GeriTeknoloji Twitter neden tamamen yasaklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  52
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Twitter neden tamamen yasaklandı

Twitter neden tamamen yasaklandı
refid:26057641 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Twitter dün gece geç saatlerde Türkiye sınırları içinde erişime kapatıldı. Akıllardaki soru ise şu: Dört ayrı mahkeme kararı nedeniyle yasaklanan Twitter neden tamamen kapatıldı, neden URL bazlı engelleme yoluna gidilmedi? Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat Mehmet Ali Köksal konuyla ilgili Hürriyet'e özel açıklamalarda bulundu.

Bildiğiniz gibi Twitter 20 Mart 2014 günü akşam saatlerinde engellendi. Bunun nedeni nedir?

BTK web sitesinde 21.03.2014 günlü "Twitter'a erişimin engellenmesine ilişkin basın açıklaması" yapılmıştır. Bu basın açıklamasında gerekçe olarak Twitter ile ilgili mahkemelerden ulaşan kararlar nedeniyle Twitter'ın engellendiği söylenmiştir.

TİB'in sayfasında Online İşlemlerde sorgulama yapıldığında ise twitter.com'un aşağıdaki 4 karar nedeniyle engellendiği anlaşılmaktadır.

Twitter neden tamamen yasaklandı


Bu kararları değerlendirebilir misiniz?

"Bu kararlardan İstanbul Anadolu Adliyesindeki mahkemelerince verilen ilk iki tanesine ilişkin kararların içeriğine ve Samsun'daki kararın hüküm kısmına baktığımızda kararların hiç birisinde twitter.com'un engellenmesinden söz edilmediği açıktır. Bu nedenle Twitter'ın bu şekilde engellenmesi 5651 sy. Yasa'ya aykırıdır.

Diğer yandan, daha ilginç olanı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın TMK 10. Maddesi ile görevli kısmı kaldırılmıştır. Bu nedenle bu şekilde bir karar var ise de yok hükmündedir. Daha da vahimi, basına yansıdığı kadarıyla Başsavcılık bu şekilde bir karar olmadığını açıklamıştır. Bu durumda açık bir şekilde TİB suç işlemektedir."

Bu durumda ne yapılabilir?

"Öncelikle twitter.com'un engellenmesine ilişkin bir karar bulunmamaktadır. Bu çok önemlidir. Bu şekilde bir karar yokken, bunu uygulayan TİB açık bir şekilde suç işlemektedir. Ayrıca, fiilen de bu yaptırım uygulanamamıştır.

Insihgtradar.com verilerine göre tam tersine twitter'da hem kullanıcı sayısı hem de içerik olarak kullanım ciddi şekilde artmıştır.

YASAĞIN AKSİNE TWITTER KULLANIMI DAHA DA ARTTI

Yasağın başlamasından itibaren atılan mesaj sayısı (öğlen 12 itibarıyla) 6 milyon'un üzerinde. Aynı saatlerde dün 4.5 milyon mesaj atılmıştı.
Son 12 saatte düne göre artış oranı % 30'un üzerinde...

Saatlere göre mesaj atan kullanıcı sayısındaki artış %17. Son 12 saat içerisinde mesaj atan kullanıcı sayısı yaklaşık 1 milyon kişi...

URL BAZLI ENGELLEME YERİNE NEDEN SİTE TAMAMEN KAPATILDI

Tüm bunlarda göstermektedir ki; ortada bir yasak bulunmamaktadır. TİB kararları bilerek yanlış yorumlamakta ve muhtemelen "şu anda URL bazlı engelleme yapamıyoruz o nedenle twitter.com'u tümden engellemek zorunda kaldık" bahanesinin arkasına sığınmaktadır. Bu durumda ise şu soruların TİB'e sorulması gerekmektedir:

1) Madem URL bazlı engelleme mümkün değildi. Neden 5651 sy. Yasa'da anlamsız değişiklikler yapıldı. Bu değişiklik taslağında Başkanlığın görüşü ne idi?

2) Söz konusu kararlardan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Sayın Binali Yıldırım ile ilgili olanı bir kenara koyarsak diğer iki kararı neden bugüne kadar uygulamadınız da, Sayın Yıldırım ile ilgili karar alındığında diğer kararları bir kalkan gibi ortaya koydunuz?

3) Sayın Yıldırım ile ilgili karar ve Sayın Erdoğan'ın dünkü miting konuşmasından hemen sonra kararın uygulanması 5651 sy. Yasa çıkarken Bilişim STK'larının ve diğer sivil insiyatiflerin dile getirdiği, TİB fazlaca yetki alıyor canın istediği zaman istediği siteyi bu bahaneler ile engelleyecek itirazını haklı çıkartmıyor mu?

Son söz olarak, tüm vatandaşların TİB ile ilgili suç duyurusunda bulunma hakkı vardır. Bulunmalıdır. Türkiye Cumhuriyetini yönetenler de Türkiye'nin uluslararası kamuoyunda bu kadar küçük düşmesine neden olacak, teknik olarak uygulanamayacak bir kararı vermenin siyasi ve hukuki hesabını vermelidir."

dgokce@hurriyet.com.tr
selimozturk@hurriyet.com.tr

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle