Maskenin altında kim var

Maskenin altında kim var

Son zamanlarda interneti sallayan hacker drubu Anonymous hakkında merak edilen her şey...

Haberin Devamı

2008'in başlarında iki düzine yabancı, ilk kez yapacakları bir buluşma düzenlediler. Tüm metro alanını geçerek iki saatte hedeflerine ulaştılar. Chanology Projesinin Edmonton bölümü resmen başlamıştı.

Benzer buluşmalar, dünyanın farklı yerlerinde de gerçekleşiyordu. Yüzlerce şehirde Anon olarak bilinen binlerce kişi, daha önce benzeri görülmemiş bir şey yapmak üzerelerdi. Anonymous, Scientology'yi protesto etmek için ortaya çıkmak üzereydi. Bu çalışmayı herhangi bir lider düzenlememiş, koordine etmemişti.

Bir hiyerarşi bulunmamasına rağmen protestolar, Londra sokaklarından Tokyo'ya büyük başarı kazandı. Anoynmous unutulmayacak bir mesajı tüm dünyaya vermişti: "İnternet burada"...

Anonymous kimdir?

Anonymous'un kim olduğunu anlatmak pek kolay bir iş değil. Çünkü Anonymous'un kendi üyeleri bile Anonymous'un ne olduğu ve nelerden oluştuğu konusunda hemfikir değiller.

Anonymous bir grup, kulüp, din, kuruluş, tarikat veya ideoloji değil. Anonymous, bir fikrin belirsiz bir şekilde kavranması diyebiliriz. Bu fikrin hangi fikir olduğu ise bir tartışma konusu.

"Anon"lar, kimlerin bir Anonymous olduğu hakkında tartışma içerisindeler. Resmi bir üyelik bulunmadığından, bir üyelik listesi de bulunmuyor. Bazı Anon'lar, herhangi bir şekilde isimsiz bilgi gönderenlerin Anon olduğunu söylerken, diğerleri daha kısıtlı bir görüş açısına sahipler.

Anon1: "Bence bu kişinin zihniyetine göre değişir. Bazıları *chans'ı 'anonymous' olarak adlandırıyor. Bazıları ise Anonymous'u bir düşünce şekli olarak tanımlıyor."

Anon3: "Herkes Anonymous'un bir parçası olabilir. Bu kişilerin iyilikten çok kötülükle karşılaşmaya hazırlıklı olmaları gerekir. Yani sanırım kim kendini Anonymous sayıyorsa bir Anon sayılabilir."

Anon3: "Bir Anon olmak için baskınlarda bulunmalısınız. Baskınlar bir Anon olmanın büyük bir parçasıdır, onlar herkesin farkında olduğu ön taraftadırlar."

Anon3: "Bu grup aslında bir grup değil. Bir şey hakkında gerçekten birşey yapmak isteyenlerin grubu."

Anonymous'un kökeni

Anoymous, kökeninin internet resim panolarına dayandığını söylüyor. Resim panosu yöneticileri, zaman zaman anonim gönderi yapmayı yasaklayabiliyor veya buna izin verebiliyorlar. İsimsiz gönderiye izin verilmesi ise insanların kurallara uymasını sağlamanın imkansızlığının keşfi ile sonuçlanıyor. İşte bu, Anonymous'un doğuşunu ifade ediyor.

Anonymous, içimizdeki kuralları çiğnemek, sosyal eğilimleri reddetmek, gizli bir isteğe yönelmek gibi yönleri ifade ediyor.

"Hactivism" konsepti bazı Anon'lar tarafından kabul edilirken, bazıları tarafından reddediliyor. Bazı Anon'lar, hacktivism'i bireylerin sesini duyurma yöntemi olarak görüyor. Anon'lar ne düşünürse düşünsün, hacktivism'in Anonymous'un görünen yüzü haline geldiği bir gerçek.

Kurallara uymak size kalmış

Anon3: "Anon'lar bir yere kadar kanunları çiğnemek istiyorlar. Ama tabi, kimse hapse girmek istemiyor."

Anon3: "Bir saldırı, çoğu zaman bir grup kişi bir şey hakkında güçlü bir fikre sahip olduğunda gerçekleşiyor. Devletin dosya paylaşımına darbe vurması gibi."

Hedeften bir cevap beklendiğinde, birçok Anon "trolling"e başvuruyor. Bir çevrimiçi toplulukta kullanıcıları cevap vermeye zorlayan veya konuyu karıştıran ilgisiz veya tahrik edici mesajlara "Troll" deniyor. Anon'ları forumunuzdan engellediğinizde farklı Anon'lardan düzinelerce yorumla karşılaşabilirsiniz.

Her zaman kötü değiller

Anonymous, köpekleri boğan bir kızı ortaya çıkarmak için büyük çaba göstermiş, kedileri koruma çabasını da bu olayda belli etmişti.

Anonymous'un ihbarcılık üzerine inanılmaz derecede kaynağı bulunuyor. Anoymous, sansürü de bulduğu yerde var gücüyle yok etmeye çalışıyor.

Anon3: "Orta doğudaki insanlara yardım, anon'un yaptığı iyi şeylerden birine örnek."

Anon3: "Bence bu iyi bir şey. İnsanların başkaları için bir şeyler yapması her zaman iyi bir şey. Zaten bu da Anon'un bir hedefidir."

Anon3: "Anonymous kötü bir canavar değil. Birçok kişinin burada olma sebebi gülmek."

The Register'ın konuşma şansı bulduğu bir grup Anon ise ilkokuldan beri arkadaş olan 12 kişiden oluşuyor. Bu grupta bir tıp doktoru, bir avukat, çeşitli alanlarda laboratuvar teknisyenleri ve bir takım IT meraklıları bulunuyor ve hepsi 30 yaşın üzerinde.

Bu gruptan bazı kişiler Reporters Without Borders'a (Sınır çizgisi olmayan muhabirler) finansal destek sağlarken, bazıları ise dünyanın farklı yerlerindeki sansürün üstesinden gelmek için teknik destek sağlıyorlar.

Anonymous ve AnonOps, LulzSec

Son günlerde LulzSec, AnonOps ve diğer hacker gruplarının adı da haberlerde yer alıyor. Ancak gerçek bundan biraz daha karışık.

AnonOps'un aslında Anonymous olduğunu söyleyelim. Zira AnonOps, Anonymous ile bir ortaklığı olduğunu söylüyor.

Dağılan LulzSec ise Anonymous'dan ayrı bir kimliğe sahip: LulzSec ve Anonymous arasında bazı ideolojik farklar bulunuyor.

LulzSec ve AnonOps'un kullandığı taktikler, tüm Anon'lar tarafından desteklenmese de Anonymous, LulzSec'in eylemleri hakkında olumlu bir düşünceye sahip.

LulzSec, bazı projelerde Anonymous ile çalıştı ve grup dağıldığında üyeleri Anonymous'a katıldı.

Organizasyon

Anonymous, bir lider konseptine karşı çıkıyor. Dolayısıyla liderliği eline almaya çalışan her kimse, topluluğun dışına itiliyor. Aynı zamanda Anonyomous, daha formal sosyal bir hiyerarşiye sahip alt gruplar da içeriyor. Aktif Anon'lar arasında birçok "güçlü kişilikler" bulunuyor. Bu bireyler, diğer Anon'ları bir araya toplamak veya bir etkinliği, projeyi, baskını organize etmek gibi görevler üstleniyorlar. Bu katılımcılar genellikle takdir ediliyor.

Anon'ların çoğu iyi huylu olabilse de bazılarının rahat durmadığını (veya eğlenmek istediğini) söylemek mümkün. Davranış tarzı, kişiye göre oldukça değişiyor. Örneğin bir Anon size komik bir e-posta veya faks gönderebilirken, diğeri size lezzetli bir kek pişiebiliyor, bir diğeri ise haftada 20 saat gönüllü çalışabiliyor veya sitenizin renklerini sevmeyen bir Anon, ona DDoS saldırısı düzenleyebiliyor.

Anonymous kimlerden oluşuyor?

Haberin Devamı

Anon'lar gençlerden, programcılardan, hakimlerden, hemşirelerden, avukatlardan, sistem yöneticilerinden, öğretmenlerden, fakirlerden, zenginlerden ve bunların arasındaki herkesten oluşuyor. Anonymous, 4Chan ile başlamış olsa da bugün her yerde üyeleri var.

Anoymous, Reddit, ünlü haber sitesi The Register, gibi sitelerde yorum yapabiliyor, FunkyJunk'da zaman geçiriyor, Xbox live'da size troll yapabiliyor.

Anonymous, internetin kurtarıcısı veya bir canavar değil. Ancak bireysel manada Anon'lar bunlardan herhangi bir tanesi olabilir de, olmayabilir de.

Haberle ilgili daha fazlası: