Zorla reklam izletecek

Zorla reklam izletecek

Apple kafaları karıştırdı: Beğenin ya da beğenmeyin, artık reklamları izlemek zorundasınız.

Haberin Devamı

Geçtiğimiz yıl içerisinde Apple sessiz sedasız bir şekilde bir patent başvurusunda bulundu. Fakat bu patent başvurusundan bu yıla kadar kimsenin haberi olmadı. Çok yakın zamanda ortaya çıkan başvurunun içeriği ise oldukça ilginç: Apple, müşterilerine zorla reklam izletebilmesine olanak veren bir uygulamanın patentini almış durumda!

Alınan patente göre uygulama kullanıcının elindeki cihazda bir reklam gösterecek. Buraya kadar çok sıra dışı bir durum yok. Fakat reklamı gören kullanıcı, reklamı geçmek için özel bir tuşa basana kadar bu reklam görüntülenmeye devam edecek ve tuşa basmadan reklamı geçmek mümkün olmayacak. Apple'ın bunu ne şekilde ve hangi cihazlarda kullanacağı kesin değil ama akla ilk gelen kullanım alanları iPhone ve iPod gibi taşınabilir cihazlar.

Günümüzde pek çok kişi reklamlardan çok da hoşlanmadığı için bu uygulama ilk bakışta itici gelebilir ama bu uygulamanın arkasındaki düşüncenin çıkış noktası aslında tüketicilerin yararına. Apple, alacağı bu tarz reklamlar sayesinde ürünlerinin son derece ucuza satılmasının ve hatta bedavaya dağıtılmasının önünü açabilecek.

Haberle ilgili daha fazlası: