UEFA kaşıkla verdi kepçeyle alıyor

UEFA kaşıkla verdi kepçeyle alıyor

Milli Takım, Avrupa Şampiyonası'nda gösterdiği başarıdan dolayı elde ettiği geliri UEFA'ya ceza olarak ödemeye başladı.

Haberin Devamı

Gül soyunma odasına girince UEFA cezayı kesti

CSKA Sofya’nın lisansının iptal edilerek Şampiyonlar Ligi’nden ihraç edilmesinin ardından, kupalara katılan üç Türk takımının da geçen sezon şans eseri ihraçtan kurtuldukları ortaya çıktı.

İşte Futbol Extra Dergisi'nde yer alan haber: 

TÜRKİYE İHRAÇTAN DÖNMÜŞ

UEFA’nın son günlere damgasını vuran Porto ve CSKA Sofya ile ilgili kararı tüm dünya futbol kamuoyunda büyük bir şok etkisi yaparken, Türk takımlarının da benzeri bir akıbetten şans eseri kurtuldukları ortaya çıktı. Futbol Extra’nın ele geçirdiği mektupta, UEFA’nın yaptığı inceleme sonrası geçen sezon Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası’nda mücadele eden Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın mali kriterler bakımından kulüp lisansı alarak kupalara katılma hakkına sahip olmadıkları ortaya çıktı. Bu skandal durumun UEFA tarafından sonradan yapılan tesadüfî bir inceleme sonrası ortaya çıktığı belirlendi. UEFA, bu durumdaki üç kulübe lisans vererek kupalara katılmasını onayladığından dolayı da lisansör Türkiye Futbol Federasyonu’nu 200 bin İsviçre frangı cezaya çarptırdı.

Haberin Devamı

Federasyon kupayı riske soktu

Bir süre önce, Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanmasına rağmen, mali kriterleri yeterli olmadığını tespit ettiği Bulgaristan’ın CSKA Sofya takımını kupadan ihraç eden UEFA, aynı tarihte Türkiye Futbol Federasyonu’na bir mektup göndererek yaşanan skandalı anlattı… Disiplin Komitesi Başkanı Thomas Part imzasıyla gelen yazıda, Türkiye Futbol Federasyonu’nun, 2007-2008 sezonunda Avrupa kupalarında mücadele eden Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’a bir lisansör olarak kulüp lisansı vermemesi gerektiği, bu nedenle görevini ihlâl ederek UEFA kupalarını riske sokabilecek muhtemel bir durumu meydana getirdiği vurguladı.

Kulüplerimiz kanıt sunamamış

UEFA’nın 2007-2008 sezonuna dair, uyum denetim raporu bulgularında F.Bahçe ile ilgili olarak, “Kulüp hesaplarının kapandığı tarih itibariyle transfer faaliyetlerinden ödenmemiş tutarların olmadığı hususunda herhangi bir kanıt sağlanamamıştır” denirken; Galatasaray’la ilgili olarak da, “Kulüp, transfer faaliyetlerinden ödenmemiş tutarların olmadığı hususunda her hangi bir kanıt sağlanamadığı gibi, yerel sosyal veya vergi makamlarına karşı ödenmemiş hiçbir bedelin olmadığı konusunda da bir delil sunamamıştır” ifadesi kullanıldı. Beşiktaş’la ilgili olarak da, “Kulüp, sosyal ve vergi makamlarına karşı ödenmemiş hiçbir bedelin mevcut olmadığı hususunda herhangi bir kanıt sunamamıştır” dendi.

Haberin Devamı

Borç yok ispatı şart

Mali koşullar konusunda kulüpleri futbol camiasının herhangi bir ferdi veya kuruluşuna karşı ödenmemiş hiçbir borcun kalmadığını ispat etmekle yükümlü tutan UEFA, ayrıca kulüplerden herhangi bir zaman zarfında teknik ve idari çalışanları ile akdi anlaşmalardan husule gelen vadesi geçmiş hiçbir tutarın olmadığını ispat etmesi zorunluluğunu da getiriyor. Ayrıca UEFA, kulüpleri yerine getirilmemiş herhangi bir ödemelerinin olmadığını ispat eden dokümanlarını da Federasyona ve kendilerine ibraz etmekle, federasyonları da lisans vermeden önce bu hususu kontrol etmekle zorunlu tutuyor.

