GeriTeknoloji Las Vegas'ta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Las Vegas'ta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016

Las Vegas'ta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016
Abone Olgoogle-news

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Consumer Electronics Show (CES) 2016’ya sensörler damga vurdu. Tanıtılan birçok cihaza yerleştirilen sensörler, teknolojik ürünlerin görmesini, duymasını ve hissetmesini sağlıyor. Buzdolaplarının kapakları dokunmadan açılıyor, robotlar evde güvenlik görevlisi gibi çalışıyor. Volkswagen'in Budd-e adındaki modeli ise tek bir şarjla 600 kilometre yol gidebiliyor.

Hayatımızın en önemli parçalarından biri sensörler olmaya başladı. Günlük hayatta birçok alanda kullanmaya başladığımız sensörler gün geçtikçe yaygınlaşmaya da devam ediyor. Cihazlara görme, duyma ve hissetme gibi yetenekler sağlayan sensörler, ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronics Show (CES) 2016’nın da en önemli konularının başında geliyor. Toshiba TNB’nin davetiyle katıldığımız CES 2016’da neredeyse tüm şirketler, kullandıkları sensörlerle şu ana kadar geliştirilmiş en akıllı cihazları tüketicilerin beğenisine sundu.

HAYATIN HER ALANINDA

Spor ekipmanlarıdan beyaz eşyalara, otomotivden ayakkabılara kadar birçok farklı ürüne sensörler yerleştirilmiş durumda. Bu yeni trend sadece kullanıcıların hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda enerji kaynaklarının daha etkili ve verimli kullanılmasını da sağlıyor. Bunun en iyi örnekleri ise geçtiğimiz gün CES 2016’da tanıtıldı.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


Buzdolapları, kapaklarını dokunmadan açıyor, eksilen yiyeceklere göre sipariş verebiliyor. Yeni nesil ayakkabılar, içinde bulunan sensörlerle ölçüm yapabiliyorken robotlar artık evlerde güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlıyor. Kısaca sensörler artık hayatımızın her alanında yer almaya başlıyor. İşte CES 2016’da sensörlerin damgasını vurduğu en yeni teknolojik ürünler…

BUZDOLABININ KAPISI DOKUNMADAN AÇILIYOR

LG sensörleri buzdolabı modellerinden kullanmaya başladı. Şirketin fuarda tanıttığı ‘Signature’ serisi yeni buzdolabı modelinin alt bölümünden bir sensör bulunuyor. Elleri dolu olan kullanıcılar aynı son nesil otomobillerin bağjlarında olduğu gibi ayaklarını bu sensörlere doğru tuttuğunda buzdolabının kapıları açılıyor.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


Buna ek olarak LG’nin yeni modelinin canlı bir bölümü de bulunuyor. Buzdolabı kapağını açmaya gerek duymadan cama iki kez vurulduğunda bu bölümün ışığı yanıyor. Böylelikle enerjiden tasarruf edilmiş oluyor. LG’nin Signature serisi buzdolabı önümüzdeki aylarda satışa çıkacak.

3D YAZICIYLA SENSÖRLÜ AYAKKABI

Spor ayakkabılar konusunda dikkat çeken markalardan biri olan New Balance, yeni modeline sensör yerleştirdi. Teknoloji şirketi Intel ile işbirliği yapan şirket, 3D yazıcı teknolojisiyle ürettiği yeni modelinde Intel’in Curie’ adındaki çipi kullanıyor. Bu sayede kullanıcıların aktivitelerinin akıllı telefonlardan takip edilmesini sağlanıyor.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


New Balance’ın bu alanda çalışmaları sadece ayakkabı ile sınırlı kalmayacak. New Balance CEO’su Rob DeMartini’nin paylaştığı bilgilere göre akıllı saat ve diğer spor ekipmanlarında da sensörler kullanılmaya başlanacak.

DÜNYANIN İLK AKILLI AĞIRLIĞI

CES 2016’da dikkat çeken ürünlerinin başında akıllı ağırlıklar vardı. Spor teknolojileri alanında çalışmalar yapan Bowflex şirketi, geliştirdiği yeni ağırlık modelinde hareket sensörleri kullanmaya başladı.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


’ST560’ adındaki model, kullanıcıların kaç set ağırlık kaldırdığını ölçüyor. Bluetooth bağlantısı ile bu ölçümleri akıllı telefonlara gönderen cihaz, aynı zamanda hareketlerin doğru yapılıp yapılmadığını da kontrol ediyor. Antreman zamanları da bu akıllı ağırlık tarafından hatırlatılıyor. Bowflex ST560’ın satış fiyatı 499 dolardan başlıyor.

AKILLI BUZDOLABI DÖNEMİ BAŞLADI

Samsung, yeni nesil buzdolabı ‘Family Hub’ modelini tanıttı. Üzerinde 21.5 inçlik dev bir dikey ekrana sahip olan yeni model, Wi-Fi aracılığı ile internete bağlanıyor. Bu sayede kullanıcılara birçok uygulamadan yararlanma fırsatı sunan model, içinde bulunan kameralar aracılığı ile dolapta azalan yiyeceklere göre bir sipariş listesi hazırlıyor.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


Mastercard ile yapılan işbirliği ile hazırlanan sipariş listesi tek dokunuşla sipariş verilebiliyor. Buna ek olarak müzik ve takvim gibi uygulamalar da Samsung’un yeni buzdolabında yer alıyor. Yeni modelin önümüzdeki aylarda satışa çıkması bekleniyor.

HEM KAYKAY HEM ROBOT

Son dönemlerin en dikkat çeken trendlerinden biri olan elektrikli kaykaylar (hoverboard) giderek akıllanıyor. Intel, NineBot ve Segway şirketlerinin yaptığı işbirliğinden akıllı bir hoverboard modeli çıktı.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


İstenildiği zaman ulaşım aracı olarak kullanılan cihaz, aynı zamanda bir robot. Ortada bulunan bloktan çıkan ekran sayesinde bir robota dönüşen cihaz, Intel’in görüntü tanıma sensörü RealSense teknolojisiyle akıllı bir robota dönüşüyor. Zil çaldığında kapıya giderek güvenlik kontrolü yapan robot, sahiplerinin komutlarını da yerine getiriyor.

SÜRÜCÜSÜZ HİBRİT SENSÖR

Amerikan otomotiv devi Ford Motor Company’nin Başkanı ve CEO’su Mark Fields, CES’te Google ile işbirliği yaptığı sürücüsüz otomobillerde kullanacağı Velodyne markalı hibrit sensör cihazını tanıttı.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


KENDİ KOLANI KENDİ YAP

Kahve makinelerinden ilham alan Keurig şirketi, kendi kolasını yapmak isteyenler için bir makine geliştirdi. ‘Kold’ adındaki cihaza, Coca-Cola’nın ürettiği özel kapsüller yerleştiriliyor.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


Tıpkı bir kahve makinesi gibi çalışan cihaz, bardağa saniyeler içerisinde kola dolduruyor. CES 2016 ile birlikte satışa çıkan Keurig Kold’un satış fiyatı 299 dolardan başlıyor. 4’lü paketten oluşan Coca-Cola kapsülleri ise 3.99 dolardan satılıyor.

TEK ŞARJLA 600 KM

Emisyon skandalından sonra ABD pazarında zorlu günler geçiren Volkswagen, CES 2016’da elektrikli bir van modeli tanıttı. Budd-e adındaki model, tek bir şarjla 600 kilometre yol gidebiliyor.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


Saatte 160 kilometre hıza çıkabilen araçta 101 kWh’lik batarya setine sahip. Bu sayede 15 dakikada yüzde 80 şarj olabilen Budd-e’nin 2019 yılında satışa çıkması bekleniyor.

SÜRÜCÜSÜZ KIA’LAR 2030’DA GELİYOR

SÜRÜCÜSÜZ otomobiller tüm üreticileri harekete geçirdi. Güney Koreli otomotiv şirketi Kia, ‘Drive Wise’ adındaki yeni markayla sürücüsüz otomobil teknolojisi için gaza bastı.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


Otonom sürüş için bir çatı marka olan yeni şirket bünyesinde 2018 yılına kadar 2 milyar dolar yatırım yapılacak. Kia’nın ilk ürünleri ise 2020 yılında kullanıcılara sunulmaya başlanacak. Tam otonom araçlar ise 2030 yılında satışta olacak.

SAMSUNG’TAN AKILLI SAATTE iPHONE ATAĞI

Giyilebilir teknolojilerin en popüler ürünleri olan akıllı saatlerde rekabet kızışıyor. Rekabeti kızıştıracak yeni bir hamle ise Samsung’tan geldi. Şirket, akıllı saat modeli Galaxy Gear S2’nin önümüzdeki aylarda iPhone modellerini de desteklemeye başlayacağını açıkladı.

Las Vegasta teknoloji şovu sürüyor | CES 2016


Daha önce Galaxy Gear S2 modelleri sadece Android işletim sistemli akıllı telefonlarla uyumlu olarak çalışabiliyordu. Ayrıca Galaxy Gear S2’nin ‘Classic’ serisi de tanıtıldı. 18 ayar altın ve platinum modelleri ailenin yeni üyeleri oldu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle