GeriTeknoloji Robotların çalıştığı restoranlar bir bir batıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Robotların çalıştığı restoranlar bir bir batıyor

Robotların çalıştığı restoranlar bir bir batıyor
Abone Olgoogle-news

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanına girmeye başlayan robotları artık daha sık görüyoruz. Öyle ki bazı ülkelerde sadece robotların olduğu restoranlar, otelde resepsiyonda bekleyen robotlar bizi şaşırtmıyor. Peki geleceğimiz gerçekten böyle mi olacak? Robotların olduğu restoranların bir bir kepenk indirmesi, işlerin pek de planlandığı gibi gitmeyeceğini gözler önüne seriyor.

Silikon Vadisi'nin ön ayak olduğu ve salt robotların çalıştığı bazı restoran ve kafelerde işler beklendiği gibi gitmiyor. İş gücünü daha ucuza getirmek isteyen işletmelerin tercih ettiği robotlar, işletmeleri kurtarmaya yetmiyor; aksine kepenk indirmelerine yol açıyor.  Robotik kahve barı Cafe X adlı işletmenin de bu hafta içerisinde havaalanı şubesi hariç tüm şubelerini kapattığı ortaya çıktı. Robotların pizza servisi yaptığı Zume isimli restoran da birkaç gün önce piyasadan çekildiğini duyurmuştu.

Tüm bu gelişmeler, robotların müşteriler için çekici bir unsur olmadığını ortaya koyuyor. Yani işletmeler bir yandan maliyetleri düşürmeye çalışırken, diğer yandan insanları içine çekecek etkiyi yaratmayı başaramıyor. 

Gelecekte de yoğun bir şekilde tartışılması beklenen robot işçi tartışması konusunda ekonomistler de yol ayrımında: İki farklı hipotez ortaya atılmış durumda. İlkine göre lokanta sektörü robotlar ile yatırım yapılacak kadar büyük bir getiri sağlamıyor yani işletmelerin yaptığı yatırımlar; getiriyi karşılamıyor. Bir diğer görüşe göre ise müşteriler bir insanla karşılaşmak istiyor ve robotları yemek servisine uygun görmüyor. Yani insan ilişkilerindeki o 'sıcaklık' robotlarla sağlanamıyor.

Oppo A9 2020'yi yakından inceliyoruzÇin merkezli teknoloji üreticisi Oppo'nun uygun fiyatlı telefon modellerinden Oppo A9 2020'yi yakından inceliyoruz. Telefon; sadece uygun fiyatıyla değil, dört kamerası dahil diğer donanım özellikleriyle de dikkatleri üzerinde topluyor. (Sponsorlu içerik)
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle