DENİZLİ HABERLERİ

Tekstilde Pakistan ile serbest ticaret anlaşması

DHA
23.02.2017 - 15:49 |Son Güncelleme :
DHA

TEKSTİL Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksarı, Pakistan ile imzalanması gündemde olan Serbest Ticaret Anlaşması'nın tekstil sektörünü sıkıntıya sokacağını öne sürerek, hazır giyim fabrikalarının büyük bir bölümünün kapanabileceğini iddia etti.

Türkiye Makine Mühendisleri Odası'na bağlı Tekstil Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu, Pakistan ile imzalanması planlanan Serbest Ticaret Anlaşması'nı değerlendirmek için basın toplantısı düzenledi. Yönetim kurulu adına açıklama yapan Tekstil Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksarı, Pakistan ile ticarette uygulamaya konulacak Serbest Ticaret Anlaşması'nın tekstil ve hazır giyim sektörlerindeki üreticileri olumsuz etkileyeceğini, tekstil sektörünün ciddi istihdam kaybı yaşayacağını ileri sürdü. Aksarı, Serbest Ticaret Anlaşması'nın pamuk ipliği üretimi, pamuklu mensucat ve ev tekstili alanlarında ulusal üretime büyük zarar vereceğini savundu. Pakistan'ın Çin ve Bangladeş ile serbest ticaret anlaşmaları bulunduğundan, Pakistan ile Serbest Ticaret Anlaşması yapılması durumunda Türkiye'ye olan tekstil ürün ihracatında patlama yaşanacağını söyleyen Aksarı, "Türkiye'nin 2015 yılı itibariyle Pakistan'dan gerçekleştirdiği 310 milyon dolarlık ithalatın 216 milyon doları yani yüzde 70'i tekstil ve hazır giyim ürünlerinden oluşuyor. Olası bir anlaşma sonucu Pakistan'dan ithalatta Türkiye'ye çok hızlı bir yükseliş olacak. Çin ve Bangladeş gibi ülkelerin ucuz tekstil ve hazır giyim ürünleri Pakistan üzerinden ülkeye girişinin önü açılırsa Türkiye'deki tekstil ve hazır giyim fabrikalarının büyük bir bölümü kapanacaktır" dedi. Aksarı, ayrıca Pakistan ile ticarette 2011 yılında ek gümrük vergisi konulduğunu, 2011 yılında Türkiye'nin Pakistan'dan 600 milyon dolarlık tekstil ve hazır giyim ürünü ithal ettiğini, ek gümrük vergisiyle birlikte bu rakamın 200 milyon liraya indiğini dile getirdi. Ek vergi uygulaması olmasaydı Pakistan'ın 2016 yılında Türkiye'ye 1.6 milyar dolarlık tekstil ithalatına ulaşacağını ifade eden Aksarı, Tekstil sektörünün zarar görmemesi için Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanmaması gerektiğini iddia etti.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Tekstilde Pakistan ile serbest ticaret anlaşması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Şubat 2017 tarihinde saat 15 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tekstilde Pakistan ile serbest ticaret anlaşması haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ekim 2020, Cumartesi
 • İmsak
  05:53
 • Güneş
  07:14
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:53
 • Akşam
  18:22
 • Yatsı
  19:38
Sayfa Başı