TFF’nin verdiği ceza bizi bağlamaz

TFF’nin verdiği ceza bizi bağlamaz

“F.Bahçe’yi iki yıl önce Avrupa kupalarına göndermeme kararı TFF tarafından verilmiştir. Şu anki sürecin ana konusu ise UEFA Kural ve Statüsü’dür, TFF’nin kendi kurallarıyla verdiği ceza ile hiçbir alakası yoktur.”

Haberin Devamı

UEFA Tahkim Kurulu, Fenerbahçe’nin yaptığı itirazlarını reddederken, özerklik vurgusunda bulundu. Açıklamada şöyle denildi...
UEFA’nın kendi kurallarında açık bir şekilde yazdığı üzere UEFA sadece Avrupa seviyesinde yapılan organizasyonlardan sorumludur. Dolayısıyla da davalı UEFA’nın yerel şampiyonalarda yapıldığı iddia edilen şike olaylarında bireylere ya da kulüplere ceza verme gücü yoktur. Bu karar, yerel karar alıcıların işidir ve 2011-12 sezonunda Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nden 1 yıl men edilerek ceza almıştır.
Tahkim Kurulu bu itirazı, UEFA Statüsü’nün 50. Maddesi uyarınca geçerli olamayacağını dikkate almıştır. Kaldıki Fenerbahçe’nin referas gösterdiği maddede UEFA’nın ek disiplin cezaları isteyebileceğinin de altı çizilmiştir. Ayrıca UEFA’nın yargılama yetkisi CAS tarafından kabul edilmiş ve benzer şartlarda UEFA Disiplin Kurulu’nun ceza verebileceği ifade edilmiştir.

Haberin Devamı

GEÇERLİLİĞİNİ YİTİREN ARGÜMAN

Davalı, yazılı savunmasında ve dinlemelerde, Kontrol ve Disiplin Kurulu’nun bazı temel yasal prensiplere uygun hareket etmediği ve alınan kararın UEFA Statü ve Kuralları’na mukavemet ettiği yolunda itirazda bulunmuştur. Bu argüman, Disiplin Kuralları 58. madde ve CAS Kuralları 57. madde dolayısıyla geçerliliğini yitirmektedir. Davalının bu yöndeki hiçbir argümanı Kontrol ve Disiplin Kurulu’nun yasal sınırların dışına çıktığına göstermemektedir. Fenerbahçe, kişiler ve kurumların ayrılması nedeniyle Disiplin ve Kontrol Kurulu’nun kararlarının yasadışı olduğunu iddia etmektedir. Bu durumda kulüp, davalının sorumluluğunun bireylerin sorumluluğundan bağımsız olamayacağını kabul ediyor. Tahkim Kurulu bu görüşleri paylaşmıyor.

İNCELEMEDEN HABERDARDINIZ

Davalı dinleme hakkı konusunda itirazda bulunmuştur. Tahkim Kurulu, bu itiraza da katılmamaktadır. Gerçek durum kulüp tarafından oldukça iyi bilinmektedir. Kulüp 2011’de başlayan uzun bir süreçte polis incelemesinden haberdardır. Kendisi bu incelemenin içeriği ile ilgili tam olarak bilgilendirilmiştir. Kulüp, TFF Disiplin Kurulu’nun ve 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu soruşturmanın parçası olmasından daha önce sürecin bir parçası olmuştur. UEFA disiplin Müfettişi’nin ve UEFA Kontrol Ve Disiplin Kurulu’nun şu anki süreçte kullandığı dökümanlar, davalı tarafından çok net bilinmektedir.

Haberin Devamı

O MEKTUP TFF’YE GÖNDERİLDİ

Davalının bir diğer argümanı ise UEFA Genel Sekreteri’nin TFF’ye gönderdiği yazı ile TFF’nin Fenerbahçe’nin 2011-12 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nden çekilmesini istediği yönündedir. Doğal yasal yapı içerisinde UEFA Genel Sekreterliği tarafından TFF’ye gönderilen mektup, TFF ile UEFA arasında bir ‘sözleşme’ olarak değerlendirilemez. UEFA’nın şike yapıldığı yönünde kaygıları olsa bile TFF özerk bir kurum olarak kendi kararlarını kendisi alır. Buna ek olarak Fenerbahçe hiçbir zaman ‘sözleşme’ olarak iddia edilen mektubun bir tarafı olmamıştır. Örneğin TFF, Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne göndermedikten sonra kulüp UEFA için olduğu gibi TFF için de CAS’a dava açmıştır. 23 Ağustos 2011 tarihinde gönderildiği bahsedilen mektup Fenerbahçe’ye değil TFF’ye gönderilmiştir. UEFA’nın organizasyonlarına hangi takımların gönderileceğine yerel federasyonlar karar verir.

Haberin Devamı

F.Bahçe’yi geri çektiler

24 Ağustos 2011 tarihinde TFF, Fenerbahçe’yi hakkındaki suçlamalar nedeniyle Şampiyonlar Ligi’nde çekti. Tahkim Kurulu, TFF’nin kendi isteğiyle Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden çektiğini belirtmekten memnuniyet duyar. Buna ek olarak bu yerel federasyonların alabileceği bir karardır. Hatırlatmak gerekir ki federasyonlar özerktir ve kendi statüleri vardır. Kuralları vardır. Tahkim Kurulu, Fenerbahçe’yi çekme kararının TFF tarafından kendi kurallarına göre verildiği konusunda tatmin olmuştur.
Bununla birlikte Fenerbahçe’nin ‘kaçırdığı’ seneyi kabul etsek ve bu kaçırılan sezonu otomatik olarak bir yıllık ceza saysak bile kulübün tezi çöker. Şu anki sürecin ana konusu ise UEFA Kural ve Statüsü’dür. Yani TFF’nin kendi kurallarıyla verdiği ceza ile hiçbir alakası yoktur.

Haberin Devamı

UEFA’nın araştırma gücü sınırlı

TAHKİM Kurulu, UEFA’nın bir sportif yapı olduğunu ve şike konusununda bilgilere ulaşabilme olanağının hayli sınırlı olduğunu belirtir. Dolayısıyla, UEFA‘nın yerel otoriteler kadar araştırma yapma gücü yoktur. Bu gücü olmadan da şike ile mücadele etmek hayli zor. Ayrıca şikenin ulaştığı sofistike seviye de mücadeleyi daha da zorlaştırıyor. Bu sebeple CAS’ın 2009 yılındaki kararı da gösteriyor ki UEFA, bu tip süreçlerde yerel otoritelerin elde ettiği verilerden yararlanır. Bu sebeple de Tahkim Kurulu, UEFA Disiplin Müfettişi’nin kanıt toplama sürecini kabul edilebilir olarak değerlendirmiştir.

Haberle ilgili daha fazlası: