Et Engelsiz Keşfet etkinliğinde konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Artık engelli vatandaşlarımızın her türlü eğitim ve sosyal imkândan yoksun olarak evlerinde, bağımlı bir hayat yaşadıkları dönemler eskide kaldı. AK Parti hükümetleri olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde birçok toplumsal kesimin hayatını kolaylaştıracak hizmetleri hayata geçirdik. Engelli bireyler artık her alanda var, görünüyorlar, kapalı kapılar ardında değiller. Yetenekleri, bilgi ve enerjileriyle hayata katılıyor, engellere hapsolmadıklarını rahatlıkla gösterebiliyorlar dedi.

MÜSİAD Kadın ve MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu iş birliğiyle Engelliler Haftası kapsamında Engelsiz Fark Et Engelsiz Keşfet isimli bir etkinlik düzenlendi. MÜSİAD'ın genel merkezindeki etkinliğe Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD şube başkanları, üyeler, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı. Etkinlikte farklı illerdeki bakım merkezlerinden gelen engelliler yörelerine ait türküleri seslendirip, yetenek gösterisi yaptı. Ayrıca engellilerin el emekleriyle yaptıkları ürünlerin sergilendiği bir sergi de açıldı.

Programın etkileyici ve duygu dolu olduğunu söyleyen Derya Yanık, performans gösterenlere teşekkür etti. Engelliler Haftası kapsamında bakanlık olarak birçok etkinliği bir arada yaptıklarını anlatan Yanık, MÜSİAD'ın kurulduğu andan bu yana pek çok sosyal sorumluluk projesinde olduğu gibi burada da öncü rolünün olmasından ayrıca mutluluk duyuyorum. Birbirine bağlı bir toplum olmanın güçlü bir millet haline gelmenin bazı olmazsa olmazları vardır. Sosyal sorumluluk da bu olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

Biz kültürümüzden ve inancımızdan aldığımız ilhamla engelli, engelsiz, yaşlı, genç, kadın, erkek ayrımı yapmaksızın ihtiyaçlarımızı birbirimize omuz vererek gideriyor bunu da biz büyük bir aileyiz cümlesiyle simgeleştiriyoruz. Ailemizin her bir ferdinin hayata tam, eşit, doğal ve aktif katılımını sağlamak için çalışıyor, bu doğrultuda hem engelli vatandaşlarımızın deneyimlerine kulak kabartıyor, hem de akademik faaliyetleri destekliyoruz dedi.

GÜNCELLENME