GeriTeknoloji Teknolojide virüsler “mobilleşiyor”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teknolojide virüsler “mobilleşiyor”

Mobil cihazların artmasına paralel olarak bilgisayar virüslerinin “mobilleştiği” bildirildi. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “Yeni yılda zararlı yazılımlar en çok mobil aygıtları hedef alacak” dedi.

Akkoyunlu, 2012 yılında bilgisayarlara yönelik tehditlerle ilgili öngörülerini paylaştı. Alev Akkoyunlu, bilgisayar korsanlarının her zaman daha çok kullanılan işletim sistemlerine yöneldiğinin altını çizerek bu kapsamda Android işletim sisteminin korsanların gözdesi olacağını söyledi.

Akıllı telefon kullananların sayısının her geçen gün arttığına değinen Akkoyunlu, bilgisayar kullanımında da alışkanlıkların değiştiğine vurgu yaptı. Akkoyunlu, masaüstü bilgisayarların yerini dizüstü bilgisayarlara bıraktığını, tablet bilgisayar kullanımının yaygınlaştığını sözlerine ekledi.

İnternete ulaşımın her geçen gün daha hızlı ve daha kolay olduğunu söyleyen Akkoyunlu, kolay yoldan haksız kazanç sağlama peşinde olanların sayısının arttığını, bilgisayar ve mobil cihazların kullanımına çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl boyunca mobil aygıtlar için üretilmiş, paralı numaraları arayan SMS truva atı, mobil aygıtı bir çeşit zombiye dönüştüren botnetler gibi çeşitli zararlılarla karşılaştıklarını belirten Akkoyunlu, 2012 yılında ise mobil aygıtlara yönelik casus yazılımlarla karşılaşacakları öngörüsünde bulunarak, “Örneğin 2011 Temmuz ayında iki önemli saldırı aracının (SpyEye ve Zeus) mobil aygıtlar ile uyumlu sürümleri olan ZITMO ve SPITMO piyasaya çıktı. Bu tehditlerle çok sık karşılaşmamış olsak bile kullanıcıların akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlara daha çok bilgi yüklemeye başladıklarının farkında olan saldırganlar, bu platformlara yönelik tehditlerini de arttıracaklar” diye konuştu.
False