GeriTeknoloji Teknoloji alanında 2019’dan 2020’ye neler bekliyoruz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teknoloji alanında 2019’dan 2020’ye neler bekliyoruz?

Teknoloji alanında 2019’dan 2020’ye neler bekliyoruz?
Fotoğraf: Alamy
Abone Olgoogle-news

Yılın bitmesine kısa süre kala, 2019’a hızlıca baktığımızda yapay zekânın öne çıktığını görüyoruz. Farklı sektörlerde dijitalleşmenin sıkça gündeme geldiği bu yılında sağlıktan otonom araçlara, eğitimden finans hizmetlerine yapay zekâ kullanımından sıkça söz ettik. 2019’un son çeyreğinde Güney Koreli “Go” şampiyonu Lee Se-dol’ün emekli olmasına sebep olan AI, o kadar hızlı gelişiyor ki 2020 yılında da gündemi meşgul edeceğe benziyor.

Önümüzdeki yılda, bu yıl konuştuğumuz teknolojilerin gelişmiş hâllerini ve yaygın kullanımlarını göreceğiz denilebilir. Yapay zekâ ve alt başlık olarak makine öğrenimi, derin öğrenme daha geniş kullanım alanı bulacak. Kullanım alanı yaygınlaşmasıyla birlikte yeni iş tanımları oluşurken bir yandan da kaybolacak meslekleri daha net görmeye başlayabiliriz.

Yapay zekâ ve robotların yükselişiyle ortaya çıkan “geleceğin meslekleri” konusu da çok tartışılan konulardan biri oldu. İnsansı robotlar dikkat çekerken üretimde otomasyon artışı, insanların işsiz kalma korkusu yaşamalarına sebep oldu. Gartner CIO Anketi'ne göre, yapay zekâ kullanan işletme sayısı son dört yılda yüzde 270 arttı. Bu yılki gelişmelerse daha hızlı artacağının sinyallerini veriyor.

Tüm bunlar yaşanırken belki de en çok ilgi çeken haber, Google’ın, mevcut en hızlı süper bilgisayarların 10 bin yılda yapacağı işlemleri 200 saniyede bitiren ve kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar tasarladığı açıklamasıydı. Bu haber herkesi heyecanlandırdı. Gelişmeler ise gelecek yıla kaldı gibi görünüyor.

Çin ve ABD arasında giderek artan teknoloji yarışı da çok konuşulan konulardan oldu. ABD’nin Çin’e getirdiği ticari ambargo, Çin’i kendi çiplerini üretmeye kadar götürdü. Çin, hâlen bu ticari hamlenin sonuçlarını kendi adına pozitife çevirmeye çalışırken diğer taraftan bir daha bu tip bir durumlar yaşamamak için yatırımlarına devam ediyor.

Öte yandan 2020’nin Blokchain ve Nesnelerin İnterneti (IoT) için de parlak bir yıl olması bekleniyor. IoT cihaz sayısının, 2025 yılına kadar bugüne kıyasla yaklaşık 3 kat artması ve rakamsal olarak 75 milyar cihaza ulaşılması öngörülüyor.

Ancak belki de onlardan daha fazla gelişme siber güvenlikte yaşanabilir. Siber saldırılardaki artışla birlikte dünyanın daha fazla siber güvenlik uzmanına ihtiyaç duyacağını gösteren pek çok çalışma bulunuyor.

Geleneksel bankacılığın ise Facebook'un kripto para projesi ve Amazon ödeme gibi dijital ödeme sistemlerinin büyümesiyle bazı ülkelerde biraz zayıflayabileceği düşünülüyor.

Dijital sağlık alanında 3D baskı ile biyonik vücut parçalarının oluşturulması, günlük sağlığımızı kontrol eden ve riskleri önceden belirleyebilen yazılımlarda gelişmeler göremeye devam edeceğiz. Tıp eğitiminde ise artırılmış gerçeklik, genişletilmiş gerçeklik gibi kavramlar farklı alanlar açma yolunda ilerliyor. 2020 yılı ilaçlar ve genetik ile ilgili yapılan pek çok çalışmanın da çıktılarını görebileceğimiz bir yıl olacak gibi görünüyor. Tüm bunların merkezinde ise 5G ve yapay zekâ yer alıyor.

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, 5G reklamcılığın ve yayıncılığın da çıtasını yükseltebilir. Öte yandan pilot olarak kurulan teknolojik kentler de 2020’de bizleri bekliyor. Teknoloji alanında en sık gündeme gelen bu konulardaki yeni gelişmeleri birlikte göreceğiz.

Serap TORUN
twitter.com/seraptorun73

Vodafone Red Kontrol Enerji Takip Yönetimi ile İşletmenizin Verimini Artırın!
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle