Trabzonspor'da protestolu genel kurul

Trabzonsporda protestolu genel kurul

Trabzon 19 Mayıs Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve yarın yapılacak seçimle tamamlanacak olağanüstü genel kurul toplantısı tamamlandı. Yarınki seçimde Emre Aksoy, Hakan Kulaçoğlu, İbrahim Hacıosmanoğlu, Metin Atasoy ve Muharrem Usta, kulüp başkanlığı için yarışacak.

Haberin Devamı

19 Mayıs Spor Salonunda başlayan ve yarın yapılacak seçimle tamamlanacak olağanüstü genel kurulun ilk gününün son bölümünde, yönetim kurulunun görev süresini belirleyen 68. maddeye geçici bir maddenin ilave edilmesi, üyelerin oyuna sunuldu.

Divan Başkanı Suat Hacısalihoğlu, oylama işleminin ardından, açık oylamada "Yönetim kurulunun görev süresine bir defaya mahsus olmak üzere 2 yıl eklenir" yönündeki değişikliğin kabul edilmediğini açıkladı. Hacısalihoğlu, genel kurulun ilk gününe bin 524 kişi katıldığını belirterek, "Salonda yapmış olduğumuz sayımda bin 170 kişi mevcuttu. Bunun 588'i evet, 269 üye de hayır oyu kullandı. Bunun dışındaki kişiler de çekimser. 588 oy yüzde 50'ye tekabul ediyor. 3'te 2 çoğunluk sağlanamadığı için öneri kabul edilmedi" dedi.

Bunun üzerine bazı uyeler, oylama şeklinin sağlıksız olduğunu gerekçe göstererek karara itiraz etti. Divan Başkanı Hacısalihoğlu da itirazları değerlendirmek için süre istedi. Hacısalihoğlu, yaklaşık 1 saat süren değerlendirmenin ardından, Divan Kurulu ve hukukçular olarak oylamaya katılan üye sayısının toplamının tespitinde, salonda misafirlerin de bulunduğu düşünülerek, evet ve hayır oylarının toplamının doğru sonucu vereceği düşüncesiyle, salonda toplam 857 üye bulunduğunu kabul ettiklerini belirtti.

Bu doğrultuda evet oylarının 588, hayır oylarının 269 olarak, ilk tespitlerindeki sonuçlar şeklinde oluştuğunu anlatan Hacısalihoğlu, "Toplam katılıma göre 3'te 2 çoğunluk sağlanmış, önerge kabul edilmiştir" diye konuştu.
Bu geçici maddeyle, seçilecek yönetim kurulunun görev süresi 2,5 yıl olacak. Bir sonraki olağan genel kurul, 2015 yılının ekim veya kasım ayında gerçekleştirilecek.

Yarın seçim günü
Trabzonspor'da yarın başkan adaylarının konuşmalarının ardından seçime geçilerek kulübün 15'inci başkanı belirlenecek. Genel kurulda Emre Aksoy, Hakan Kulaçoğlu, İbrahim Hacıosmanoğlu, Metin Atasoy ve Muharrem Usta kulüp başkanlığı için yarışacak.

"Trabzonspor'un en büyük handikaplarından birisi..."

Trabzonspor Kulübü'nün devam eden 67. Genel Kurulu'nda, kulübün borcunun 175 milyon 652 bin 541 lira olduğu açıklandı. 19 Mayıs Spor Salonu'nda başlayan ve yarın yapılacak seçimle tamamlanacak olağanüstü genel kurulda, yönetim kurulu idari ve mali raporlarının okunmasının ardından bazı üyeler söz aldı.

Söz alan üyelerden bordo-mavili kulübün eski başkanı Özkan Sümer, 5 başkan adayının genel kurulda yarışmasına ilişkin, "5 saygın, yetkin yönetim kurulu başkanları ve yönetimleri aday kadrolarıyla göreve talip oldu.Yalnız özellikle vurgulamak istiyorum, Trabzonspor'un en önemli handikaplarından biri de bir türlü bu bütünlüğü sağlayamamış olması. Trabzonspor, parçalarının tamamına muhtaçtır" dedi.

Genel kuruldan sonra da Trabzonspor'un bütünlüğe ihtiyaç duyduğunu ifade eden Sümer, "Genel kuruldan sonra bir grup iş başına gelip de diğer grup olumsuz şekilde onu etkilemeye, ona karşı çıkmaya devam ederse bu bizim camia için en yıkıcı unsur olur. Yıllardır bunun rahatsızlığını yaşıyoruz" diye konuştu.

Kulübün altyapı çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Sümer, konuşması sırasında bir taraftar ile sözlü tartışma yaşadı. Sümer'e, bu sırada kullandığı söz nedeniyle üyeler tepki gösterdi. Daha sonra üyelerden özür dileyen Sümer, konuşmasını tamamladı.

Ören, kulübün borcunu açıkladı

Sümer'in konuşmasının ardından Denetleme Kurulu Başkanı Mahmut Ören, denetleme kurulu raporlarını okuyarak kulübün borcunu açıkladı. Ören, 30 Nisan 2013 tarihi itibarıyla kulübün 152 milyon 9 bin 626 lira kısa vadeli, 23 milyon 642 bin 915 lira uzun vadeli olmak üzere 175 milyon 652 bin 541 lira borcunun olduğunu söyledi.

Daha sonra Tufan Aydoğan da kulübün HES Projesi'nin geldiği ilişkin bilgiler verdi, projenin tamamlanmasıyla yıllık 15-17 milyon lira gelir sağlanacağını kaydetti.

ŞENER: TARİHİMEZE LEKE SÜRDÜRMEDİK

Aday olmadığı Genel Kurul'da konuşan Başkan Sadri Şener, "Görev süremiz boyunca en önemli eforu 2010-2011 sezonunda elde ettiğimiz haklı şampiyonluğun elimizden alınmaya çalışılması çabalarına karşı gösterdik. Bu zorlu dönemde camiamızın başını öne eğecek hiçbir girişimin içerisinde olmadık. Trabzonspor'un şanlı tarihine en ufak bir leke sürdürmedik. Artık mahkeme kararının Yargıtay tarafından kesinleştirilip, şampiyonluğumuzun resmen tescilleneceği günler için geri sayımdayız" dedi.

ŞAKAR YÖNETİMLE OTURMADI

19 Mayıs Spor Salonu'nda başlayan ve iki gün sürecek olan Olağanüstü Genel Kurul'un Divan Başkanlığı'na Suat Hacısalihoğlu, divan üyeliklerine ise Salih Aladağ, Sezer Bahadır, Ali Makul ve Mustafa Emral seçildi. İstiklal Marşı okunması ve saygı duruşunun ardından Kulüp Genel Müdürü Sinan Zengin, yönetim kurulu idari ve mali raporlarını okudu. Yönetim kurulu idari ve mali raporları hakkında bazı üyeler konuşma yaptı. Bu arada Başkan Sadri Şener ve yönetim kurulu üyeleri salonda kendileri için hazırlanan masada otururken, Asbaşkan Nevzat Şakar'ın şeref tribününden kongreyi izlemesi dikkat çekti.

SÜMER'İN SÖZLERİ TARTIŞMA YARATTI

Eski Başkan Özkan Sümer konuşması sırasında bazı üyelerin tepkisiyle karşılaştı. Bu sırada Sümer'in, "Her köpeğin havlamasında duracak olsak hayat boyu yol alamazdık" sözleri delegelerin büyük tepkisini çekti. Sümer'in özür dilemesini isteyen delegeler eski başkanı konuşturmamak için ıslıklamaya başladı. Kürsüden inerek tribünün önüne giden ve delegelerle görüşen Sümer, kürsüye dönerek, "Haddini aşan sözlerim nedeniyle özür dilerim" dedi ve konuşmasına devam edebildi. Denetleme Kurulu Başkanı Mahmut Ören, bordo mavili kulübün 175 milyon 652 bin 541 lira borcu bulunduğunu söyledi.;

ŞENER: "TRABZONSPOR'U TEKRAR KONUŞULUR HALE GETİRDİK"

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, yönetim faaliyetlerinin delegelerin oyuna sunulması öncesndei kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Şener, "Sizlerden aldığımız destekle 2008 yılında çıktığımız yolculuğun sonuna geldiğimiz bugünlerde, görev yaptığım tüm yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla birlikte kulübümüzün çıtasını her geçen gün daha yükseğe çıkabilmek adına yoğun bir mesai harcadık. Bu vesileyle benimle birlikte elini taşına altına koyan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. İlk seçildiğimiz dönemde ülke gündemindeki yerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan Trabzonspor'u yaptığımız hamleler, aldığımız saha sonuçları ve kadromuza kattığımız sporcularla tekrar konuşulur hale getirdik. Türk futbolunda yeniden ağırlığını hissettiren bir kulüp konumuna taşıdık" dedi.

"ŞAMPİYONLUĞUMUZ İÇİN GERİ SAYIMDAYIZ"

Şener, "Elbette görev süremiz boyunca en önemli eforu 2010-2011 sezonunda elde ettiğimiz haklı şampiyonluğun elimizden alınmaya çalışılması çabalarına karşı gösterdik. Bu zorlu dönemde camiamızın başını öne eğecek hiçbir girişimin içerisinde olmadık. Trabzonspor'un şanlı tarihine en ufak bir leke sürdürmedik. Futbolun sadece sahada oynanıp, kazananla kaybedenin burada belirlenmesi gerektiği ilkesine bağlı kaldık. Devletin yüce adaleti; birileri bilip anlamak istemese de, verdiği kararla bu duruşumuzu en güzel şekilde onaylamıştır. Artık mahkeme kararının Yargıtay tarafından kesinleştirilip, şampiyonluğumuzun resmen tescilleneceği günler için geri sayımdayız. Bu kararın ardından yaşanacak gelişmeleri bundan böyle çok iyi bir Trabzonsporlu olarak ben de yakından takip edeceğim. Bu yoğun süreçte camiadan zaman zaman beklediğimiz hassasiyeti göremesek de özellikle taraftarlarımızın sergilediği duyarlı ve kararlı tavır takdire şayandır. Onlara bir kez daha bu vesileyle teşekkürü borç biliyorum" dedi.

"SPEKÜLASYONLARI HAYRETLE İZLİYORUZ"

Sadri Şener, kulübün ekonomik ve mali yapısıyla ilgili olarak özellikle son dönemde gerçekleştirilen yoğun spekülasyonları büyük bir hayretle izlediklerinin de altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Borç yönetme ve ödeme yükümlülüklerini yerine getirme anlamında ülkenin sayılı kulüplerinden biri olan Trabzonspor'u batık bir şirket gibi gösterme çabalarını anlamsız ve iyi niyetten uzak bulduğumuzun altını çizmek istiyorum. Yönetim Kurulumuz seçildiği ilk günden itibaren kulübümüzün kaynaklarını arttırma yolunda ciddi projelere imza atmış, tarihte eşi benzeri bulunmayan icraatların altını imzalamıştır. Başta şirketlerin birleşmesi Trabzonspor'un geleceğini kurtaran en önemli adımdır. Borsa yükünün bu yolla hafifletilmesi, HES Projesi'nin son aşamaya gelmesi, 1461 Trabzon organizasyonu, bankalar nezdindeki kredibilitenin tekrar tahsis edilmesi, Hüseyin Avni Aker Stadı'nın modernizasyonu gibi çalışmalar kulübümüzün önünü açan hamleler olarak değerlendirilmelidir. Camiamız önümüzdeki süreçte Akyazı Projesi'nin gerçekleştirilmesi yönündeki girişimlerin mutlaka takipçisi olmalıdır."

"BÜTÜNLÜK İÇİNDE HAREKET EDİN"

Şener, yönetimi döneminde sportif olarak da başarılı bir tablo çizdiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

"Sportif açıdan bakıldığında hak edilen ve er geç kupası teslim edilecek olan lig şampiyonluğu, Süper Kupa, Ziraat Türkiye Kupası, Şampiyonlar Ligi'ndeki başarılı mücadele, sürekli Avrupa devamlılığı, tarihin en yüksek puanının egale edilmesi hep bizim görevde olduğumuz döneme yansıyan başarılar olarak envanterimizde durmaktadır. Değişik dönemlerde kadroya kattığımız sporcular takım değerini yükseltmiş, bu oyuncuların Bordo-Mavili formayı giymeden önceki dönemlere oranla elde ettikleri aşama, Trabzonspor'un yetiştiren kimliğini sürdürmesinin müjdecisi olmuştur. Kulübümüzün en uzun süre yöneticilik ve başkanlık yapan fertlerinden biri olarak camiamıza önerim; zor dönemlerde kişisel yaklaşımlarla değil, bütünlük ve sorumluluk anlayışı çerçevesinde ortak hareket bilincinin sergilenmesidir. Bu başarıldığı ölçüde büyük kulüp olabilmenin gerekleri tam olarak yerine getirilmiş sayılır."

"KIRDIKLARIMDAN ÖZÜR DİLİYORUM"

Şener konuşmasının son bölümünde, "5 adayın çıkması beni son derece mutlu etmiştir. Kendilerine başarılar diliyorum. Kendileri Trabzonspor'u yönetecek kültüre ve bilgiye sahiptir. Bilerek ya da bilmeyerek kırdığım delege, taraftar ve basın mensuplarından özür diliyorum" ifadesini kullandı.

YÖNETİM İBRA EDİLDİ

Şener'in konuşmasının ardından Sadri Şener başkanlığındaki yönetim kurulunun mali ve idari tabloları oy çokluğuyla kabul edildi.

YARIN 5 ADAY YARIŞACAK

Trabzonspor'un 15'inci başkanının seçileceği ve Emre Aksoy, Hakan Kulaçoğlu, İbrahim Hacıosmanoğlu, Metin Atasoy ve Muharrem Usta'nın yarışacağı seçimler yarın yapılacak. Genel kurulda 6 bin 920 üyenin oy verme hakkı bulunuyor. Trabzonspor'da bugüne kadar 42 yönetim kurulu görev yaptı. Bordo-mavili kulübün 46 yıllık tarihinde 67'nci genel kurulu yapılıyor. Bugüne kadar 70 genel kurul çağrısı yapılırken seçimli olan 3 genel kurul iptal edildi. 43 olağan genel kurul gerçekleştirilirken, bugün başlayan genel kurul bordo – mavililerin 24'üncü olağanüstü genel kurulu oldu.

Haberle ilgili daha fazlası: