"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Trafik ceza için değil, yol açmak için yarışmalı

TRAFİK vatandaşa ceza yazmakla meşgul...

Bu kadar şımarmasınlar..

Alkollüyse onu kabul edemem.. Ama İstanbul’a giderken Kızılcahamam’ı geçince sabah 4’te çevirdiler; radara yakalandınız.. Sabah 04.00, hiç kimse yok... Bu vatandaşı sömürmek, vatandaştan haraç almaktır..

Ankamall’ın önünden geçmemek için 5 km yol katediyorum.. Eşimle pazar günü ordana geçemedim.. Oraya girmek için kuyruk oluşmuş, yol tıkalı. Hizmet etmek isteniyorsa bunu çözsünler.

Benim vatandaşıma ceza yazmanın fevkalede görev olduğunu düşünmüyorum. Trafik hiçbir işlem yapmıyor.. Trafik bana ceza yazmak için yarışmamalı bana yolu açmalı.. Radarı kurmuşlar; vatandaşa tuzak..

80 milyon, yüz milyon ceza yazıyorlar...

Aracımı muayene ettirmek için Etlik’teki araç bakım ve muayene istasyonuna gittim. Çok sıra vardı, en az 500 metre bir kuyruk. Bu nasıl bir hizmet anlayışı? İnsanların o kadar boş vakti yok, neden sadece bir yerde yapılıyor bu işlemler?

Trafik cezası uygulamalarının ikincisi ise yerli-yersiz, saçma-sapan yerleştirilen radarlar ve kesilen cezalarla ilgili. Keçiören’den gelirken radar kurmuşlar, tesadüfen yakalanmadım.. 89 milyon.. 50 ile gidilecekmiş, 60 ile gitmişim.. Tuzak kurup devlete ’haraç’ alıyorlar..

Satalım gitsin!

ZİRAAT Bankası
devlete lazım değil o da özelleşecek! Yürütmenin, maliyesinden sorumlu olanların zihniyeti bu.... ’Ziraat’ öldüğüne göre bankasına da gerek yok. Bir o kalmıştı, şimdi sıra ona geldi.

İşe yaramaz hale getirmek için elinden geleni ardına koyma, sonra hükmü ver ve sat gitsin. Sanki babalarının malını satıyorlar. Bankosunun ardında tek memur, müşteriyi otomatiğe zorlayıp yüzüne bakmayan, kárdan başka birşey düşünmeyen, insani hiçbir değerin önemli olmadığı, kaz gelecek yerden tavuğun kerhen esirgenmediği sektör anlayışını, tam egemen kılmak için, son kalenin de elden çıkacağını sıkılmadan dillendiriyorlar.

Emeklinin, çiftçinin, esnafın, dar gelirlinin, kaygısız, kapısından girdiği, kalan son banka.

Bahanelerle, üç kuruşların bile bankacılık ve kárlılık adına tırtıklanmadığı tek yer. Milletin iki yakasını bir araya getirdik iddiasındakiler, sata sata biraraya gelecek yaka mı bıraktılar. Kaynak yaratma derdinde lanlar, borsadaki kárlarını cebine koyup giden yabancıların derdine düşsünler. Millet ve kendileri için daha hayırlı olur.

Ayrıca, verecekleri hesaplar için de, şimdiden hazırlanmalarında fayda var; çünkü, özelleştirme mesailerinden daha fazla zamanlarını alabilir.

Metin ALTAY

Makinalı tüfek gibi sesi önlesin

HER isteyenin her istediği ve zaman ve yerde her istediği kadar klakson çalarak dayanılmaz bir gürültü kirliliği yarattığı ülkemizde bütün bunlar yetmiyormuş gibi özellikle ticari araçlar kendi aralarında ’saydıraç’ ismini taktıkları bir aparatı aracın elektrik sistemine ekleyerek tek dokunuşla makinalı tüfek gibi klakson çalmaktadırlar.

Bu şekilde kendilerine adeta trafikte öncelikli bir araç süsü veren, civarındaki diğer araç sürücülerini paniğe sevkeden bu araçlara basit bir kontrolla mani olmak, bu aparatların sökülmelerini sağlamak mümkün değil midir?

Diğer taraftan birçok araç her nedense, diğer bir kısım araçlar ise araçlarının görüntüsü bozuluyor endişesi ile (lüks spor arabalar ile modifiye edilmiş araçlar) özellikle ön taraflarına plaka takmamakta, bir kısmı ise takmadıkları plakalarını yarısı okunur, yarısı okunmaz bir halde ön camlarına koymaktadırlar.

Bu halleri ile trafiğe çıkmaları sakıncalı olan araçların trafikten men edilmeleri gerekmez mi

Suphi BEDİZ

Elvankent’te labirent yollar

ELVANKENT 12. cadde üzerinde bulunan Banka Evleri’ne gitmek hiç bu kadar tehlikeli ve uzun olmamıştı. Trafik akışını tehlikeye sokan uygulama karşısında şaşkına döndüm.

Daha önceki konumuyla, trafik kurallarına uygun işleyen kavşaktan Banka Evleri’ne dönmeyi amaçladığımda, her ne hikmetse kavşağın 100 metre kadar ileri alındığını, sola dönüş için, işarete rağmen karşıdan gelenlerin giriş yaptığı iki ayrı girişle araçların kaçamak yaptığını, işaret olmamasına karşın (U) dönüşü yapıldığını gördüm. Bu kargaşa içinde Banka Evleri’ne girmek için, ya Sincan’a gidip dönüş yapmanın uygun olacağı yada Elvankent girişinde atıl bulunan Planet iş merkezine hareket kazandırmak için belirsiz ve anlamsız yerlerden olası giriş yapılacağını düşündümse de, bu yönde hiç bir levha görmedim.

Uzun ve dikkatli bekleme sonrası sola giriş yaptığım kavşak beni Banka Evleri’ne götürmek yerine üç kilometrelik zorunlu ve amacımın dışında Kooperatif Evleri’ne yönlendirdi.

Etimesgut Belediyesi’nin takdirle karşıladığımız çalışmaları var bir de trafiğe çözüm bulsalar.

Ender KIRHAN

Demokrasiye kurşun

MİLLETVEKİLİ
adaylarının yalnızca parti başkanları ve eşleri tarafından belirlenmesi, seçmenlerin bu konuda saf dışı bırakılması, adayların hiç tanıtılmaması demokrasiye sıkılmış kurşundur.

Feride YALÇIN
X