Türkiye'nin güreşteki yıldızı Siirt'ten çıktı

Türkiyenin güreşteki yıldızı Siirtten çıktı

Macaristan'ın Szombathely şehrinde 23-28 Ağustos tarihleri arasında yapılan Dünya Yıldızlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye'ye ilk kez dünya 3'üncülüğü kazandıran Evin Demirhan, “Şampiyonaya Siirt'teki diğer sporcuların da kullandığı tek güreş minderinde hazırlandım” dedi.

Çevre baskısına rağmen 3 yıl önce güreşe başlayan Evin Demirhan, önce bu baskıyı yendi, imkansızı başararak önce Türkiye, ardından geçen yıl Bosna-Hersek'te yapılan Avrupa Yıldızlar Güreş Şampiyonası'nda Avrupa Şampiyonu, şimdi de Macaristan'da 40 kiloda dünya 3'üncüsü oldu. Evin'in yenemediği tek şey ise yoksulluk...

Evin Demirhan, şampiyonaya Siirt'teki tek güreş minderinde hazırlandığını, bu minderde hem büyük hem de genç erkeklerin antrenman yaptığını, bunun da antrenman programında sorun oluşturduğunu söyledi.

Babasının bir kuruluşta müstahdem olarak çalıştığını ve 9 kardeş olduklarını belirten Demirhan, spor ayakkabısı, eşofman başta olmak üzere bir çok malzeme eksikliğini sıkıntısını yaşadığını ifade etti. Demirhan, “Dünya şampiyonu olarak ülkeme dönmeyi çok isterdim. Kilo verdiğim için de direncim azaldı. Özeleştiri yapmak gerekirse istediğim performansı sergileyemedim, tutuk güreştim. Amacım bundan sonra hem gençlerde hem de büyüklerde uzun yıllar Türkiye'ye şampiyonluklar yaşatmak” dedi.

Evin Demirhan'ın antrenörü Adem Kesici, Evin'in, 3 yıldır güreşle uğraştığını ilk yılda Yıldızlar Türkiye Şampiyonu, 2010 yılında Avrupa Şampiyonu, 23-28 Ağustos arasında yapılan 2011 Dünya Yıldızlar Güreş Şampiyonası'nda 3'üncü olarak hem Avrupa şampiyonluğu hem de dünya üçüncülüğü ile “yıldızlar” kategorisinde Türkiye'ye bir ilk yaşattığını söyledi.

“RAKİPLERİNE EN FAZLA 2 PUAN VERDİ”

Kesici, henüz 16 yaşında olan Evin'in uzun yıllar Türk sporuna damgasını vuracağını belirterek, hedeflerinin gençler ve büyüklerde Avrupa, dünya ve olimpiyatlarda şampiyon olmak olduğunu bildirdi. Kesici, şu an 7 kız sporcusunun bulunduğunu hepsinin de Türkiye derecesi olduğunu vurgulayarak, imkansızlıklarla şampiyonaya hazırlandıklarını dile getirdi. Kesici, fitness salonları olmadığı için ağırlık çalışmalarını kendilerinin yaptığı yapay aletlerle gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Evin'in Siirt ve bölge için iftihar kaynağı olduğunu ifade eden Keseci, “Evin Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonasında şimdiye kadar rakiplerine 2'den fazla puan vermeden şampiyon oldu. O bizim gurur kaynağımız” dedi.

“ÖNCE TEPKİ ALDIK”

Siirt Spor İl Müdürü Hüssam Olgaç, Evin Demirhan'ın güreşe başladığında, vatandaşlardan “kız çocuğu güreş yapar mı” diye tepki gördüklerine dikkati çekerek, “Evin Demirhan'daki yeteneği keşfettik ve tüm tepkilere göğüs gerdik. Herkesin hangi branştan olursa olsun spor yapmasını gerektiğini söyledik. Siirt'ten bazı kızlarımız spor akademisini kazanınca, spora olan ilgi de arttı. Evin'in, Türkiye ve Avrupa şampiyonu olması hepimizi gururlandırdı. Şu an Siirt Spor Lisesi'nde 3'üncü sınıfta okuyor. Biz kendisine imkanlarımız dahilinde aylık 300 lira harçlık veriyoruz” diye konuştu.

Sporun terörü önleyici ve insanları kaynaştırıcı özelliğinin bulunduğunu işaret eden Olgaç, “Hiç bir sporcu terör olaylarına karışmaz. Biz elimizden geldiğince spora gönül vermiş evlatlarımıza yardımcı oluyoruz. Tesislerimiz gece, gündüz çocuklarımızın hizmetindedir” ifadesini kullandı.

Daha önce, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül tarafından “81 İlden 81 Yıldız Sporcu” kapsamında kabul edilen Evin Demirhan, ayrıca başkanlığını Ensar Kurt'un yaptığı Şampiyon Güreşçiler Derneği tarafından da 2010'da “yılın sporcusu” ödülüne layık görülmüştü.
Haberle ilgili daha fazlası: