GeriSeyahat Türkiye’nin en güzel 10 meydanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Türkiye’nin en güzel 10 meydanı

Türkiye’nin en güzel 10 meydanı

Meydanlar, kentlere, kasabalara, köylere kişiliğini kazandırır. Randevular meydanlarda verilir, kitleler meydanlarda bir araya gelir, kutlamalar ya da protestolar meydanlarda yapılır. Kentlerin tarihleri biraz da meydanlarında yazılır. Günümüzde yüksek yapıların arasına, dar sokaklara sıkışan insanlar için bir nefes alma alanıdır aynı zamanda.

Eski yerleşim bölgelerinin meydanları çevrelerinde mutlaka birkaç tarihi eseri de barındırır. Bu bir dikilitaş, bir çeşme, bir heykel, bir saat kulesi veya yüzyıllık bir çınar ağacı olabilir. Biz de bu hafta jüri üyelerimize Türkiye’nin en güzel meydanlarını sorduk. Listeye giren adreslerin kimi binlerce yıllık geçmişe sahip, kimiyse bir insan ömründen daha kısa zaman önce tasarlanmış. Üstelik bu hafta listemizde iki ikincimiz var.

EN İYİ 10

1. Konak Meydanı - İZMİR

2. Sultanahmet Meydanı -İSTANBUL

2. Saburhane Meydanı - MUĞLA

3. Hükümet Konağı Meydanı - KASTAMONU

4. Orhangazi Meydanı- BURSA

5. Prominand Alanı - AMASYA

6. Mevlana Meydanı -KONYA

7. Balıklıgöl ve Dergah Platformu Meydanı - URFA

8. Alaçatı Meydanı -İZMİR

9. Birgi Meydanı - İZMİR

10. Cumhuriyet Meydanı - KARS

KONAK MEYDANI

Son düzenlemeyi Piriştina yaptı

İzmir kent merkezinde, Kemeraltı Çarşısı’nın girişinde yer alması nedeniyle günün her saati yoğun. 1868-1872 yılları arasında yapılan Hükümet Konağı ile 1829’da inşa edilen Sarı Kışla ile çevrili. Adını Hükümet Konağı’ndan alan meydanda İzmir’in simgesi olan ve 1901 yılında yaptırılan İzmir Saat Kulesi var. 50 yıldır pek çok kez biçim değiştirdi. Son düzenlemeyi Büyükşehir Belediyesi eski başkanı rahmetli Ahmet Piriştina yaptırdı. Yaklaşık 7 milyon YTL harcanan meydan projesinde 210 bin metrekare alan yeniden düzenlendi. İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş günü olan 9 Eylül’de açıldı.

SULTANAHMET MEYDANI

Üç imparatorluk gördü

İstanbul’un sembollerinden. Kentin kurulduğu yedi tepeden birinde bulunuyor. Bizans döneminde Hipodrom, Osmanlı döneminde At Meydanı, Cumhuriyet döneminde Sultanahmet Meydanı olarak adlandırıldı. Bizans’ın şenliklerine ve kanlı ayaklanmalarına, Osmanlı’nın saray düğünlerine ve cirit oyunlarına, Yeniçeriler’in kazan kaldırmalarına sahne oldu. Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, İbrahim Paşa Sarayı, Milion Taşı, Dikilitaş, Yerebatan Sarnıcı, Alman Çeşmesi meydanda bulunan ve meydanı çevreleyen tarihi yapılardan bazıları. Yaz kış, günün her saati turistlerle dolu.

