HABER

ABD’yi kar fırtınası vurdu

Kuzey yarımküre oldukça sert geçen kış mevsimini yaşarken yoğun kar yağışı birçok ülkeyi zor durumda bıraktı. ABD’de etkili olan kar fırtınası nedeniyle bazı bölgelerde kar kalınlığı 75 santimetreye kadar ulaştı.

ABD’nin doğu kıyılarında etkisini gösteren “Bombogenesis” Kar Fırtınası nedeniyle birçok yol kapandı ve elektrik kesintileri yaşandı. Yoğun kar yağışıyla birlikte Massachusetts eyaletinde kar kalınlığı 75 santimetreye kadar ulaşırken, yaklaşık 80 bin kişi de elektriksiz kaldı.

Meteoroloji uzmanı Matthew Cappucci, bir noktaya her saat başı 8 ila 10 santimetre arasında kar düştüğünü belirterek, “Dünyadaki hiçbir yol ekibi bununla başa çıkamaz. Bu da tüm yolların kapanması anlamına gelir” dedi.

Ülkede yaklaşık 6 bin uçuş kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Fırtına nedeniyle 4 eyalette acil durum ilan edildi. Öte yandan yoğun kar ulaşımda da aksaklıklara sebep oldu. Yolları kapatan karlar kepçeyle kamyonlara yüklenip kullanılmayan otoparklara taşındı.

Fırtınalı kar yağışı dün gün boyu etkisini sürdürürken kıyı bölgelerinde oluşan yüksek dalgalardan dolayı bazı yerlerde su taşkınlıkları yaşandığı ifade edildi. Saatteki hızı 110 kilometreyi aşan rüzgar ve tipi sebebiyle ortaya korkutucu görüntüler çıktı.

Üstelik meteoroloji uzmanları yoğun kar yağışının daha da kötüleşeceği ve ardından dondurucu soğukların geleceği yönünde tahminlerde bulunuyor.

GÜNCELLENME