Her yere borç var

UEFA, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin transfer faaliyetlerinden dolayı borcu olmadıklarına dair gönderdikleri evrakların kendi beyanları olduğundan bunun kanıt olarak kabul edilmediğini, aksine, yapılan incelemede bu kulüplerin lisans talep ettikleri zaman dilimi içinde ödenmemiş borçlarının bulunduğunu tespit ettiklerini bildirdi. Yazıda ayrıca, Galatasaray ve Beşiktaş’ın sosyal ve vergi makamlarına da harç ve vergilerini ödediklerine dair her hangi bir kanıt sunamadıklarına yer verildi.

Haberin Devamı

Ya başta tespit edilseydi?

Beş sayfalık gerekçeli kararda son olarak, “Bu kulüplerin açık ve net olarak, lisans yönetmeliklerinde zorunlu mali gereklilikleri yerine getirmeksizin UEFA müsabakalarına katıldıkları ortaya çıkmıştır. Yapılmamış ödemelerin olmadığını kanıtlayan geçerli dokümanların olmamasına rağmen bu kulüplere lisans veren Türkiye Futbol Federasyonu lisans yönetmeliklerinin uygulanması hususundaki ihmalci tutumu ile görevini ciddi şekilde yerine getirememiş, görevini ihlâl etmiş ve UEFA müsabakalarını riske sokabilecek muhtemel bir durum yaratmıştır” denildi.

Federasyon CAS’a gidiyor

UEFA Komitesi, bunun yenilenen suçlar olmadığı, mevcut kararın özellikle kulüplerin bu bağlamdaki yükümlülüklerini tekrar ihlâl etmeleri durumunda doğrudan doğruya müeyyide ile karşılaşabilecekleri esasından hareketle sadece ulusal federasyona müeyyide uygulanmasına karar verdi. Haluk Ulusoy döneminde yaşanan bu olayla ilgili mevcut yönetim kurulu ciddi tedbirler aldı. Hazırlanan yeni statüde kulüp lisans kriterleri konusunda bu olaydan dolayı kulüplere ağır yaptırımlar getiren Futbol Federasyonu, UEFA Disiplin Kurulu’nun verdiği bu cezaya karşılık CAS’a gitme kararı aldı.

Haberin Devamı

KULÜP LİSANS - MADDE 5

Mali/Finansal kriterler
UEFA müsabakalarına katılan kulüplerin;
1. Kendi transfer faaliyetlerinden vadesi geçmiş/tediye edilmemiş ödemelerin,
2. Çalışanlarıyla (oyuncular, antrenörler, idari personel vs) akdedilmiş sözleşme ya da anlaşmalardan ödemesi yapılmamış tutarların kalmadığını ispat etmek zorundadır.

CSKA’ya ne olmuştu?

UEFA, 2007-2008 sezonunu Bulgaristan şampiyonu olarak tamamlayan ve Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanan CSKA Sofya takımının lisansını iptal etti. Bulgaristan Futbol Federasyonu Lisans Komisyonu Başkanı Nikolay Kristev, “UEFA, aralarında aidatların ödenmemesi de dâhil olmak üzere toplam 17 gerekçe ile CSKA Sofya'nın lisansını iptal etmiş. Bu durumda CSKA Sofya, Şampiyonlar Ligi ön eleme karşılaşmalarına katılamayacak” dedi. CSKA Sofya'nın son 3 yıldır sürekli zarar ettiği ve vergi daireleri ile çeşitli kuruluşlara toplam 1.7 milyon euro borcu olduğu öğrenildi.

Haberin Devamı

İşte o belgeler...

UEFA kaşıkla verdi kepçeyle alıyor

UEFA kaşıkla verdi kepçeyle alıyor

UEFA kaşıkla verdi kepçeyle alıyor

UEFA kaşıkla verdi kepçeyle alıyor

 

Haberle ilgili daha fazlası: