GeriTeknoloji Samsung Galaxy Fold yere düştü! İşte test sonucu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Samsung Galaxy Fold yere düştü! İşte test sonucu

Samsung Galaxy Fold yere düştü! İşte test sonucu

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, bu yılın başlarında dünyaya duyurduğu katlanabilen ekrana sahip Galaxy Fold ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Bazı teknik sorunlardan dolayı çıkış tarihi sürekli ertelenen ve son olarak Güney Kore'de geçtiğimiz haftalarda satışa sunulan cihaz, darbelere dayanıklı mı? Yere düşünce ne oluyor? Uygulanan kapsamlı bir test, cihazın dayanıklılığı konusunda önemli ipuçları veriyor.

Galaxy Fold adını taşıyan bu özel telefon, en geniş haliyle 7.3 inç'lik bir ekrana sahip. Yani tablet gibi kullanabiliyor; örneğin WhatsApp, YouTube ve hatta Google'ı aynı anda kullanabiliyorsunuz. Dahili ekran sadece bükülmüyor; aynı zamanda katlanabiliyor da. Samsung, bu inovasyonu hayata geçirmek için yeni bir polimer katmanı icat etti ve ince bir ekran yarattı. Yeni malzeme, Galaxy Fold'un esnek ve dayanıklı olmasına, uzun süre kullanılabilmesine imkan veriyor.

Galaxy Fold, kitap gibi açılıp kapanıyor. Samsung, bunu başarmak için birbirine kenetlenen çok sayıda dişli içeren karmaşık bir menteşe geliştirdi. Bu sistem, akıcı ve zarif bir görünüm yaratmak amacıyla gizli bir bölmenin içinde barındırılıyor. Bataryasına gelelim. İki pil eşit şekilde dağıtıldığından Galaxy Fold elinizde dengeli bir his veriyor. Benzersiz bitirişlerle sunulan renkler ile Samsung logolu menteşe zarif uyumu tamamlıyor.

Aynı anda birden fazla uygulamayı açabiliyor olmak oldukça kullanışlı bir özellik. Ne üzerinde çalışıyor, oynuyor ya da paylaşıyor olursanız olun, aynı anda üç aktif uygulamayı açabiliyorsunuz. En yeni filmler ve TV dizileri arasında gezinin, en son yorumlara ve sıralamalara göz atın, fragmanı bir mesaja sürükleyip bırakarak arkadaşlarınızla paylaşın ve bunların tümünü tek ekranda yapın.

Şimdi gelelim teknik özelliklerine... Açıldığında 7.3 inç, kapandığında ise 4.6 inç'lik bir ekrana sahip olan Galaxy Fold, üzerinde 6 kamera barındırıypr. Kapak kamerası 10 MP, arka yüzde ise utra geniş açılı kamerası 16 MP, geniş açılı kamerası 12 MP, Telefoto kamera 12 MP, ön yüzde geniş açı 10 MP ve RGB derinlik sensörü (8 MP) ile birlikte toplamda 6 kamerası var.

12 GB RAM ve 512 GB depolama hafızasıyla gelen Galaxy Fold'un microSD kart desteği bulunmadığından toplam hafızayı sonradan artırmak söz konusu değil. 

Samsung Galaxy Fold yere düştü İşte test sonucu


GALAXY FOLD NE KADAR DAYANIKLI?

Samsung Galaxy Fold, EverythingApplePro kanalı tarafından düşürme testine sokuldu. Ön ekran, menteşeler ve iç ekran üzerine düşürülen Galaxy Fold, testlerin neredeyse hepsinden başarıyla ayrılıyor.

Samsung’un yaptığı güncelleme sonrasında çok daha dayanıklı bir hale gelen model, son olarak yaklaşık 3 metre yükseklikten yere bırakılıyor. Ön ve arka camda herhangi bir hasar yine oluşmaz ve dış ekran çalışmaya devam ederken iç ekran ise maalesef aldığı darbe sonrasında kullanılamaz hale geliyor.

Video sonrasında görüldüğü kadarıyla; her ne kadar katlanabilir ekran son derece hassas olsa da, bu ekranın içeride kalması sebebiyle model, darbelere karşı dayanıklılık göstererek, oldukça uzun bir süre sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek gibi gözüküyor.

20 milyar cihaz birbiriyle konuşacak, Dünya bu yükü nasıl kaldıracak?Türkiye'den 10 saat uçuş uzaklığında bulunan Singapur'da Schneider Electric, önemli bir etkinlik düzenledi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte 2020 yılında 20 milyarı aşkın cihaz, Nesnelerin İnterneti adı altında birbirlerine bağlanacak. Yani cihazlar birbirleriyle konuşacak; hem de milyarlarcası... Gerçekten de müthiş bir büyüklük, müthiş bir rakam. Peki bunca cihazın ürettiği veri ne olacak? Dünya buna hazır mı? Altyapı büyük veriyi nasıl kaldırabilecek? Bu kapsamda Schneider Electric'ten Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölgesi Secure Power Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Demirkol, Hürriyet'e önemli açıklamalarda bulundu.
False