ANTALYA HABERLERİ

Varis sülükle tedavi edilmez

DHA
11.04.2017 - 11:51 |Son Güncelleme :
DHA

 

Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA) - AKDENİZ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, "Variste kanın sülük tarafından emdirilmesinin tedavi olasılığı sıfırdır" dedi.

Modern tıp gelişinceye kadar hastalıkların tedavisinde binlerce yıldır çeşitli bitkiler ve yöntemlerin kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Gölbaşı, bu yöntemlerden biri olan sülükle tedavinin, geçmişte olduğu gibi günümüzde de çok çeşitli hastalıkların tedavisinde uygulandığını söyledi. Prof. Dr. Gölbaşı, "Üretilmeleri için yetiştirme çiftlikleri kuruldu. Üretilen sülükler pek çok hastalığın tedavisinde modern sağlık ünitelerinde kullanılmaktadır" diye konuştu.

ÖNEMLİ SAĞLIK PROBLEMLERİNE NEDEN OLUR

Sülük tedavisi uygun hastalarda kullanılmadığı takdirde çok önemli sağlık problemlerine neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Gölbaşı, "Yanlış kullanımların başında bacaklardaki varis tedavisi gelmektedir. Varisin temel nedeni toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların bozulmasıdır. Bu kapakçıklara yönelik tedaviler yapılmadığı ve yumak yapmış bu varisler çıkartılmadığı takdirde, varis içerisinde biriken kanın sülük tarafından emdirilmesinin tedavi olasılığı sıfırdır. Ayrıca sülük kullanımına bağlı enfeksiyon gelişebilmekte ve bacak mevcut durumundan çok daha kötü hale gelerek varis tedavisi iyice çıkmaza sokulmaktadır" dedi.

YARA İÇİNDEKİ ATIK MADDELERİ UZAKLAŞTIRIR

Prof. Dr. Gölbaşı, "Ciddi toplardamar kaçaklarına veya derin toplardamar tıkanıklığına bağlı ayak bileği etrafında yaralar açılır ve bu yaraların iyileşmesi çok uzun zaman alır. Genel olarak sülük tedavisi yaraların iyileşmesine yara içerisindeki atık maddelerin uzaklaştırılması anlamında fayda sağlamaktadır. Ancak bu yaraların iyileşmesinde de sülük tedavisi tek başına anlam taşımaz. Toplardamar problemlerine bağlı gelişen yaraların tedavisinde mutlak etkili yöntem elastik bandaj veya varis çorabı kullanımıdır" diye konuştu.

BACAK VARİSİNDE KESİNLİKLE KULLANILMAZ

Bacaklardaki varisin tedavisinde hiçbir şartla sülük tedavisi kullanılmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Gölbaşı, "Sülük vücuttaki kanın tamamını emse dahi varislere fayda sağlamaz. Hatta faydadan çok daha fazla zararı olmaktadır. Varisi olan kimselerde yapılması gereken en önemli yaklaşım, öncelikle varise neden olan kaçağın doppler ultrason ile ortaya konulması ve bu kaçağa yönelik cerrahi, köpük, lazer gibi tedavilerin uygulanmasıdır. Aksi takdirde sülük gibi yapışan varislerden kurtulmamız mümkün olmayacaktır" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Varis sülükle tedavi edilmez hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2017 tarihinde saat 11 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Varis sülükle tedavi edilmez haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  04:12
 • Güneş
  05:46
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı