Akıllı kapı zilleri ile evler daha güvenli

1830’larda elektrikli kapı zilinin icat edilmesinden, yakın zamana kadar kapı zillerinin kullanım amacı birisi evinizi ziyaret ettiğinde sizi uyarmaktı. IoT (Internet of Things - Nesnelerin Interneti) teknolojisinin gelişmesi ile birlikte, bağlantı kazanan kapı zilleri “akıllanarak”, kamera özelliği ve mobil uygulama desteği ile birlikte komple bir ev güvenlik platformu halini aldı. Amazon, Google gibi teknolojinin öncü firmalarının bu alana olan ilgileri ve yaptıkları yatırımlar akıllı kapı zillerini, en popüler ve yaygın akıllı ev teknolojilerinden biri haline getirdi.

Haberin Devamı

En basit tanımı ile ev sahiplerinin, evlerine gelen kişileri ister evde, ister dışarıda olsunlar, cep telefonu uygulamaları üzerinden video bağlantısı aracılığıyla görmelerini ve iletişim kurmalarını sağlayan bu teknoloji, sürekli olarak gelişiyor. Makine öğrenme ve gelişmiş sensor özellikleri ile  daha da akıl kazanan kapı zillerinin yeni yetenekleri oldukça şaşırtıcı… Bu yazımda, akıllı kapı zili odağında öne çıkan son trendleri, Digital Trends’de yayınlanan bir makaleden de yararlanarak analiz ettim. 

Müşterilerin akıllı kapı zillerine olan talebi artıyor

Kolay kurulum ve kullanımın yanında, güvenliği oldukça artırıcı bir unsur olması ve gelişmiş sensor yetenekleri sayesinde fonksiyonelliğinin sürekli olarak artması akıllı zil pazarına olan talebi artırıyor. Akıllı kapı zillerine yönelik artan talebin bu alandaki inovasyonları tetiklemesiyle pek çok farklı firma birbirine rakip olacak şekilde bu alanda çözümlerini sunmaya başladı. Böylece son kullanıcılar nezdinde fiyatlar da daha uygun hale geldi. Akıllı ziller, akıllı ev asistanları ya da akıllı kilitler ile entegre olarak, uzaktan kapının açılıp kapanması ya da kilit kontrollerinin gerçekleştirilmesini de sağlayabiliyor. 

Haberin Devamı

360 Research Report firmasına göre 2020'de ~5 milyar USD değerinde olan küresel akıllı kapı zili pazarının, 2021-2026 döneminde %56,4'lük bir artışla, 2026'nın sonunda 117 milyar USD'ye ulaşması bekleniyor. 

Akıllı zillerin geldiği nokta itibariyle olmazsa olmaz diye nitelendirebileceğimiz öne çıkan birkaç özelliği bulunuyor. Pille çalışanlar ve ev Wi-Fi’ına bağlananlar kurulumu en kolay olanları. Bu zilleri kapınızın dışında uygun herhangi bir yere yerleştirip, bağlantıyı sağlayarak anında kullanıma başlayabiliyorsunuz. Kablosuz kurulumun tek dezavantajı, pilleri daha sık değiştirme veya daha sık şarj etme ihtiyacı. Bazı modellerde şarj için opsiyonel güneş enerjisi aksesuarları da bulunuyor (tabii bu daha çok yazlık bölgeler için ideal). Canlı görüntü, video yakalama, hareket ve ses algılama özellikleri de çoğu akıllı kapı zilinde olan özellikler. Akıllı telefon uygulamanızla entegre, kişisel uyarılar ayarlayabilir, kapınızın önünde biri normalden uzun süre kalıyorsa, bu kişiyi anlık bildirimler ile görüntüleyebilir, konuşabilir veya bulutta tutulan görüntüleri daha sonra tekrar izleyebilirsiniz. Evdeyken ses komutlu kullanım adına da akıllı ev asistanları ile entegre olanları tercih etmekte yarar var. 

Haberin Devamı

Peki gelelim, akıllı zillerin yeni özelliklerine…

Kapı ziliniz arkadaşlarınızı tanıyarak, gelen kişilerin kim olduğunu belirtebilir…

Aile bireyleri ya da sık ziyaret eden arkadaşlarınızı veri tabanında eşleştirerek, "İpek kapıda!..” gibi özel uyarılar alabiliyorsunuz. Bu özellik, bazı akıllı zil firmaları tarafından uygulamaya alınmış olsa da yapay zekanın tartışmalı kullanım alanlarından olan yüz tanıma ve kişisel veri odaklı hassasiyetler nedeni ile bazı firmalar bu özelliği eklemeyi kesinlikle reddediyor. 

Kapı ziliniz ziyaretçilerinizi karşılayabilir ya da yönlendirebilir… Pandemi ile artan eve sipariş ya da online alışverişlerinizi kontrol etmek akıllı ziller ile çok daha elverişli hale geliyor. Evde olsanız ve zilinizin çaldığını duysanız bile, video konferanslar nedeni ile bazen kapıya bakamadığınız anlar olabiliyor. Paket algılama özellikleri olan akıllı ziller, daha önce kaydettiğiniz sesiniz ile paketi getiren kurye ya da görevliye paketi nereye bırakacağına dair yönlendirme yapabiliyor.

Haberin Devamı

Amazon tarafından satın alınan ve akıllı zil pazarının lider firmalarından Ring, Amazon’un akıllı ev asistanı Alexa üzerinden kapınızı çalan kişiler ile direkt iletişim kurabiliyor ve sizi her kapı çalışında telefonunuza bakma derdinden kurtarıyor. Ring'in bu özelliği, konuklar kapıya vardıklarında Alexa'nın otomatik olarak yanıt vermesini sağlıyor. Gelen kişilere yönelik tercihinize yönelik size rapor sunabiliyor ya da beklediğiniz bir paket ya da kişi geldiğinde sizi uyarıyor.

Kapı ziliniz karanlıkta bile renkleri ayırt edebilir

Hemen hemen her akıllı kapı zili gece görüşüne sahip olmakla birlikte, bunların çoğu siyah beyaz. Özellikle hırsızlık ya da güvenliği ilgilendiren süreçlerde detayların önemi oldukça fazla olduğundan, renk ayrıntıları polise daha fazla bilgi sağlamada yardımcı olabiliyor. Ancak, karanlıkta renkleri ayırt edebilmek için yeterli ışık ihtiyacı gereksinimi, halen gelişim gerektiren bir alan. Bu nedenle, bazı akıllı kapı zilleri hareket sensörlü bir ışıklandırma sistemini de opsiyonel olarak sunuyor. 

Haberin Devamı

Görüntülü kapı ziliniz akıllı evinizi kontrol edebilir

Görüntülü kapı zilinizi evinizdeki ışıklara bağlayarak, hırsızlığa karşı evinizde birinin varlığını simüle edebilirsiniz. Kapı zili harekete geçtiğinde veya çaldığında, sanki biri kapıya doğru gidiyormuş gibi bir dizi akıllı ışığın içeride açılmasını tetikleyebilir. Artık çoğu akıllı zil modelinde, kapı zilinizi evinizdeki diğer akıllı cihazlarınızla da bağlama özelliğine sahipsiniz.

Kapı zili uygulamanız farklı görüntüleri de içerecek şekilde zenginleştirilebilir…

Bazı akıllı kapı zilleri sadece kendi evinizi görmenize değil, aynı zamanda mahallenizdeki etkinliklerden haberdar olmanıza da olanak tanıyor ve komşularınızdan ve diğer kamu güvenliği kurumlarından gerçek zamanlı suç ve güvenlik uyarıları sağlıyor. Farklı kullanıcılar, mahallelerinde gördükleri şüpheli olaylar hakkında görüntüler gönderebiliyor ve tüm bilgiler telefonunuzdaki uygulamada birleştiriliyor. Böylece akıllı ziller sadece kendi evinizi değil, tüm mahalleyi biraz daha güvenli hale getirmenin kolay bir yolu haline geliyor. 

Haberin Devamı

Akıllı ziliniz kapınızı da açabilir

Akıllı zil ile akıllı kapı entegrasyonları sayesinde, uygulamanız üzerinden kapınızı istediğiniz kişilere uzakta da olsanız açabiliyorsunuz. Örneğin, komşunuz siz yokken kahve almak için uğradığında, onlara mutfağa girip kahveyi almaları için kapıyı açabilirsiniz ya da evinize sürekli gelen temizlikçiyi beklemeden evden çıkmanız gerektiğinde aynı şekilde anahtar bırakmadan kapıyı ona açmak mümkün. 

Akıllı zil sistemleri, artık zili çalmadan da gelen kişiye yönelik bilgilendirme yapabiliyor

Pandemi ile birlikte olabildiğince temassız çözümleri tercih etmeye başladık. Akıllı kapı zillerinin hareket algılama özelliği ve yakınlık algılama teknolojisi sayesinde, birisi kapınıza yeterince yaklaştığında,  zile dokunmadan zil çalabiliyor. Bu kullanım, dokunma ve temas olmadığı için hastalıkların ve mikropların yayılmasını azaltmaya da yardımcı oluyor. 

Gelen kişi kapıya yaklaştığında, zilin otomatik olarak çalması misafirinizin onların varlığından haberdar olduğunuz algısı yaratırken, aynı zamanda size de birisinin geldiğinin bilgisini geçiyor. Özellikle teslimat görevlileri, bir yandan paketler ile boğuşurken, bir yandan zile basmak durumunda kalmıyor ve bir nebze olsa da teslimat süreçlerini kolaylaştırabiliyor.

Akıllı ziliniz konuklarınızı üşütmeden de bekletebilir

Ziyaretçileri kapınızda üşümeden, sıcak tutabilmek için bazı akıllı ziller ısıtıcı opsiyonu ile sunulabiliyor.

Akıllı ziller bu denli farklı yetenekler ile hızla ilerlerken, bir yandan da tüm bu toplanan verilerin gizliliğinin ve güvenliğinin de sağlanması artan bir öncelik olacak. Ancak, şu bir gerçek ki, ilerleyen dönemde, akıllı zillerin artması ile evlerimiz daha güvenli hale gelecek ve özellikle eve gelen online siparişlerin yönetimi de kolaylaşacak…

Yazarın Tüm Yazıları