"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Türkiye müzik ödülleri sahiplerini buldu

Adaylarıyla, aday olamayanlarıyla tartışmalara konu olan, 19 yıldır Kral TV Müzik Ödülleri olarak bilinen bu seneden itibaren ismi değişen, en uzun soluklu televizyon müzik ödülümüz Türkiye Müzik Ödülleri, 12 Nisan Cuma günü sahiplerini buldu. Kırmızı halısıyla, ödül töreni öncesinde sanatçılarla yapılan röportajlarıyla biraz Oscar töreni benzerlikleriyle, bir ödül töreni daha geride kaldı. Kırmızı halı söyleşilerinde Öykü Serter bence en iyi sunucuydu. Keşke ödül töreninin görünmeyen sunucusu yerine tüm töreni de Öykü sunsaymış dedim.

Gecenin en beklenen ödüllerinden olan En İyi Şarkı ödülünü “Türkan” aldı. Diğer adaylara bakınca ve Türkan’ın çıktığından beri Türkiye’de k/images/100/0x0/55ea87c8f018fbb8f8860202azandığı hayran kitlesi ve beğeni ile bence bu sonuca çok da şaşırmamak gerekli.  En iyi Erkek Sanatçı ve En İyi Albüm ödülünü kazanan Mustafa Ceceli de gecenin şaşırtmayan kazananlarındandı. Aranjeleriyle senelerdir başarıdan başarıya koşan ve artık vokaliyle de rüştünü ispatlayan Mustafa Ceceli gecenin en çok ödül hak edeniydi.

 


Ödül gecesinde beni şaşırtan ödüller de yok değildi. Örneğin En iyi Enstrümantal Albüm ödülünü alan Erkan Oğur’a ne kadar sevindim anlatamam. Bu popülerlikte bir törende öncelikle enstrümantal albüm dalında bir ödül olması ve bunu da Erkan Oğur’un alması hem gurur verici, hem de şaşırtıcı bir durum benim için.

 

Türkiye müzik ödülleri sahiplerini buldu

 


Gecede;

 

En İyi Kadın Sanatçı Göksel,

 

En İyi Klip Ziynet Sali – Herşey Güzel Olacak ile Nihat Odabaşı,

 

En İyi Proje Orhan Gencebay,

 

En İyi Remix Murat Boz- Geri Dönüş Olsa ile Erdem Kınay,

 

En İyi Çıkış Mehmet Erdem (Oley!),

 

En İyi Dizi Müziği Muhteşem Yüzyıl ile Aytekin Ataş-Fahir Atakoğlu-Sinan Akalın,

 

En İyi Film Müziği Evim Sensin ile Yıldıray Gürgen, /images/100/0x0/55ea87c8f018fbb8f8860206

 

En İyi Düet Emre Aydın & Gülden Mutlu – Soğuk Odalar ve

 

En İyi Single Emre Aydın – Soğuk Odalar ile ödüllerini aldılar.

 


Gecenin performanslarına gelecek olursak, töreninin açılışını yeni single çalışması Vazgeçmem’i ilk kez seslendiren Murat Boz yaptı. Hem gecenin açılışı olması, hem de ilk defa duyulan bir şarkı olmasından ötürü ben daha şaşalı, görsel olarak daha dolu bir şov beklerdim doğrusu.

 

Türkiye müzik ödülleri sahiplerini buldu

 

Cuma günü yeni albümü piyasaya çıkan Sertab Erener’in “İyileşiyorum” performansı ise gecenin şokuydu. Sahneye yeşil bir çöp kutusuyla gelen Sertab, şarkıdaki sözlere gönderme yaparak kıyafetlerinden palto-şapka-fuları çöpe atarak performansını tamamladı. Ben isterdim ki keşke o çöpü yaksaydı (Lady Gaga piyano yakmıştı vakti zamanında, neden olmasın şovsa o da şov), o zaman şovuyla konuşuyor olurduk. Nilüfer gecenin diğer bir performans sanatçısıydı. Gözlerinden enerji saça saça canım Nilüfer, Gripin- Model ve Gece Yolcuları ile yeni albümü 13 Düet’ten üç şarkı seslendirdi.

 

Türkiye müzik ödülleri sahiplerini buldu

 


Gecenin tek kafamda soru işareti olan ödülü En İyi Grup Ödülü oldu. Gripin – Manga – Kolpa – Mor Ve Ötesi-Seksendört gibi adaylardan Seksendört’ün bu ödülü almasını biraz anlamadım. Herhalde diğer gruplara göre Seksendört’un hayran kitlesi sms ile oylamaya baya önem vermiş olsa gerek.

 

 

 


YILDIZLAR – OSCARLAR


SERTAB ERENER – SADE

 

Türkiye müzik ödülleri sahiplerini buldu


 
İlk Sertab albümünü hatırladım da “Sakin Ol” çıktığında ben ortaokul öğrencisiydim. Müzik dersinde, son 15 dakikada her hafta bir öğrenci s/images/100/0x0/55ea87c9f018fbb8f886020eevdiği bir şarkıyı sınıfa çalardı. Benim seçtiğim şarkı o dönem sürekli dinlediğim Sertab şarkısı “Ateşle Barut” olmuştu. O ilk albümün üzerinden yaklaşık 20 sene geçmiş, yine elimde bir Sertab albümü var. Şimdi sevdiğim şarkıları buradan sizlere anlatıyorum. Biraz zaman geçmiş, durum farklı ama kafa hala müzikle dolu.

SadeSertab Erener’in 13. solo albümü. Aslında TSM albümü “Ey Şuh-i Sertab”dan sonra bir süre albüm çıkartmaz sanıyordum. Hatta takip ettiğim röportajlarda, aslında bundan sonra bir müzikal hayali olduğunu anlattığını da hatırlıyordum. Yanılmamışım, haftasonu yayınlanan Ayşe Arman röportajından öğrendiğime göre, Sertab, 2015 baharında Elif Şafak – Demir Demirkan işbirliğiyle bir müzikal hazırlığı içindeymiş meğer.


Albümün çıkış şarkısı “İyileşiyorum” olarak seçilmiş, bundan 1 ay önce sosyal medya ile duyurulmuş ve klibi yayınlanmıştı. Genelde bahar dönemindeki çıkan albümlerde uygulanan bir satış taktiği olarak hızlı şarkılarla çıkış planı bu albümde bizi ters köşeye yatırıyor. Çevremden aldığım tepkilere dayanarak, Sertab’ın “İyileşiyorum” şarkısı aslında istisnasız dinleyen herkese dokunmuş. Aşkı ve ayrılığı anlatan çok samimi bir şarkı olmuş. Şarkı Sezen Aksu’nun imzasının yanında Turan Sarıbay imzasını da taşıyor. Beste Özgen Akçetin ve Turan Sarıbay’a ait.

 

Türkiye müzik ödülleri sahiplerini bulduTürkiye müzik ödülleri sahiplerini buldu

 

Sezen isminin yanında Turan Sarıbay’ı görünce merak ettim araştırdım, meğer Turan Sarıbay bu sektöre emek veren birçok büyük isimle çalışmış bir müzisyenmiş. Kendisinin de Ambulans adında bir grubu ve Pasaj etiketiyle Mart ayında çıkarttıkları bir albümü varmış. Sertab’ın genç müzisyenlerle çalışmasına, onların da isimlerini bu yolla duyurmasına da ayrıca çok sevindim.


Bu albümle birlikte yeni tanıdığım bir diğer müzisyen de Ersel Serdarlı. Albümde Ersel Serdarlı’nın 3 şarkısı var, birisi de albümün ismi olan Sade. Ersel Serdarlı’da içi müzik dolu bir söz yazarı, bestekârmış. Geçtiğimiz sene kendi adıyla çıkarttığı albümünün dışında Demir Demirkan-Sertab-Ferhat Göçer-Enbe Orkestrası & Müslüm Gürses’e verdiği şarkılarla aslında bu işin mutfağında emek veren bir sanatçı.

/images/100/0x0/55ea87c9f018fbb8f8860214


Sade” albümün tüm düzenlemeleri Mustafa Ceceli’ye ait.

 

Yine albüm için kalabalık bir ekiple çalışan Sertab, fotoğrafları için Cem Talu’nun objektifine poz vermiş. “Sade” için ikinci kez prodüktörlük görevini üstlenen Sertab, şarkıcı kimliğimin yanında, bir prodüktör olarak şarkıların tutması, albümün satması yani ticari kaygıları da düşünmek aslında çok zor bir görev demiş. Dinleyicilerin nabzını iyi bilip, şarkıları ona göre albüme almak oldukça zor bir iş diye eklemiş. Arman’ın röportajında “Beni mesela kendi halime bırakırsan, olmadık şeyler de üretirim. Çünkü müzisyenim ve sokaktaki insanla beğenim farklı” demiş. İşte ben de tam bunu merak ediyorum, kendi haline bırakıldığında nasıl şarkılar çıkartıyor, neler beğeniyor. Belki bir gün Sertab, dillere destan, hala dinlediğimde beni etkileyen bir  “Sertab Gibi” albümü daha yapar.


YILDIZLAR:


Dönmüyorsun (harika bir A1 olmuş)


Karalama Defteri (Şarkının sözleri, Sezen’in Pardon’unu yazan Sibel Algan imzasını taşıyor. Bestesi Sertab’a ve Demir Demirkan’a ait. Şarkı Sertab Gibi’den izler taşıyor)


Acıtır (Güzel bir Ortaçgil cover’ı olmuş)


Sus (10 numara, 5 yıldız şarkı)

 


OSCAR’IMI VERDİM GİTTİ:


Çocuktuk Bir Zamanlar (Bayıldım! Bence albümün incisidir. Sözlerde Pinhani’den Sinan Kaynakçı ve Sertab Erener birlikte çalışmış, orijinal eser Miriam Mendez’e ait.)


Söz (Rengârenk ile bir önceki albümde Nil Karaibrahimgil’in denediği Bollywood etkisi bu şarkıda yine mevcut. Güzel şarkı olmuş, çok duyarız bu yaz bu şarkıyı. Albümün sonundaki Boğaziçi Caz Korosuyla birlikte söylediği akapella versiyonu da çok güzel olmuş.)


Sade (albümdeki sözleri beni en çok etkileyen şarkı. Söz Ersel Serdarlı, müzik Sertab’a ait)

 

 SAHNEDEN KULİSE


 Nilüfer 13 Düet @ İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu, İstanbul, 17.04.2013, 21.00
  Konserden elde edilen gelirin tamamı şiddet mağdurlarına 7 gün 24 saat destek veren Acil Yardım Hattı’na aktarılmak üzere Aralık Derneği’ne bağışlanacak.


• Erkan Oğur @ Ghetto, İstanbul, 17.04.2013, 21.45


• 7 Pink Floydlar – 2 Prenses (7PF2P) @ Babylon, İstanbul, 17.04.2013, 20.30


• Melis Danişmend @Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul, 17.04.2013, 22.30


• Jehan Babur @ Babylon, İstanbul, 18.04.2013, 20.30


 Mabel Matiz @Kadıköy Sahne, İstanbul, 18.04.2013, 21.00


• Arman – Papyon@ Ghetto, İstanbul, 18.04.2013, 21.45

 

KARIŞIK KASET


Bu köşede Karışık Kaset’leri doldurmaya başladığımdan beri, bir yazıda Dicle Karslıoğlu’nu da konuk etmek çok istemiştim. Çok nev-i şahsına münhasır, içi dışı bir, tatlı kaçık bir taze anne kendisi. Özellikle Dicle ile yaz aylarında Çesme’ye giderken yaptığımız uzun, bol molalı, birkaç araba yolculuğunda neşesine, keyfine ve müzik zevkine daha da yakından tanık olmuştum.
Bu yolculuklardan yola çıkarak, bize bir Karışık Kaset hazırlasın istedim. Aşağıdaki listeyi görünce, siz de anlayacaksınız ki, listede yok yok. Herkese ulaşacak bir şarkı mutlaka çıkacaktır bu listeden.


Keyifli Dinlemeler…


1-     Macklemore &Ryan Lewis -Thrift Shop
2-     Fun.-Some Nights
3-     Calvin Haris - Feel So Close
4-     Love Deep T- Casablanca
5-     Madonna- Girl Gone Wild
6-     Gotye/Somebody That I Used To Know
7-     Roxette-Crash Boom Bang
8-     Alicia Keys & Jay Z - Empire State Of Mind
9-     Pink- Glitter In The Air
10-   Rihanna- We Found Love
11-   Flo Rida- Whistle
12-   Redd - Falan Filan
13-   Starsailor -Love is here
14-   Bruno Mars - Locked Out of Heaven
15-   Red Hot Chili Peppers - Californication
16-   Yüksek Sadakat - İçimde Yağmur
17-   Amy Winehouse - Back To Black
18-   Simply Red - Stars
19-   Tracy Chapman- Fast Car
20-   Deli Selim- Salla Salla Vur Duvara

 

https://twitter.com/hkky

 

 

Yazarın son yazıları

#12 Nisan 2013 Tarkan’ın neden konser DVD’si yok?
# 9  Nisan 2013 Türkiye’nin ilk kadın koro şefi Gökçen Koray jübilesini yaptı
# 5  Nisan 2013 Vega’dan yeni bir albüm geliyor
# 1  Nisan 2013 Bu girişimci yıldız sizce kim?
# 26 Mart 2013 Neden bizim x factor’umuz yok?
# 22 Mart 2013 En iyi albüm bakın nerde dinleniyor?

 

YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

 

 

X