SABURHANE MEYDANI

Rum mahallesinde

500 yıllık geçmişe sahip. Rum Mahallesi olarak bilinen Asar Mevkii’nde yer alıyor. Tarihi kilise kalıntıları, cami, şaraphane, üç kahvehane, iki ekmek fırını, hamam, Apostol Hanı, 300 yıllık çınar ağacı ve tarihi evlerle çevrili. Son olarak 1992’de düzenleme yapıldı ve Mimar Sinan’ın heykeli dikildi. 1500’lü yıllarda Sabri adlı dervişin dergahının bu alanda bulunması nedeniyle Saburhane adı verilmiş. Uzun zaman önce Rumlar tarafından yerleşim alanı olarak seçilmesinin sebebi ise, asılan keçi ciğerinin serin olan bu bölgede uzun süre dayanması. Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

HÜKÜMET KONAĞI MEYDANI

Bir ay önce orijinal haline döndü

1942’de dönemin valisi Avni Doğan’ın talimatıyla yapıldı. Meydanda Milli Mücadele yıllarında cepheye cephane taşırken küçük çocuğuyla birlikte şehit olan Şerife Bacı anıtı bulunuyor. Yanı sıra Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan Türk askerlerinin de anıtı var. Bir ay önce restore edilerek orijinal haline dönüştürüldü. Şehrin tam merkezinde ve ağaçlarla çevrili olması nedeniyle dinlenme alanı olarak kullanılıyor. Güneyinde mimar Vedat Tek tarafından yapılan tarihi hükümet konağı, güneybatısında restorasyonu devam eden tarihi defterdarlık binası, batısında Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi, kuzeyinde Kastamonu şehir merkezi ve 100 metre ilerisinde Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı ilk kez okuduğu 600 yıllık Nasrullah Camii bulunuyor.

ORHANGAZİ MEYDANI

Mimari tasarımı 83’te yapıldı

Bursa tarihi kent merkezinde, Hanlar bölgesinde bulunuyor. Mimari tasarımı 1983 yılında Şaziment-Neşet Arolat tarafından yapıldı. Bursa Belediyesi tarafından 1986’da hizmete açıldı. Tarihi çınarların yer aldığı meydanın çevresinde Ulucami, Kapalıçarşı girişi, Koza Han, Orhan Camii, Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası, sanat galerisi ve Orhangazi altgeçit çarşısı bulunuyor. Yeşil alanlar, tarihi çınarlar, açık çay bahçeleri, havuz, çeşme, tuvalet ve oturma banklarının yer aldığı meydan, tarihi Hanlar bölgesinde yer alması nedeniyle turistlerin yoğun bulunduğu bir yer.

PROMİNAND ALANI

Gün boyu müzik yayını var

Yeşilırmak Yalıboyu karşısında bulunan meydan, 2 bin 250 metrekarelik alanı kapsıyor. Yedi yıl önce Amasya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Vakfı tarafından geliştirilen projeye göre yeniden düzenlendi, Prominand Alanı adını aldı. Atatürk ’ün Amasya Tamimi’ni imzalamasını tasfir eden gravür, Amasya’da şehzadelik yaptıktan sonra tahta geçen Osmanlı sultanlarının büstleri, Amasya’nın yetiştirdiği ünlü coğrafyacı Strabon ile efsanevi aşıklar Ferhat ile Şirin ’in heykelleri bulunuyor. Çevresinde restoran, kafe ve tarihi yapılar var. Meydan boyunca 7 bin 500 yıllık tarih diliminden, yedi ayrı medeniyete ait eserler görülebilir. Gösteri ve konserler için yapılmış bir amfitiyatro da var. Gün boyu Türk halk ve sanat müziği yayını var. Tarihi yalı boyu evlerini, Amasya Kızlar Sarayı’nı, kral kaya mezarlarını ve Amasya kalesini buradan izleyebilirsiniz.

MEVLANA MEYDANI

Bu yıl daha da hareketli

40 bin metrekarelik bir alana yayılan Mevlana Meydanı’nı yılda yaklaşık bir milyon 500 yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Mevlana Müzesi, 2. Selim’in yaptırdığı Selimiye Camii, Yusufağa Kütüphanesi, Mevlana Çarşısı ve Mevlana Kültür Merkezi gibi önemli tarihi yapılar yer alıyor. Mevlana Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde bu yıl daha da hareketlendi. Belediye tarafından Mevlana Müzesi ile Kültür Merkezi arasında kalan bölgenin kamulaştırılmasından sonra buraya Konya çarşısı, Selçuklu eserleri mini maketleri, yürüyüş alanları ve 5 yıldızlı bir otel inşa edilecek.

