SMS kullanımı 5 yılda yüzde 64 azaldı

Güncelleme Tarihi:

SMS kullanımı 5 yılda yüzde 64 azaldı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 23, 2019 12:21

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, "Mesajlaşma uygulamaları son 5 yılda popüler olmaya başladı. 5 yıl öncesine göre SMS kullanımı adet bazında yüzde 64 azaldı. Kişi başı SMS kullanımı da yüzde 63 düştü" dedi.

Haberin Devamı

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, son 5 yılda SMS kullanımının adet bazında yüzde 64 azaldığını belirtti. Terzioğlu, yaptığı açıklamada, mesajlaşma uygulamalarının her geçen gün artarak daha popüler hale geldiğini söyledi.

Bu artışta, söz konusu uygulamaların sundukları zengin özelliklerle kullanıcıların bu alandaki ihtiyaçlarını karşılıyor olmasının etkisine işaret eden Terzioğlu, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 34 milyon indirme rakamına ulaşmış olan BiP'e 2018 yılında yine çok konuşulan bir özellik daha ekledik. Artık BiP'e 2. numara ve sabit hatlar da tanımlanabiliyor. Öte yandan, şirketler için de toplu mesajlaşmada kullandıkları SMS'e alternatif teknolojiler geliştiriyoruz. Dünyanın ilk dijital operatörü olarak, şirketlerin farklılaşan ihtiyaçlarından yola çıkarak, akıllı telefonlarla birlikte etkisini ve verimliliğini kaybeden SMS yerine Dijital Mesaj Servisleri (DMS) çözümlerini hayata geçirdik."

Haberin Devamı

Kurumlara daha hızlı ve etkili iletişim imkanı sunan DMS çözümleri bünyesinde, BiP, ZİM, Anında Cevap, Profilli Mesaj gibi ürünlerin yer aldığını belirten Terzioğlu, "Bu sayede mesajlar görsel bakımından zenginleşirken, canlı ve interaktif bir görünüme dönüşüyor. Böylece kurumlar iş ortakları ve müşterilerine hitap edecek bilgilendirme yapabildiği gibi, etkili ve verimli sonuçlar elde edebiliyor. Şirketlerin dijital ihtiyaçlarından yola çıkarak tasarlanan bu çözümler, maliyetten de tasarruf sağlıyor." dedi.

Mesajlaşma uygulamalarının son 5 yılda popüler olmaya başladığını dile getiren Terzioğlu, "5 yıl öncesine göre SMS kullanımı adet bazında yüzde 64 azaldı. Kişi başı SMS kullanımı da yüzde 63 düştü." ifadesini kullandı.

Cepten internet kullanımı

Terzioğlu, cepten internet kullanımının artmasıyla internet tabanlı uygulamaların kullanılmasında da yükseliş yaşandığını söyledi.

Bu kapsamda cepten tv izleme oranlarında artışlar gözlemlediklerini dile getiren Terzioğlu, "Cepten tv izleme sayısı her geçen gün katlanarak artıyor. Turkcell IPTV abone sayımız 2018'in üçüncü çeyreği itibarıyla 22 bin arttı. Bu rakam yıllık bazda ise 115 bin artış ile 582 bine çıktı. OTT TV aboneleri dahil, toplam TV kullanıcı sayısı ise 3,1 milyona ulaştı. Turkcell TV+ uygulaması Aralık 2018 itibarıyla yaklaşık 11 milyon kez indirildi. Yine Aralık 2018 verilerine göre günlük ortalama izlenme süresi ise 80,3 dakikaya ulaştı." dedi.

Haberin Devamı

"4,5G ile kişi başına internet 3 kat arttı"

Kaan Terzioğlu, Türkiye'de 1 Nisan 2016 itibarıyla kullanılmaya başlanan 4,5G internet ile kişi başına düşen internet kullanımın 3 kat arttığına işaret etti.

"Buna bağlı olarak trafik hacmi 4 katın üzerinde büyüdü." ifadesini kullanan Terzioğlu, "4,5G öncesi kişi başı kullanım 2016'nın ilk çeyreğinde 1,8 gigabayt iken, 2018 3. çeyrek sonuçlarına göre 5,4 gigabayta ulaştı. 4,5G kullanıcı bazında kişi başı mobil data kullanımı ortalaması ise yine 2018 3. çeyrekte 7 gigabayta ulaştı." diye konuştu.

Terzioğlu, geçen yılın 3. çeyreği itibarıyla 31,5 milyon 4,5G abonesi bulunduğunu, 18,2 milyon adet de 4G destekli akıllı cihazın mevcut olduğunu, data kullanımı 4,5G abonelerinin de hızla arttığını belirterek, 4,5G kullanıcılarının 2 ve 3G kullanıcılarına göre 2 kat daha fazla internet kullandıklarını anlattı.

Haberin Devamı

"Turkcell'in 4,5G şebekesi 5G altyapısını oluşturuyor"

Kaan Terzioğlu, şirketlerinin 4,5G şebekesinin aynı zamanda 5G'nin altyapısını oluşturduğunu söyledi.

4,5G kurulum sürecinde bunun altyapısını oluşturduklarını ve 5G testlerine 2017 itibarıyla başladıklarını aktaran Terzioğlu, "Yaptığımız 5G testlerinde hız rekorları kırdık. 5G'de yaptıklarımız, sadece hız testleriyle de sınırlı değil. 5G'de dünyada söz sahibi bir operatör olmak, ülkemizi dünyada söz sahibi olan bir ülke konumuna getirmek için çok farklı alanlarda farklı çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş ve üreticilerle ortak çalışmalar yürütüyoruz." ifadesini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!