GeriTeknoloji Vestel, ihracatta Türkiye ikinciliğine yükseldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vestel, ihracatta Türkiye ikinciliğine yükseldi

Vestel, 2009’da 2,1 milyar dolar ihracat cirosuna ulaşarak Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ihracat şampiyonları sıralamasında Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci büyük firması, elektronik sektörünün ise 12. kez lideri oldu.

2009’da LCD TV ihracat rakamını bir önceki yıla göre yüzde 62 artıran ve 6 milyon adede ulaşan Vestel, 2010’da yurtdışı pazarlara 8,5 milyon adet LCD TV satmayı hedefliyor.

Vestel, 2009’da 2,1 milyar dolar ihracat rakamına ulaşarak Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci büyük firması oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2009 ihracat şampiyonları sıralamasına göre elektronik sektöründe 12. kez birincilik koltuğuna oturan Vestel, grup dış ticaret firmaları arasında da liderliği kimseye bırakmadı. Vestel’in küresel ekonomik krize rağmen başarısını artırdığını belirten Vestel Şirketler Grubu Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, “Yüksek kalitemiz ve üretim hızımızla global pazarlarda sağlam adımlarla ilerliyoruz. 2008’de Türkiye ihracatına en çok katkıda bulunan firmalar arasında yedinci sıradaydık. 2009’da beş sıra birden yükselerek yılı en fazla ihracat yapan ikinci firma olarak kapattık. Bu yılki hedefimiz listenin ilk sırasına ulaşmak” dedi.

Erdoğan, Vestel’in sadece 2009 Aralık ayında 213 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini açıklayarak “Böylece bir önceki yılın aynı dönemine göre oranla yüzde 38 artış sağlamış olduk” diye vurguladı. 

Vestel’in LCD TV ihracat rakamını 2008’e göre yüzde 62 oranında artırarak 2008’deki 3,7 milyon adetlik LCD TV ihracatını 2009’da 6 milyon adede yükselttiğini belirten Turan Erdoğan, “LCD TV ihracat adedinde elde ettiğimiz bu büyüme oranı, ihracat pazarlarındaki oranın 3 katı.  Önceki yıllarda yaptığımız yatırımlar ve 2008 krizi sonrası aldığımız tedbirler sayesinde bu performans artışını sağladık” diye konuştu.

Vestel’in 2010’da 8,5 milyon adet LCD TV ihracatı gerçekleştirmeyi hedeflediğini aktaran Turan Erdoğan, “Krizin kısmi etkisinin devam edeceği öngörüsüyle hedeflerimizde temkinli hareket ettik. 8,5 milyon adedin çok üzerine çıkacağımızı umuyoruz. Böylece bir önceki yıla göre adetsel bazda yüzde 40’ın üzerinde artış hedefliyoruz” dedi.

Avrupa ikincisi Vestel’in hedefi pazar liderliği

2009 yılı performansıyla Avrupa LCD TV pazarında ikinciliği elde eden Vestel’in Avrupa’da yüzde 15’lik pazar payı bulunuyor. Turan Erdoğan, pazarda ikinciliğe ulaşmanın önemini vurgulayarak, “Her zaman en iyisini yapmaya odaklanan bir kurum olarak, artık hedefi bir basamak yukarı koymak durumundayız. Yeni hedefimiz pazar liderliğidir” dedi.

Vestel, beyaz eşyada da Avrupa’da istikrarlı büyümesini sürdürüyor. 2009’da çamaşır makinesinde yüzde 7, buzdolabında ise yüzde 6’lık pazar payına ulaşan Vestel, bugün Avrupa’daki en büyük 10 beyaz eşya firması arasında yer alıyor.

127 ülkeyi kapsayan geniş bir ihracat haritasına sahip olan Vestel, her yıl ihracat hacmini ortalama yüzde 29 oranında artırıyor. 12 yıldır elektronik sektöründe Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Vestel, Türkiye’nin toplam TV ihracatının yüzde 80’inden fazlasını gerçekleştiriyor.

Vestel, sektörde üretim yapan pek çok firmadan farklı olarak ihracatının yüzde 40’ını kendine ait olan markalarıyla, yüzde 60’ını ise OEM ve ODM bazında gerçekleştiriyor. Böylece Vestel ihracatta yeni bir model oluşturuyor.

 

False