TRABZON HABERLERİ

Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'ne doğru

AA / Tuncay Bekar
24.11.2014 - 14:57 |Son Güncelleme :

- DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Gürdoğan: - "Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye’ye yapacağı resmi ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında düzenlenecek 'Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi' toplantısında iki ülke arasında ticarette yaşanan sorunlar gündeme getirilecek" - "Bu konuların çözüme kavuşması ile Rusya'ya yönelik ihracatımızın adeta sıçrama yapacağından hiç kimsenin kuşkusu bulunmamaktadır"

Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyine doğru
AA / Tuncay Bekar

TRABZON (AA) - Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Türkiye'ye yapacağı resmi ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenecek "Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi" toplantısına katılacağını belirterek, toplantıda iki ülke arasında ticarette yaşanan sorunların gündeme getirileceğini söyledi.

Gürdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye-Rusya arasında ticarette bazı sorunlar yaşandığını belirterek, Rusya'da, Güney Federal Bölgesi Krasnodar merkezli bölgeye bağlı illerde faaliyet gösteren Türk ihracatçılara yerel idarelerin olumsuz tutumları, asılsız ihbar ve somut olmayan suçlamalarla ihracatçılara ait iş yerlerine Federal Güvenlik Teşkilatı elemanlarınca baskınlar yapılmasının Türk iş adamlarını tedirgin ettiğini söyledi.

Türkiye'nin önde gelen yaş meyve sebze ihracatçı firma temsilcisi Baykal Bulut'un asılsız ihbar ve kanıtlanamayan suçlamalarla 2012 yılından beri Rusya'da tutuklu bulunduğunu savunan Gürdoğan, uzun tutukluluk ve yargılama süreci, ekonomik suça ekonomik ceza ilkesi kuralının uygulanmaması ve adil yargılama yapılmamasının yol açtığı mağduriyetin giderilerek Bulut'un serbest bırakılmasını istedi.

Rusya'ya yönelik ihracatta her geçen gün artış yaşanmasına rağmen bu potansiyele uygun geçiş belgesi sayısının artırılmamasının ihracatçıları olumsuz etkilediğini ve iki ülke arasında hedeflenen ticaret hacmine ulaşılmasını engellediğini söyleyen Gürdoğan, şöyle devam etti:

"Bundan dolayı her yıl tekrarlanan sorun olarak karşımıza çıkan geçiş belgesi sayısının dış ticaret hacmine paralel şekilde arttırılması ve geçiş belgesi tahsis sisteminin çok girişli yıllık belge tahsisi sistemine dönüştürülmesi veya mümkünse geçiş belgesi uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılarak Türk ve Rus plakalı taşıtların serbestçe iki ülkeye belge aranmadan giriş yapabilmesi gerekir. Ülkemizden Rusya'ya karayolu ile en kısa sürede Gürcistan üzerinden geçişimizi sağlayan Verhni Lars kapısının yetersiz olması nedeniyle kapıda uzun araç kuyruklarının oluşmasına ve ihraç eşyası taşınan Türk tırlarının 3 güne kadar beklemelerine neden olmaktadır. Bu nedenle, bu kapının alt yapısının genişletilmesi ve bu kapıya alternatif olacak Kafkasya Bölgesi'nden 2 yeni kapının da açılmasının sağlanması iki ülke arasında hedef konulan ticaret hacmine ulaşılmasına katkı sağlayacak"

Gürdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin hedef konulan rakamlara ulaştırılmasına katkı sağlaması amacıyla 12. KEK Toplantısı'nda Rusya'nın Türkiye'ye yakın Vladikavkaz ve Mahaçkale kentlerinde kurulması konusunda mutabık kalınan Türk lojistik merkezlerinin bir an önce faaliyet geçirilmesi için somut adımlar atılmasını da talep etti.

Türkiye ve Rusya arasındaki ihracatın bu önemli sorunun çözülmesi gerektiğini vurgulayan Gürdoğan, ihracatçıların gözünün Putin'in aralık ayının ilk haftasında Türkiye'ye yapacağı resmi ziyarette olduğuna işaret etti.

Gürdoğan, "Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye’ye yapacağı resmi ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Türkiye'de düzenlenecek 'Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi' toplantısında iki ülke arasında ticarette yaşanan sorunlar gündeme getirilecek" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin önem verdiği pazarlardan birinin Rusya olduğunu söyleyen Gürdoğan, "Rusya'ya yönelik ihracatın özellikle 2014 yılının 10 aylık verilerinde düşüş trendinde olmasının en önemli nedeni, yaşanan sorunların alt kademede bugüne kadar çözüme kavuşturulmamasıdır. Bu sorunlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Putin'e aktarılmak üzere yetkililere intikal ettirilecek. Bu konuların çözüme kavuşması ile Rusya'ya yönelik ihracatımızın adeta sıçrama yapacağından hiç kimsenin kuşkusu bulunmamaktadır" ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Trabzon haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Trabzon haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'ne doğru haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ

16 Haziran 2021, Çarşamba
 • İmsak
  02:41
 • Güneş
  04:42
 • Öğle
  12:27
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  20:02
 • Yatsı
  21:53
Sayfa Başı