HABER

24 ilde 'Tümör' operasyonu

İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinasyonunda 9 organize suç örgütü ile bu örgütlere silah temin eden 26 suç grubu üyelerine yönelik 24 ilde 284 şüphelinin yakalanması için 'Tümör' operasyonu başlatıldı. CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ canlı yayında operasyonun detaylarını anlattı...

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; KOM Daire Başkanlığı tarafından organize suç örgütleri ile mücadele kapsamında 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' ve 'örgütün faaliyetleri kapsamında yağma, tefecilik, tehdit' suçlarını işledikleri tespit edilen 9 organize Suç Örgütü ile söz konusu örgütlere silah temin ettiği belirlenen 26 suç grubu üyelerinin kimlikleri tespit edildi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda Ankara, İzmir, Adana, Aydın, Afyonkarahisar, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Denizli, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Karabük, Kocaeli, Konya, Muğla, Malatya, Mardin, Mersin, Nevşehir, Rize, Sakarya ve Osmaniye olmak üzere 24 ilde eş zamanlı Operasyon başlatıldı. 'Tümör' adı verilen operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen 284 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Açıklamada, geçen yıl 8 ilde 'Sahil Rüzgarı', 9 ilde 'Sahil Rüzgarı-2' ile 30 ilde 'Tırpan' ve Nisan ayında 16 ilde eş zamanlı 'Müsilaj' operasyonları yapıldığı belirtilerek, "Vatandaşlar üzerinde baskı, cebir, tehdit ve şiddet yöntemlerini kullanarak kendilerini devletin erklerinden üstün göstermeye çalışan mafya tipi organize suç örgütleri ve bu örgütlere silah temini sağlayan suç gruplarına yönelik mücadele KOM Daire Başkanlığı koordinesinde devam ediyor" denildi.

"TURİZM SEKTÖRÜNÜ, OTOPARK SEKTÖRÜNÜ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR"

CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ canlı yayında operasyonun detaylarını anlattı:

Organize suç örgütlerinin Türkiye'deki dağılım tablosu bu. Neredeyse Türkiye haritasının tamamını kaplamış. Kırmızı noktalara yapıldı operasyon. Türkiye'nin birçok noktasında Çanakkale'den Erzurum'a kadar organize bir şekilde hayatın içine yerleşmiş.

Kimi haraç alıyordu, kimi vatandaşı tehdit ediyordu, kimi darbediyordu, kimi tefecilik yapıyordu. Birçok organize suç içeren suçlara karışıyordu. KOM Daire Başkanlığı aslında daha önce de buna benzer operasyonlar yapmıştı. Rüzgar operasyonu, Tırpan operasyonları yapmıştı. Onlara ön bir operasyon yapılmıştı ama bugün özellikle Türkiye genelinde 24 ayrı ilde 26 suç grubuna yönelik eş zamanlı operasyon başlatıldı. 284 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bu suç örgütleri şu an Türkiye'nin dört bir noktasından tek tek bulundukları yerlerden yakalanıyor ve gözaltı işlemleri devam ediyor. 

Peki bunlar ne yapıyor? Özellikle Batı bölgelerimize yoğunlaşmışlar. Sahil bölgelerinde, Turizm sektörünü ele geçirmeye çalışıyorlar. Kimi otopark sektörünü ele geçirmeye çalışıyor kimi esnaflar zorla haraç alıyor ve esnafları iş yapamaz hale geliyor. Kimi silahlı yaralamalar, kimi çek senet tahsilatı yapıyor. Dolayısıyla vatandaşın legal yaşam konforunu bozan suç örgütleri bunlar. Esnafın ve vatandaşların yoğun şikayetleri var. Savcılıklara suç duyuruları var. Vatandaşların şikayetleri dikkate alındı. Operasyon devam ediyor.

GÜNCELLENME