EKONOMİ

Kuyumculuk eğitmeninden kulplu altın uyarısı

Düzce'de El Sanatları Eğitim Merkezi'nde kuyumculuk eğitmeni olarak görev yapan Murat Eren, vatandaşların çeyrek, yarım ve tam altın alırken dikkat etmesi gerektiğini, bazı art niyetli kişilerin bu tür altınlara kulp takarken altını kestiklerini ve yerine bakır, bronz dolgu yaptıklarını söyledi.

Kuyumculuk eğitmeni Murat Eren son dönemde altın fiyatlarının artış göstermesi nedeniyle yatırımlarını altından yana kullanmaya başlayan vatandaşları altın alırken dikkat etmeleri konusunda uyardı. Murat Eren çeyrek, yarım ve tam altınlara kulp takan bazı art niyetli altın tamircilerinin kulp takacakları yeri üçgen biçiminde keserek bronz yada bakırla doldurduklarını, kestikleri parçanın ise kendilerine kaldığını söyledi. 
Eren altın ve gümüşe son dönemde ciddi anlamda yatırımlar olduğunu ifade ederek, "Vatandaşlar son dönemde altın ve gümüşe oldukça ciddi yönelmiş durumda. Vatandaşlarımız küçük birikimleriyle çeyrek ya da tam altın almaktalar. Bu çeyrek ve yarım altınları da hem yatırım amaçlı hem de bir aksesuar veya takı olarak kullanmak istedikleri için bunlara halkalar ekleyip birleştirmeler yapmak istiyorlar. Burada art niyetli bazı arkadaşlar bunu fırsata çevirip çeyrek, yarım ya da tam altınlara kulp takarken kulpun monte edileceği kısmını küçük üçgen şeklinde kesip almakta ve o boşluğa bronz, bakır ya da pirinçten kulplar takıp vatandaşları bir şekilde kandırmaktadırlar" dedi. 

GÜNCELLENME