GeriTeknoloji TİKA Sudan'da milli ekipmanlarla 3D modelleme eğitimi verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TİKA Sudan'da milli ekipmanlarla 3D modelleme eğitimi verdi

TİKA Sudan'da milli ekipmanlarla 3D modelleme eğitimi verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Kuzey Afrika ülkesi Sudan'ın önde gelen teknik kurumlarında 3D modelleme eğitimleri verildi.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Hartum'daki Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezindeki eğitime 26 kişi katıldı.

 Katılımcılara 3 hafta boyunca 3D modelleme ve yazıcı eğitimi, 1 hafta boyunca da modellemenin CNC tezgahlarına aktarımı için Bilgisayar Destekli Üretim (CAM) eğitimi verildi.

Eğitimlere, Sudan Üniversitesi ile Karary Askeri Üniversitesinden akademisyen, mühendis ve mimarlardan oluşan heyet de katıldı.

Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, eğitim sonrası düzenlenen sertifika töreninde, iki ülke arasındaki köklü geçmişe dikkati çekerek, Türkiye'nin yeni dönemde Sudan'ın yanında olmayı sürdüreceğini vurguladı.

Eğitim için Türkiye'den getirilen iki yerli ve milli 3D yazıcı ile sarf malzemeleri hibe edildi.

3D yazıcılar, prototip yapımında ve kalıp maliyeti yüksek parçaların üretiminde kullanılabilecek.

Oyunlar 150 milyar dolara dayandıPC ve konsol oyunları geride kalıyor, mobil oyunlar dahil oyun sektörü sadece 2019'da 150 milyar dolara yakın gelir yaratarak geleceği şekillendirmeye başladı bile. Dubai'de gerçekleştirilen On.DXB etkinliği kapsamında PUBG Mobile'ın mimarı Tencent'in daveti üzerine oyun zirvesini yakından takip ederken, Digital Age Yazı İşleri Müdürü Savaş Önemli ve ShiftDelete.Net'ten Gökey Yılmazer ile oyunlar üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.
False