HABER

Avustralya'da ordu devrede! Askerler karantina uygulamasına yardım edecek

Aşı faaliyetleri hız kazansa da, dünya özellikle Delta varyantı yüzünden bir türlü COVID-19’un pençesinden kurtulamıyor. Avustralya, tedbirler için orduya görev verdi. ABD’de federal çalışanlara aşı ya da haftalık test zorunluluğu getirildi.

DÜNYA genelinde koronavirüs, özellikle Delta varyantı yoluyla aşı olmayanlar arasında yayılıp, can alırken, Batı ülkeleri önlemlerini sertleştirmeye başladı. Avustralya’nın Sydney kentinde tedbirleri ordunun da denetlemesi kararı alındı. ABD’de ise milyonlarca federal çalışan için aşı ya da haftalık test yaptırma zorunluluğu getirildi.

300 KİŞİ GÖREV YAPACAK

Avustralya’da polisten yapılan açıklamaya göre, Sydney’deki tam kapanma denetiminin sağlanması için polislerle birlikte Avustralya ordusundan 300 asker de görev yapacak. Sydney’in bağlı bulunduğu Yeni Güney Galler (NSW) Emniyet Müdürü Mick Fuller, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile görüşüp, ordu desteği talep ettiğini belirterek, “Gelecek hafta yaptırım faaliyetlerinde artış olması nedeniyle Başbakan’dan askeri personelin bu operasyona yardımcı olması için resmi talepte bulundum. Başbakanımıza desteğinden dolayı teşekkür etmek istiyorum” dedi.

ASKER POLİSE DESTEK VERECEK

 

NSW Polis ve Acil Servis Bakanı David Elliott, askeri personelin kentte görev alacak olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, “Ordunun benzersiz kabiliyetleri ve eğitimi, son yıllarda sel ve şiddetli orman yangınları gibi kriz zamanlarında NSW halkına hizmet etmek için polis memurlarımızla birçok kez bir araya geldi. Bu, bu salgınla savaşmak için işlevsel, etkili ve dinamik bir ekip olacak” dedi. Sydney’e hafta sonu intikal etmesi beklenen askeri personelin silahsız olarak, gerekli eğitimlerden geçirildikten sonra pazartesi gününden itibaren polisle sokaklarda devriye gezmesi planlanıyor. Öte yandan denetimlere ordunun katılmasına tepki gösterenler de var.

GÜNCELLENME