HABER

Bakan Soylu selzedelere seslendi: Ödediğimiz tazminat ve yapacağımız yatırım 3,5 milyarı aştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki sel afetinin karşılığında ödenen tazminat ve yapılacak yatırımın şu ana kadar yapılan hesaplamalarla 3,5 milyar lirayı aştığını söyledi.

Bartın'ın Abdipaşa beldesinde selden etkilenenlerle bir araya gelen Soylu, burada sohbet ettiği vatandaşlara "geçmiş olsun" dileklerini iletti. Abdipaşa belediye binasından vatandaşlara seslenen Soylu, Kastamonu ve Sinop'ta hasarların tanzimini tamamladıklarını, Bartın'daki tanzimler ve hasarlar için komisyonlardaki ilgililerle bir araya geldiklerini belirtti.

Bölgede karşı karşıya kalınan afetin büyük olduğuna işaret eden Soylu, şöyle devam etti:

"Metrekareye yer yer 400 kilogram üzerinde yağmur aldı. Türkiye'de çok kolay görünmeyen ve burada da bakanlarımızla Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tüm kurumlarımız, milletvekillerimiz, belediyelerimiz, yerel yönetimlerimiz, vatandaşımız, polisimiz, jandarmamız, DSİ ve karayollarımız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma Bakanlığımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığımız herkes bir mücadele ortaya koydu. Belki de çok zor karşı karşıya kaldığımız durumun telafisinin çabuk bir zamanda vatandaşımızın yaralarının sarılması için hep birlikte çaba sarf ettik."

"ÖDEDİĞİMİZ TAZMİNAT VE YAPACAĞIMIZ YATIRIM 3.5 MİLYARI AŞTI"

"Bir devlet olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla vatandaşımızı zor durumdan çıkartabilmek için elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyuyoruz" diyen Soylu, köylerin parke ihalelerinden beton yollarına kadar bütün tespitlerini yaptıklarını kaydetti.

Soylu, şunları aktardı:

"Hemen ihalelerini yapıp oradaki ulaşımı sağlıklı bir şekilde temin edebilmek için gerekli hazırlıkları 23 gün içerisinde, bir taraftan husubatı topladık. Bir taraftan vatandaşımızın yaralarını sarmaya çalıştık. Bir taraftan madden elimizden gelen desteği ortaya koyduk. Sadece Sinop, Kastamonu ve Bartın'da ev eşyası, araç yardımı bin 600'e yakın aracın kasko bedelleri üzerinden yüzde 70'ini vatandaşımıza ödüyoruz. Bunlar kimisi iş arabasıydı. Kimsenin elini böğründe bırakmamak için elimizden gelen gayreti ortaya koyduk. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, AFAD ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özellikle Aile Bakanlığı ve AFAD olarak ailelere ev eşyası ve taşınma yardımı olarak üç vilayette şu ana kadar 100 milyonun üzerinde destekte bulunduk. Araç yardımı olarak şu anda 35 milyonun üzerinde destekte bulunduk. Yine bütün bunların yanı sıra köy yolları, su, köprüler, burada belki de ilk kez duyacaksınız. Ödediğimiz tazminat ve yapacağımız yatırım bizim hesaplamalarımızla 3,5 milyarı aştı. Cumhurbaşkanımızın bir talimatı oldu. Kayıplarımızı geri getiremeyiz ancak vatandaşımızın yaşamış olduğu eski halinden daha iyisini vatandaşımıza, hemşehrilerimize teslim etmek boynumuzun borcudur. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz."

GÜNCELLENME