GeriTeknoloji Mekanik Türk efsanesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mekanik Türk efsanesi

Mekanik Türk efsanesi
refid:13899253 ilişkili resim dosyası

Tarihin en büyük hilelerinden biri ile tanışmaya hazır olun: İşte 1800'lerin efsanesi Mekanik Türk...

Yabancı kaynaklarda The Turk ya da Mechanical Turk - Mekanik Türk olarak geçen ilginç bir mekanik cihaza rastlamış olabilirsiniz.

Türk, satranç oynayan bir robottu ve o yıllardaki Osmanlı kiyafetlerini giyiyordu. İşin aslı ise, o tarihin en büyük hilelerinden birisiydi. 18. yüzyılda icat edilen bu makine 1770'ten 1854'e kadar insanları şaşırtmaya devam etti.

Türk, satrançta Napoleon Bonapart'ı bile yendi ve tarihin önemli isimleriyle satranç oynadı. Benjamin Franklin bile Türk'ün bir hile olduğundan şüphelendiyse de bunu kendi zamanında doğrulayamadı.

Bu "muhteşem otomaton"un yani robotun mucidi olan Wolfgang von Kempelen maçlardan önce içini açıp makinenin her tarafını sergiliyordu.

Kempelen bu açıdan tıpkı bir sihirbaz gibiydi, hile olmadığını iyice gösterdikten sonra hile yapıyordu.

Rakiplerini çok şaşırtan , yenilmez Türk, çok saldırgan bir satranç oynuyordu. Rakiplerin onu test etmek için yaptığı hileli hamlelerde, taşı kaldırıp eski yerine koyuyordu.

Napoleon'un ilk hilesinde taşın yerini değiştiren Türk, ikinci hilede taşı oyun dışına almış, üçüncüde ise koluyla taşları süpürerek maçı bitirmişti.

Bütün bu maçların esas galibi ise makinenin içindeki bölmeden oynayan cüce satranç ustasıydı. İnsan oyuncuları zorlayan bir satranç makinesi olarak derin bir efsane bıraktıysa da, gerçekten ustaları zorlayan ilk makine IBM'in Deep Blue bilgisayarı olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SON 10 YILIN 66 UTANÇ ANI


False