Virüs sayısındaki artış ürkütücü

Virüs sayısındaki artış ürkütücü

Güvenlik uzmanlarına göre, toplam aktif virüs sayısı yıl sonuna kadar 1 milyona ulaşacak.

Haberin Devamı

Uzmanlara göre, iş yerleri ve kişisel ev kullanıcıları güvenlik önemlerini geliştirdiktçe, virüs veya casus geliştirenler de daha farklı ve yeni tipte virüs çeşitleri yaratmak durumunda kalıyor.

Güvenlik devi Sophos'un teknoloji yöneticisi Paul Ducklin'e göre, 20 senelik geçmişi olan bir zararlının neredeyse %25'i geçtiğimiz 6 ayda yaratıldı. Ducklin ayrıca, bulaşıcı e-posta dosya eklerinin oranının da 5 yıl içinde 1/40'dan 1/1000 oranına indiğini sözlerine ekledi. Ducklin, bu azalmanın sebebini e-postalardaki iyileştirilmiş filtrelemenin gücüne bağlıyor.

Diğer bir güvenlik devi F-Secure Asia Pacific'in eş başkanı Jari Heinonen, neredeyse her gün yaklaşık 25.000 kadar zararlı tespit edildiğini ve bu gidişle 2008'in sonuna kadar bu sayının 1 milyonu bulmasının zor olmadığını dile getiriyor.

Haberin Devamı

İlginç olan ise, virüslerin sayısı ve çeşitliliğinin artmasına rağmen kullanıcıların gün geçtikçe daha az virüsle karşılaşması. Aslında bunun ana kaynağı zararlı geliştirenlerin yeni geliştirdikleri yöntemler.

 

Haberle ilgili daha fazlası: