HABER

Ağlarına 300 kiloluk bronz kadın heykeli takıldı

MUĞLA'nın Marmaris ilçesinde balıkçıların ağlarına 2 metre uzunluğunda 300 kilogram ağırlığında bronz, kadın heykeli takıldı. Heykel incelenmek üzere Marmaris Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. Heykeli bulan 40 yıllık balıkçı Hasan Önal, "İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım dedi.

Marmaris'e 70 kilometre mesafede bulunan Bozburun ile Selimiye mahalle sınırları açıklarında Bodrumlu balıkçılar, dün 06.00 sıralarında ağ attı. Balıkçılar, 2,5 saat sonra 50 metre derinliğe attıkları ağlarını çeken ağırlığını görünce, bol balık tuttuklarını düşünüp, büyük heyecan yaşadı.
Uzun uğraşlar sonucu çektikleri ağdan balık yerine bronz kadın heykeli çıkan balıkçılar büyük şaşkınlık yaşadı. Heykeli teknelerine alan balıkçılar durumu telsizle Sahil Güvenlik Marmaris İlçe Komutanlığı ekiplerine bildirdi.


300 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA
Devriye gezen Sahil Güvenlik hücum bot ekipleri balıkçı teknesinin bulunduğu Selimiye Mahallesi açıklarına geldi. Tekneye inen ekipler heykelde inceleme yaptıktan sonra balıkçılara eşlik ederek Bozburun Mahallesi iskelesine geldi. Marmaris Müze Müdürlüğü'nden gelen ekipler vinçle bir araca konulan bronz heykelde yerinde inceleme yaptı. 2 metre uzunluğunda, 300 kilogram ağırlığındaki bronz heykel, tarihi değeri olup, olmadığının tespiti, tarihi değeri varsa hangi döneme ait olduğunun belirlenmesi için Marmaris Müze Müdürlüğü'ne götürülüp, muhafaza altına alındı. Marmaris Müze Müdürlüğü yetkilileri, heykel ile igili gerekli inceleme ve araştırmaların yapılmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerekli açıklamaların yapılacağını bildirdi.


'40 YILLIK BALIKÇIYIM İLK KEZ BÖYLE BİR ŞEYLE KARŞILAŞTIM'
Heykeli bulan balıkçılardan evli. 2 çocuk babası Hasan Önal (59), " Balık tutmak için sabah erken saatlerinde Hisarönüne Körfezi'ne ağımızı attık. 2,5 saat bekledikten sonra ağ ağırlaşmakta başladı. Balık olduğunu zannettik. Ağı çekmeye başlayınca garip bir şey olduğu fark ettik. Tekneye aldığımızda ağala takılan şeyin heykel olduğunu gördük. Saat 16.00 sıralarında Sahil Güvenlik ekibi gelip, heykeli aldı. 40 yıldır balıkçılık yapıyorum, böyle bir şeyle ilk defa karşılaştım. Çok şaşkınım" dedi.

GÜNCELLENME