BALIKLIGÖL VE DERGAH PLATFORMU

Turistlerin uğrak yeri

Balıklıgöl ve Dergah Platformu Meydanı, Şanlıurfa Valiliği tarafından 1999’da düzenlendi. Projenin uygulaması Şanlıurfa Kültür Sanat ve Araştırma Vakfı tarafından yapıldı. Meydanda Şanlıurfa Kalesi, İbrahim peygamberin doğduğuna inanılan mağara, ateşe atıldığı yer, Balıklıgöl, Ayn-ı Zeliha Gölü, Eyyübi, Akkoyunlu ve Osmanlı dönemine ait cami, medrese, çarşı ve hanlar bulunuyor. Proje dahilinde meydana 73 dükkan, otel, üç kafeterya, bir lokanta, bir kütüphane, bir aşevi, 250 kişilik konferans ve sergi salonu, bir amfitiyatro ile duş ve tuvaletler inşa edildi. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri.

ALAÇATI MEYDANI

Kasabanın buluşma noktası

Kemalpaşa Caddesi ile Mektep Caddesi’nin kesiştiği 400 metrekare büyüklüğündeki meydan, 50 yıllık geçmişe sahip. Kafe, bar, restoranlarıyla bir buluşma noktası olan Alaçatı Meydanı en son 15 yıl önce düzenlendi. Hafta boyunca, özellikle 20.00-24.00 saatleri arasında yoğun oluyor. Meydanda spor, iş, sanat ve sosyete dünyasından birçok ünlü isme görmek çok normal.

BİRGİ MEYDANI

Dört bin metrekare

1900’lü yılların başında yıkılan Hacı Osman Medresesi ve bahçesinin yerine yapıldı. Meydanda Osmanlı Kütüphanesi, Çevre Kültür Evi, kahvehane, PTT, un değirmeni, Uğur Mumcu Kütüphanesi, dükkanlar ve çeşme var. Yakınından Birgi Deresi akıyor. Tarihi sivil mimarlık örnekleriyle birlikte yaklaşık 4 bin metrekare alanı kaplayan meydanın çevresinde ise Dervişağa Camii, 1876 yapımı karakol, Koca Çeşme, Gazi Umur Bey Çocuk Bahçesi, Arif Çelebi Konağı, Derviş Ağa Medresesi, Derviş Ağa Hamamı var. 1998-1999 yıllarında Çekül Vakfı önderliğinde iyileştirme çalışması yapıldı. Semt pazarının kurulduğu pazartesi ve turist ziyaretlerinin olduğu haftasonları hareketli.

CUMHURİYET MEYDANI

Kabartmalarla Cumhuriyet tarihi

Erzurum yolu üzerindeki kavşakta bulunan meydan; şehir stadı, Kars Devlet Hastanesi, Anadolu Lisesi, Kız Meslek Lisesi ile çevrili. İçinde şaha kalkmış at üzerinde bir Atatürk heykeli bulunuyor. En son 2004 yılında düzenlendi. Bir saat kulesi ve üç süs havuzu eklendi. Genellikle mesai saatleri sonrası kalabalık olan meydan, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Meydanın kaidesinin dört cephesinde, Atatürk’ün 1924’te Kars’ı ziyareti, Atatürk ’ün İsmet Paşa’ya çektiği telgraf, Kazım Karabekir Paşa’nın Kars’ı kurtarışı ve Alparslan’ın Ani ’den Anadolu’ya girişini gösteren kabartmalar bulunuyor. Meydan, 10 bin kişiyi alabilecek büyüklükte.
False