KAYSERİ HABERLERİ

Valilikçe Dilencilikle Mücadele Eylem Planı Uygulamaya Konuluyor

IHA
11.08.2015 - 14:41 |Son Güncelleme :

KAYSERİ VALİLİĞİ

IHA

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, kentte dilenciliğin önüne geçilebilmesi amacıyla ildeki kamu kurum ve kuruluşlarının İl Emniyet Müdürlüğü’nün koordinesinde dilencilikle mücadele için çalışma yürüteceğini söyledi. Bu amaçla bir işbirliği protokolü hazırlandığını belirten Vali Düzgün, dilenciliğin bir meslek olmaktan çıkartılarak duyguların istismar edilmesine izin verilmeyeceğini ifade etti.
Vali Düzgün, yaptığı açıklamada, Kayseri’nin son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu sanayi, ticaret ve turizm atılımlarıyla birlikte önemli bir cazibe merkezi konumuna geldiğini, bu durumun da kendilerine iş alanı bulmak isteyen çevreler ve vatandaşların ilgisini çekerek kentin göç aldığını ifade etti.
Yurt içi ve yurt dışından yaşanan göçlerle birlikte dilencilik oranında da artış olduğunun gözlemlendiğini kaydeden Vali Düzgün, yapılan çalışmalarda dilenciliği meslek haline getirenlerin çoğunlukta olduğunun görüldüğüne işaret ederek, “dilenciliği meslek edinenler, dilenmek istemediği halde yoksul ve çaresiz olduğu için dilenmek zorunda kalanlar ve dilenmek istemediği halde dilenmeye zorlanan vatandaşların” ayrımının yapılmasının önemini vurguladı.
Hukuksal ve sosyal içerikli çalışmalar ile sokaklarında duyguların istismar edilmediği daha huzurlu bir kent amacıyla “Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim” Projesi hazırlandığını ve 8 kamu kurumu arasında işbirliği protokolü imzalandığını ifade eden Vali Düzgün, dilencilikle mücadele için kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarının yanında vatandaşların da dilencilere para vermemelerini isteyerek, şöyle konuştu:
“Vatandaşlarımız dilencilere para verdiği sürece, onlar dilenmeye devam edecektir. Dilencilik bir mağduriyet şekli değildir, dilencilik sayesinde kazanılan paranın kolay ve cazip olması yaşanan dilencilik olaylarının artmasına sebep olmaktadır. Dilencilere verilen her para onları sokakta kalmaya yönlendirmektedir. Bu nedenle dilencilere para vermeyerek dilenciliğin azalmasına katkıda bulunalım. Gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza Kaymakamlıklarımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, belediyeler, hayırsever vatandaşlarımız, dernek ve vakıflar tarafından zaten yardım yapılmaktadır. Çalışamayacak durumda olan vatandaşlarımızın bu kurum ve kuruluşlara başvurması gerekir. Çalışabilecek durumda olan vatandaşlarımız ise İŞ-KUR Müdürlüğü’ne başvursunlar. Şu anda Kayseri’de sanayi kuruluşlarımızca 9.500 işçi aranmaktadır.”
Kayseri Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokole göre “Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim” projesi kapsamında kurumlar arasında planlı ve koordinasyonlu çalışmalar yürütülecek, vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla broşür dağıtılacak, özellikle çocuk ve genç yaştaki dilenciler sportif ve sosyal etkinliklere yönlendirilecek, uzman personel eşliğinde aile ziyaretleri yapılacak ve dilenciler tespit edilerek yardım kuruluşları ya da İŞ-KUR Müdürlüğü’ne yönlendirilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Valilikçe Dilencilikle Mücadele Eylem Planı Uygulamaya Konuluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ağustos 2015 tarihinde saat 14 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Valilikçe Dilencilikle Mücadele Eylem Planı Uygulamaya Konuluyor haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

27 Şubat 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:45
 • Güneş
  07:06
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:03
 • Akşam
  18:35
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı