GeriTeknoloji ODTÜ'den çocuklara güvenli internet
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ODTÜ'den çocuklara güvenli internet

ODTÜ, çocuklara yönelik internet güvenliğinde Avrupa'nın en büyük projeleri arasında yer alan “Çocuklar İçin Güvenli İnternet” konulu uluslararası projenin ortağı oldu. ODTÜ, 20'den fazla ülkenin katıldığı proje kapsamında yüzlerce hane halkı ile yapacağı görüşmelerde çocukların ve ebeveynlerinin internet alışkanlıklarını tespit edecek.

Proje sonunda özellikle çocuklara yönelik güvenli internet için uluslararası boyutta yeni nesil çözümler geliştirilecek.

ODTÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Çağıltay, gelişen ve büyüyen bilgi teknolojilerinin karmaşık yapısının çocuklar ve ebeveynler için çeşitli riskler içerdiğini, bu risklerin belirlenmesinin, karar vericiler için önem taşıdığını ifade etti.

“Avrupa Çevrimiçi Çocuklar” projesinin çocukların internet ve yeni medya araçlarının güvenli kullanımı konusunda London School of Economics and Political Science'dan akademisyenlerin koordinatörlüğünde üç yıl önce başlatıldığını bildiren Çağıltay, projenin çok uluslu bir yönetim grubu, uluslararası bir danışma paneli ve 20'den fazla Avrupa ülkesindeki araştırma ekipleri tarafından yürütüldüğünü belirtti.

Projenin geçen yıl başlayan ikinci dönemi için 20'den fazla Avrupa ülkesinde internet kullanan aileler ve 9-16 yaş arası çocuklarla yüz yüze görüşme tabanlı araştırma yapılacağını anlatan Çağıltay, Türkiye'nin ODTÜ'den araştırmacılar önderliğinde projeye katıldığını ve öncelikli ülkeler arasında bulunduğunu söyledi.
Çağıltay, yüzlerce hane halkı ile yapılacak yüz yüze röportajlar ve anket çalışmaları ile, internete erişim ve kullanım, kullanıcıların internet uygulamaları, risk deneyimleri, ebeveyn kontrolü ve bir dizi psikolojik, sosyal, sağlık ve eğitsel konular üzerine araştırmaların yapılacağını kaydetti.

Proje ile çocukların ve ebeveynlerin online teknolojilerle ilgili yaşantılarına yönelik elde edilecek bilgilerin, özellikle çocuk ve ebeveynlerin online ortamların taşıdığı riskler ve güvenlik bakımından farkındalık yaratma ve deneyimlerinin karşılaştırılması için kullanılacağını aktaran Çağıltay, bulguların farklı Avrupa ülkelerden elde edilen bilgilerle karşılaştırılacağını belirtti.

Doç. Dr. Çağıltay, online ortamların taşıdığı risklerin ortaya konacağı ve güvenliğe yönelik önerilerin oluşturulacağı araştırma sonuçlarının ülke politikalarının belirlenmesi ve diğer araştırmalar için uluslararası boyutta yeni nesil önerilerin geliştirilmesinde etkin olacağını sözlerine ekledi.

“Avrupa Çevrimiçi Çocuklar” projesiyle ilgili detaylı bilgiye http://eukidsonline.metu.edu.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.
False