GeriFutbol Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin CAS'a başvurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin CAS'a başvurdu

Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin CAS'a başvurdu
Abone Olgoogle-news

Prens Ali'nin Fransız avukatı Francis Szpiner, basına yaptığı yazılı açıklamada, oy kullanılan kabinlerin şeffaf olması yönünde müvekkilinin FIFA'ya başvurusunun hızlandırılmış bir şekilde incelenmesi talebinin reddedilmesi üzerine seçimlerin ertelenmesi için CAS'a başvurduklarını bildirdi.

FIFA, kendisine yapılan bu başvuruyu seçimin düzenleneceği 26 Şubat’a kadar karara bağlayamayacağı için reddetmişti. FIFA bunun yerine, delegelerin oy kullanılan kabinlere cep telefonlarını dışarıda bırakarak girmelerini kararlaştırmıştı.

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, cuma günkü seçimin en önemli adayı olarak gösteriliyor. Adaylar arasında Infantino ve Prens Ali'nin yanı sıra eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı ünlü iş adamı Tokyo Sexwale ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife yer alıyor.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri geçen yıl 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Sepp Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, eski UEFA Başkanı Michel Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu. FIFA Etik Kurulu, 21 Aralık'ta Blatter ve Platini'yi sekizer yıl futboldan men etmişti. FIFA başkanlığı için en güçlü adaylar arasında yer alan Platini, kendisine verilen ceza yüzünden cuma günkü yarışta yer almayacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle