GeriFutbol "Tribünden geldik bırakıp oraya gideriz"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Tribünden geldik bırakıp oraya gideriz"

"Tribünden geldik bırakıp oraya gideriz"
refid:25363841 ilişkili resim dosyası

Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, "Biz sadece bizden önceki yönetimlere gösterilen sabrın kısa süreliğine de olsa bize gösterilmesini istiyoruz. Becerebiliyorsak burada dururuz, beceremezsek de tribünden geldik bırakıp oraya gideceğiz" dedi.

Bordo-mavililerin, 68. Olağan Genel Kurulu 7 bin 500 kapasitesi bulunan Hayri Gür Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Katılımın düşük olduğu ve büyük boşlukların gözlendiği salonda Kulüp Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Hacıosmanoğlu, genel kurulda yaptığı konuşmada, üyelerin oylarıyla seçildiği Trabzonspor'da çocukluk hayali olan başkanlık görevini en iyi şekilde yürütmeye çalıştığını belirterek, "Allah bize layıkıyla hizmet etmeyi nasip eylesin. Bizim tek derdimiz hem saha içinde hem de saha dışında Trabzon insanına yakışan bir şekilde temsil etmektir. Başka da bir istikbal beklentimiz yoktur" diye konuştu.

Trabzonspor'un yeniden yapılanmaya, köklü değişime ihtiyacı olduğunu söylediklerini dile getiren Hacıosmanoğlu, "Ben seçim öncesi 'her kim transfer yaparak takımı şampiyon yapacağım' diyorsa önce kendini sonra sizi kandırıyordur dedim. Biz hala değişim aşamasındayız. Yapılanmaya henüz geçmedik. Biz sadece bizden önceki yönetimlere gösterilen sabrın kısa süreliğine de olsa bize de gösterilmesini istiyoruz. Becerebiliyorsak burada dururuz, beceremezsek de tribünden geldik bırakıp oraya döneceğiz. Başaramadığımız bir işi başaracağız diye bulunduğumuz yerde kalmayız" ifadelerini kullandı. Tertemiz bir genel kuruldan çıkıp buraya geldiklerini ifade eden Hacıosmanoğlu, şöyle devam etti:

"Genel kurulun iradesi ile kazandık, onun üzerinde bir güç yok. Ama yerel mahkeme görev süresiyle ilgili bir karar verdi. Bir üst mahkemeye gittik, hukukun son merci orasıdır, karar verirse biz gerekeni yaparız. 'Siyaset kulübün iliklerine kadar girecek ama kulübe hizmet eden siyaset olacak' dedim. Bizim siyasetle hiç işimiz olmadı, olmayacak da. 'Siyaset Trabzonspor'un hizmetinde olacaktır' dedik. Bugün de böyle. Kazlıçeşme mitingine millet adına gittim. Bu ülkenin üzerinde oyun oynanıyor, bir vatandaş olarak gitme zorunluluğu hissettiğim için gittim. Ben bunu siyasi ve ticari kendi lehime çevirirsem toplanıp benim yüzüme tükürürsünüz. Ama böyle bir şeyi hiçbir zaman görmeyeceksiniz. Yarın bir başkası Türkiye'ye bu millete daha iyi hizmet eder o zaman da onun yanında oluruz."

"Bizim yaramız 2011'de çalınan kupamızdır" diyen Hacıosmanoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sadece 2011'de değil,1995- 1996 ve 2003-2004 ve 2004-2005'te de... Alışkanlık haline gelmiş, bu hepimizin zaafı, bütün camianın zaafı, sadece yönetenlerin değil. Ancak yönetenlerin orada kendine yakışır bir duruş sergilemelidir. Herkes mücadele etmiştir. Ama şike süreciyle ilgili başlamadan önce de başladıktan sonra da bizim bu konuyla ilgili mücadele etmediğimizi iddia edenler art niyetli insanlardır. Bizim bu konuyla ilglii ne mücadele verdiğimizi herkes biliyor. Daha önce seçim kaybettik ama yine de bu işin peşini bırakmadık. O dönemde mevcut yönetim dahi bizim kadar şikenin üstüne gitmedi. 6222 sayılı kanunu Kulüpler Birliğinden Meclise ben göndermedim, bu kulübü yönetenler gönderdi. Bu yasa bizim elimizden şampiyonluklarımızı çalanların ceza almasını sağlayan yasaydı. Eğer Kulüpler Birliği o önergeyi Meclise göndermeseydi Meclis 6 ay önce çıkarmış olduğu ceza yasasını failleri yakalandıktan sonra değiştirmezdi."

"UEFA VE FIFA ile görüşmeler sürüyor"

Hacıosmanoğlu, UEFA ve FIFA ile görüşmelerinin devam ettiğini anlatarak, "Ama Türkiye'deki bu süreci tamamlamak durumundayız. Yarın sabah hem UEFA'ya hem de FIFA'ya görüşmeye gideceğim. Biz sadece kupamızı istemiyoruz. Biz Türk futbolundaki adaletsizliğin temizlenmesini istiyoruz. Bizim oradaki insanlardan çok beklentimiz yok, ama bu pisliği kendileri temizlerlerse ülke futbolunu batırmayacaklar. Aksi takdirde bunun içinde boğulup gidecekler, orada oturma şansları da yok. Onun için biraz sabırlı olalım" diye konuştu. Şikeyle mücadele etmedikleri yönündeki söylentilere katılmadığını kaydeden Hacıosmanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tahkim Kurulu'nun ayağına neden gittiğimizi söylüyorlar. Bir ahlaksız karar var. Tahkime şunu söyledim. 'İki tane ahlaksız karar olmaz' dedim. 'Bu kararı ne UEFA, ne disiplin kurulu, ne tahkim kurulu ne CAS verdi. Bu ahlaksız kararı, Fedarasyon ve kurulları verdi. Bunu düzeltmek sizin elinizde. Ama pislik ve adaletsizlik düzelmezse o koltuklarda oturamayacaksınız' dedim. Ben TFF'de yaptığım görüşme sonrası çıkışta 'Yıldırım Demirören şikeyi kabul etti' dedim onlar da kibar bir açıklama yaptılar. Ben ilk ona '2011 yılında şike yoktur diyorsan senle oturmam bu çayı içmem' dedim ondan sonra bir saat oturduk. Orada kimin şikeyi kabul ettiğini herkes biliyor zaten. Az önce konuşan Yavuz bey diyorki sadece Aziz Yıldırım mı şikenin başı diyorsun. Şikenin başı ve organizatörü o. Ama onun dışında güç veren, destekçi olan, yardım eden kim varsa, şike yoktur sözünü kim kullanıyorsa namussuzun dik alasıdır. Bu federasyon kendisi bu hatayı düzeltecek."

Seçim önerisini Divan reddetti

Üyelerden Recep Bakırtaş ve Ali Sait Yılmaz genel kurulun başında Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin yönetim kurulunun görev süresinin uzatılmasını iptal ettiği kararı gerekçe göstererek bu genel kurulda gündeme seçim maddesi eklenmesini ya da en yakın tarihte seçimli genel kurul kararı alınması gerektiği yönünde itirazda bulundular. Divan Başkanı Genç de bu konuyu Trabzonspor yönetiminin üst mahkemeye taşıdığını ve kararın henüz netleşmediğini gerekçe göstererek yapılan itirazların reddedildiğini söyledi. Genel kurulda Trabzonspor yönetim kurulu mali ve idari açıdan ibra edildi. Trabzonspor Kulübü'nün 2014 yılı konsolide tahmini bütçesi 482 milyon 750 bin lira olarak da onandı.

Borç, 173 milyon

Mali İşlerden Sorumlu Kulüp Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, kulübü devraldıklarında 30 Nisan 2013 tarihinde kulübün borcu 176 milyon olarak açıklandığını belirterek, "Kulübü devraldığımız 28 Mayıs 2013'de reel borcumuz 190 milyon lira civarındaydı, Yaptığımız çalışmalarla borç 173 milyon civarına inmiştir. Borçların vade yapısı ve sıkıntılar devam etmekte ancak azalma yönünde eğilim göstermektedir, bir iyiye gidiş vardır" ifadelerini kullandı.

Kulübün sermaye artırımına gitmesi gerektiğini belirten Üstünsalih, "Kulübümüzün sermaye yapısı esas sermaye üzerine kurulmuştur. Sermaye artışı olması gerekmektedir. UEFA mali fair-play kuralları çerçevesinde kayıtlı sermaye geçilmesi zorunlu bir hal almıştır. 2011 yılında yapılan şirket birleştirmesi nedeniyle kayıtlı sermayeye geçilmeliydi. Bu konuda geç kalınmıştır. Kulübümüz bu yüzden SPK nezdinde ciddi uyarılar ve cezalar almaktadır. Kayıtlı sermayeye geçtiğimiz takdirde kulübümüzün ihtiyaç duyduğu sermaye artışı kademeli olarak yapılacaktır. Kayıtlı sermaye düzenine geçtiğimizde basamak basamak sermayeyi artırma imkanını almak istiyoruz. Bu sermaye yapısını güçlü bir hale getirmenin yolu kayıtlı sermayeye geçmektir" dedi. Genel kurul, sermaye arttırımı konusunda yönetim kuruluna yetki verdi. Genel kurulun son bölümünde denetleme, sicil ile Arşiv ve Müze Kurulu'nun seçimlerine gidildi.

Hacıosmanoğlu teşekkürle başladı

Başkan Hacıosmanoğlu, Hayri Gür Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Trabzonspor'un 68. Genel Kurulu öncesinde dağıtılan yönetim kurulu faaliyet raporu kitapçığında yer alan yazısında öncelikli olarak kendisi ve arkadaşlarına son seçimde göstermiş oldukları destek ve güven için üyelere teşekkür ederek, "Trabzonspor camiasının hizmetkarı olmak için girdiğimiz yarışta, bana ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma göstermiş olduğunuz teveccüh bizleri her geçen gün daha da güçlü kılmakta" ifadelerini kullandı.

Göreve geldikleri ilk gün itibariyle öncelikli olarak kulüp içinde yeniden yapılanma sürecini başlatarak değişimin ilk adımını attıklarını belirten Hacıosmanoğlu, şöyle devam etti: "Kulübümüzün mali tablosunu siz değerli kongre üyelerimize sunduk. Bu tablo ne kadar bizleri zorlasa da gerek kişisel gerekse yaygın sorumluluk anlayışı ile kulübümüzün tüm dinamiklerini harekete geçirdik. Bu hareketlendirme bazı kesimleri rahatsız etti. Trabzonspor'a hizmet anlayışı ile çıktığımız yolda, sevdamızdan nemalanma dönemi bitti, sevdamızı büyütme ve geliştirme dönemi başladı. 2013-2014 Spor Toto Süper Lig'in başlaması ile kulübümüze yeni sponsorluklar kattık. Trabzonspor'un bankalardan yüksek faiz oranı ile almış olduğu mevduatların bazılarının faiz oranlarında indirim yaptırdık."


"Akyazı Stadı'nın temellerini attık"
Hacıosmanoğlu, göreve yeni başlamalarına rağmen Trabzonspor'un hayali olan Akyazı Projesi'nin temelini attıklarını kaydederek, "Avrupa'nın en önemli kulüplerinin sahip olduğu standartta stadyuma sahip olmaya bir adım daha yaklaştık. Akyazı projesinin hayata geçmesi ile sponsorluk konusundaki girişimlerimize de hız verdik. Birçok önemli şirket ile temas halindeyiz. Akyazı, standartlarının dışında, sponsorluk ve reklam gelirleri ile kulübümüze büyük katkı sağlayacak' ifadelerini kullandı.


"Avrupa yolculuğumuz devam ediyor"
Diğer yandan tüm kupalarda mücade edecek olan takımları içerisinde de değişiklikler yaptığını anlatan Hacıosmanoğlu, şunları kaydetti: "Trabzonspor'un çocuğu Mustafa Reşit Akçay'ı ekibi ile takımımızın başına getirdik. Hocamızın talebi ile pilot takımımız 1461 Trabzon'dan 5 oyuncuyu kadromuza kattık. Yine teknik heyetin raporu doğrultusunda takımımıza katkı sağlamayacağı düşünülen yabancı oyuncularla yollarımızı ayırdık. Harekete geçirdiğimizi söylediğimiz dinamiklerin de desteği Malouda ve Bosingwa'yı tarihimizde ilk kez Hüseyin Avni Aker Stadı'nda düzenlediğimiz imza töreniyle renklerimize bağladık. Milli takımımızın değişilmez oyuncusu olacağına yürekten inandığımız Aykut Demir ile kadromuzu güçlendirdik. Bu yeni yapı ile hem Türkiye hem Avrupa Ligi'nde mücadele etmeye başladık. Yeni bir kadro olması nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşansa da özellikle UEFA Avrupa Ligi'nde gösterilen başarı ile bordo mavili tarihe geçen kadromuzun Avrupa yolculuğu devam ediyor."


"UEFA ve FIFA nezdinde sonuç alana kadar"
Hacıosmanoğlu, 3 Temmuz sürecinden sonra yaşanan gelişmelere de değinerek, "Hakkımızı ve haklı olduğumuz davanın mücadelesine de yasal yollardan yaptığımız girişimlerle başladık. Öncelikli olarak Türkiye Futbol Federasyonu'na yazılı bir dilekçe ile başvurumuzu yaptık ve 2010-2011 sezonun tescilinin iptalini talep ettik. Federasyon Yönetim Kurulu'nun talebimizin reddine karar vermesi üzerine, Tahkim Kurulu'na başvurumuzu yaptık. UEFA VE FIFA nezdinde sonuç alana kadar üzerimize düşen tüm çabayı göstereceğiz" dedi.

GENEL KURUL 477 ÜYENİN KATILIMIYLA BAŞLADI

Bordo-mavililerin, 7 bin 500 kapasitesi bulunan Hayri Gür Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve başlangıçta 447 üyenin katıldığı açıklanan 68. Olağan Genel Kurulu'nda, kulüp genel sekreteri Köksal Güney açılış konuşması yaptı. Konuşmasının ardından kulüp avukatlarından Ahmet Metin Genç'in başkanlığında divan kurulu oluşturuldu. Divan Başkanı Genç, eski kaptanları olan Beşiktaş'ın kalecisi Tolga Zengin'in annesi Melek Zengin'in vefatına değinerek, "Tolga Zengin acı bir gün yaşadı. Bu vesileyle bir kez daha acısını paylaşıyoruz. Kendisine sabırlar dilerken annesine de Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Cenaze törenine katılan Beşiktaş Kulübü'ne de hassasiyeti nedeniyle genel kurul üyeleri adına teşekkür ediyorum" dedi. Genç, ayrıca bir süre önce hayatını kaybeden 1461 Trabzon'un teknik direktörü ve eski futbolcu Kadir Özcan için de anma mesajı yayınladı.

Daha sonra Mali İşlerden Sorumlu Trabzonspor Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, faaliyet raporlarını okumaya başladı.


False