Oyunda çaldı: ceza aldı

Oyunda çaldı: ceza aldı

İki Hollandalı çocuk, bir online oyunda sanal eşyaları çalmak suçuyla mahkemelik oldu.

Haberin Devamı

İnternetin yaygınlaşması ve oyunların internete kaymasıyla birlikte World of Warcraft tarzı oyunlar da kullanıcılardan büyük ilgi görmeye başladı. Bu tip oyunlarda kullanıcılar, düşmanlarıyla savaşırken elde ettikleri eşyaları da canı pahasına korumaya çalışıyor; zira kullanıcılar bu eşyaları (item) dilediği gibi değerlendirebilir.

Ancak tam bu noktada işi biraz öteye taşıyan ve bu oyunlar üzerinden para kazanan bazı uyanıklar dikkatleri çekiyor. Kimisi bu oyunlarda sahip oldukları sanal (virtual) nesneleri, gerçek parayla satarken, yine bir kısım kullanıcı da gerçek parayla sanal nesneleri satın alabiliyor.

Bunun son örneği de Hollanda'da yaşandı. İki Hollandalı çocuk, bir sınıf arkadaşından bazı sanal eşyaları çaldığı gerekçesiyle mahkemelik oldu. Yaşları 14 ve 15 arasında değişen çocuklar, bıçak zoruyla arkadaşlarını tehdit ederek, Runescape isimli oyunda bulunan hesabındaki bir maske ve kolyeyi kendi hesaplarına geçirdi.

Haberin Devamı

2007 yılının Eylül ayında gerçekleşen bu olayın mahkemeye taşınma tarzı da oldukça ilginç. Mahkemenin konusu iki çocuğun arkadaşlarına saldırması değil, sanal da olsa bazı şeylerin çalınması; yani hırsızlık. Mahkeme, çalınan sanal objelerin, sanal da olsa maddi değeri olduğunu kabul ederek suçlamayı haklı buldu ve iki çocuğu, 160 ve 200 saat olmak üzere, toplum hizmetinde çalışmakla cezalandırıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: