GeriSpor Üçüncü lige çağrı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üçüncü lige çağrı

Eyüpspor Başkanı Deniz Köken, üçüncü ligdeki kulüp başkanlarını bir araya getirmeyi hedefliyor. Amacı üçüncü ligin bütün sorunlarını spordan sorumlu bakana aktarmak.

Üçüncü lig takımlarından Eyüpspor'un başkanı Deniz Köken İstanbul'daki diğer 3. lig futbol kulüplerinin başkanlarını bir araya toplamayı planlıyor. Köken'in amacı, üçüncü ligin sorunlarını başkanlarla tartışmak, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ile görüşme yolarını mutlaka bulmak.

Üçüncü ligle ilgili bir ekonomik yasal düzenleme getirilmesinin şart olduğunu belirten Köken, ligin federasyonda temsilcisinin olmamasından yakınıyor. Çözülmesi gereken sorunlardan biri de semt sahalarının yetkilisi: Sahadan sorumlu Beden Terbiyesi mi, kulüp mü?

Başkanın bir önerisi de toto, loto, TRT havuz sisteminde üçüncü lige belirli bir payın ayrılması. Köken, yetkilerin Futbol Federasyonu ve Spor Bakanlığı arasında bölünmesinin, 3. ligin yapılaşmasında aksaklıklar yarattığına inanıyor. 1994'te Eyüpspor başkanı olan Köken, nüfusunun yüzde 40'nın otuz yaş altında olan bir ülkede Spor Bakanlığı'nın bulunmamasını anlamakta güçlük çekiyor.

Toto-lotoda yoklar

Peki üçüncü lig takımları nasıl kaynak sağlıyor? Yönetim kuruluna alınan insanların bağışları, sempatizanların reklamlarıyla. Tüm bunlar bin bir minnetle oluyor. Belirli bir prosedür, yasa yok. Kimi semtlerde Bakanlığa ait çim sahalarda, saha yıpranmasın diye antreman izni verilmeyebiliyor.

Üçüncü lig takımları senede sadece iki defa toto ve lotoya giriyor. Bu havuzdan kazanılan para da genelde kulübe ulaşmıyor. Kimi zaman bu parayı Beden Terbiyesi, kulübün elektrik parasına ya da SSK alacağına kesiliyor.

Türkiye'de 3. ligde 8 grup yaklaşık 15'er takımdan 120 takım bulunuyor. Ama televizyonlar bu ligden bahsetmiyor, TRT yayınlarında görülmüyorlar. Bazı şirket takımları daha rahat, çünkü masrafları şirket tarafından karşılanabiliyor.

Futbolun siyasi rantı

Üçüncü ligde maçların nerede olduğunu çoğu insan bilmiyor, simsarlar biliyor. Oysa, genelde bölgede pazar günlerinin tek sosyal olgusu maç.

Belediye başkanı ya da milletvekili olmak isteyenler yerel özelliği ağır basan bu kulüplere başkan olabiliyor. Eğer kulüp altyapıya önem verir, birkaç yüz çocuk yetiştirmek için uğraşırsa başarılı kazanabiliyor.

Böyle bir altyapı varsa başkan bir siyasi getiri sağlayabiliyor. Özellikle futbol okulu açılmışsa, saha varsa, genç futbolcularla haftada iki üç gün ilgileniliyorsa başkan bir kitleyi yakalamış oluyor.

Yoksa, haftada bir maç yapmanın fazla bir rantı yok. İki bin kişiden bilet parası birer milyon alınsa iki milyar lira ediyor. Bu da futbolcuların maaşına ancak yetiyor.

Futbolcu birinci ligde 1 trilyon liraya imza atarken 3. ligde 10 milyara imza atılıyor. Aynı zamanda Eyüp Belediye Başkanı Yardımcısı olan Köken'in önerisi şu: ‘‘Onaltı futbolcudan 4'ünün amatör kümeden gelmesi gerekiyor. Amatörlük canlandırılmalı. Böylece pahalı transferlerin önü kesilir. Futbolu, parayla olur, imajından çıkarmak gerek.’’

ÜÇÜNCÜ LİGİN SORUNLARI

Futbol Federasyonu'nda temsilcileri yok.

Toto-loto havuzundan senede iki kere para alıyor, o da devlete olan borçları nedeniyle ödenmiyor.

Semt sahalarının kullanımından şikayetçiler.

Maçları TRT'de gösterilmiyor.

Futbol Federasyonu ve Beden Terbiye arasında bölünmüş yetkilerden şikayet ediyorlar.

Eflatun Sarı

1919'da kurulmuş Eyüpspor'un renkleri eflatun-sarı, amblemleri yok. Ta Gönen'e, Çanakkale'ye kadar kendi imkanlarıyla giden sadık, 100-150 çekirdek seyircisi var. Maçlarının bilet parası 1 milyon- 1 milyon 500 bin arasında değişiyor. 350 bin nüfuslu bir ilçe olan Eyüp'te Eyüpspor'un önemli maçlarına 5, diğerlerine 2-3 bin seyirci geliyor. Takımın yazlık kampı Gerede'de. Devre arası kış kampını Site'de yapıyor.

Eyüpspor geçen sene play-off'ta Konya Endüstri'ye 10-0 yenilince takımın üçte ikisi değiştirilmiş. Tepecik'den kaleci Mustafa ile Ertuğrul, Eskişehir'den eski Beylerbeyi oyuncusu Yasin'i almış. Şu anda 3. lig lideri ile aralarında 6 puan var.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle