GeriTeknoloji Virüsleri cebimizde taşıyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Virüsleri cebimizde taşıyoruz

Virüsleri cebimizde taşıyoruz
refid:15846899 ilişkili resim dosyası

ESET’in hazırladığı son Dünya Tehdit Raporu, virüsleri cebimizde taşıdığımızı ortaya çıkardı.

ESET’in hazırladığı bilgisayarlara yönelik son Dünya Tehdit Raporu’na göre Ağustos ayında, USB - Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerden bulaşan “INF/Autorun” kodlu virüsler, dünya tehdit sıralamasının birinci numarasına yerleşti. INF/Autorun’un en sık tespit edilen tehlikeye dönüşmesiyle birlikte son iki yıldır dünya tehdit liderliğini kimseye bırakmayan “Conficker” adlı solucan ikinciyi sıraya geriledi.

NOD32’nin yaratıcısı ESET’in gelişmiş malware raporlama aracı olan ThreatSense.Net analizlerine göre Ağustos ayının, dünyada en sık tespit edilen tehdidi %7.76 ile INF/Autorun sınıfı zararlı yazılımlar oldu. ESET bu etiket ile, autorun.inf dosyasını kullanarak bilgisayara zararlı yazılım bulaşmasını sağlayan bir çok virüs çeşidini tanımlıyor. Bu dosya ağırlıklı olarak ceplerde taşınan USB bellek gibi çıkarılabilir medyaların bilgisayara takıldığında ne işlem yapılması gerektiğini bildiren bir takım veriler içeriyor. Windows İşletim Sistemi’ndeki varsayılan autorun ayarı, çıkarılabilir medyaları takıldığında autorun.inf listesindeki programları otomatik olarak başlatma görevi üstleniyor.

Kendilerini çıkarılabilir aygıtlara kopyalayan birçok zararlı yazılım olduğundan programın birincil dağıtım mekanizması bu olmasa bile zararlı yazılım kodlayıcıları, bulaşma riskini arttırabilmek için her zaman ekstra bir şeyler katıyorlar.

Tehdit sıralaması değişti
Daha önce üçüncü sırada yer alan ve çıkarılabilir aygıtlardan gelen tehditler, birinci sıraya yükselirken, yıllardır en sık görülen tehdit olan Win32/Conficker, % 4.89 ile ikinci sıraya geriledi. Temmuz ayında dördüncü sırada olan Win32/PSW.OnLineGames adlı zararlı yazılım ise % 3.82 ile Ağustos’ta üçüncü sıraya çıktı.

Tehditlerden korunmak için
ESET, sistem yamalarını güncel tutmayı, Autorun yani “otomatik çalıştır“ özelliğini devre dışı bırakmayı ve güncel bir antivirus yazılımının kullanılmasını tavsiye ediyor.

Virüsleri cebimizde taşıyoruz


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YÜKSEK KALİTEDE 100 MÜTHİŞ DUVAR KAĞIDI


False