"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Telekom yüzünden cep telefonuna mahkum edildik

YAKLAŞIK dört ay önce ev alarak Gazililer Sitesi’ne taşındım. Telefon bağlatmak için Türk Telekom’a müracaat ettim; 4 aydır bekliyorum.

İlk müracaatımda numara kalmadığını, işin ihalesinin yapıldığını, en geç iki aya kadar telefonlarımızın bağlanacağını söylemişlerdi. Şimdi aradığımda verdikleri cevap yine aynı.

Sırf bu yüzden ev alıp siteye taşınamayan komşularımız var. Biz de ailecek cep telefonu kullanmak zorunda kalıyoruz. Türk Telekom’un Çayyolu gibi bir merkeze dört aydır hizmet verememesini bununla da kalmayıp; telefonlarımızın ne zaman bağlanacağını ’kendilerinin de bilmediklerini’ söylemelerini hayretle karşıladım. Türk Telekom’un fatura tahsilatına ve uyguladıkları gecikme faizlarine gösterdikleri hassasiyeti, abonelerine hizmette de göstermelerini rica ediyorum.

Derya SARIKAYA-ÇAYYOLU

İlaç...

Deve ile mi uçakla mı geliyor


YURTDIŞINDAN getirtilecek ilaçlar, Eczacılar Birliği’nin yurtdışından ilaç temin birimi tarafından sağlanmaktadır. Gelin görün ki, başvurunuz üzerinden 20 gün geçmesine rağmen ilaçınızı temin edemiyorsunuz. Acaba bu birim, ilaçları uçakla değil de, deve kervanıyla mı ile getirtiyor?

Bir ikinci husus da, ilacınızın gelip gelmediğini telefonla öğrenmeniz, tamamen şansa kalmış. Çünkü ne zaman telefon etseniz, "Hatlarımız şu anda doludur. Lütfen bekleyiniz. Teşekkür ederiz." sözlerini işitiyorsunuz.

Bu birimin yeri, Çankaya’da çok kişinin zor bulup ulaşabileceği hatta adını bile telaffuz edemeyeceği Willy Brandt Sokak’ta.

Koskoca Eczacılar Birliği’nin gücü, Kızılay, Sıhhiye gibi merkezi yerde büro açmaya yetmiyor mu?

Allah yurtdışından ilaç getirteceklere sabır ihsan eylesin. Yoksa, bedensel sağlıklarına kavuşmak uğruna, ruh sağlıkları bozulabilir. Sanki, vatandaşa eziyet ülkemizde meziyet. İnanmayan varsa 409 81 11 veya 12’yi tuşlasın. Bakalım kaç defa çevirdikten sonra düşürmeyi başarabilecek?

MAĞDUR bir vatandaş

Ankamall sigara içilen kahvehane mi

UZUN zamandır size Ankamall’daki sigara konusunu dile getirmeyi düşünüyordum. 7 Ocak tarihli Hürriyet Ankara’da duyarlı vatandaşımız Dr. Murat Erciş’in yazısını okuyunca inanın çok mutlu oldum. Hislerime tercüman olduğu için kendisine müteşekkirim. Evet, Ankamall’daki yemek yeme yerleri içler acısı... Neredeyse müşterilerinin tamamını oluşturan gençlerimizin ve küçük çocuklarımızın sağlığı, ne denli sigara tehdidi altında olduğu korkunç bir gerçektir.

Murat Erciş, bu gerçeği yazdığı için ben Ankamall dışında başka bir yaşam alanından bahsetmek istiyorum.

Duvarlarında ’Burada Sigara İçilmez. Cezası 890 YTL+KDV’ yazılı levhalarının bulunmasına rağmen, Kızılay Metro İstasyonu da bu sigara illetinin tehdidi altında... Hergün binlerce insanın gelip geçtiği metrodaki mağaza çalışanlarının, metro görevlilerinin büyük bir kısmı, bu kapalı yeraltı mekanında sigara içiyorlar. Metroya girdiğiniz anda berbat bir sigara kokusu sizi karşılıyor. Avrupa’daki metro istasyonlarını da görme fırsatım olduğu için, böyle bir manzarayı oralardaki istasyonlarda görmek mümkün değildir.

Birkaç kez, sigara içen metro görevlisini kibarca ikaz ettiğimde ise aldığım cevap çok ilginçti; "Biz görevliyiz, burada görevlilere sigara içmek serbesttir. İstediğin yere şikayet edebilirsiniz!"

Mehmet KÖSE

TOKİ, sözünü yerine getirmedi

MEMUR emeklisi babam ev sahibi olmak umuduyla Kasım 2005’te, TOKİ’ni Yenikent’te yapmış olduğu evlerden aldı. Evler 2006 Mart’ta teslim edilecekti. Birçok bahaneler üretilerek teslim tarihi sürekli uzatıldı. Ocak 2007’ye geldik mağduriyetimiz artıyor. Gecekonduda oturan ailem Eylül 2006’da evi boşaltmak zorunda kaldık. Yakınlarımızın yanlarında kalıyorlar. Ama dört kişilik bir aile ne kadar başkalarının yanında idare edebilir ki? Babamın ve annemin bu sıkıntıları nedeniyle psikolojik ve sağlık durumları bozuldu. Onlara bir şey olursa bunun bedelini kim ödeyecek? Mutluluk dağıtan TOKİ sesimizi duy! Bir an önce verdiğin sözleri yerine getir!

Çiğdem YÜKSEL

Gökçek’e uyarı

OKURUMUZ S. Kazım, Melih Gökçek’in, Ankara’da su sıkıntısının sürdüğünü, geçtiğimiz günlerde yağan yağışların ancak iki günlük su ihtiyacını karşılayabileceğini söylediğini hatırlatarak "Ona cevabım şudur" diyor:

"Esenboğa yoluna kimin ismini vereceğini, Çankaya Belediye Başkanlığına gelecek dönem kimin aday olacağını, Cinnah Caddesi’ndeki yol yapım

beceriksizliğini, Bahçelievler’de imar planlarına aykırı olarak hastaneye kaçak kat izni vermesini... Heykellere tükürmesini, bunun dışında plastik heykeller yaptırmak istemesini... Bedava kömür dağıttarak Ankara havasını yeniden kirlettiğini... Botaş’a olan milyonlarca YTL borcunu ödemediğini..." kendisine hatırlatırım."

KISA...KISA...

- GENÇLİK Caddesi’de ikamet etmekteyim. Başıboş köpeklerden çok şikayetçiyiz. Süleyman Bey Sokak ve ile Gençlik Caddesi arasındaki bölgede, özellikle Ömer Seyfettin Sokak’ta ve Ördekli Park’ta yuvalanan köpekler hem bizi hem de çocuklarımızı tehdit etmekte. 153 Alo Büyükşehir ve Çankaya Belediyesi hayvan barınağıyla yaptığım görüşmelerden bir türlü olumlu sonuç alamadım.

Hasan IŞIK-hasanisik@isnet.net.tr
X