Kuantum bilgisayarlarında çığır açacak gelişme

Kuantum bilgisayarlarında çığır açacak gelişme

Bilim insanları ilk kez, lazer ışınları dizinleri yerine mikrodalgalar kullanarak iki iyonu bir araya getirmeyi başardı.

Haberin Devamı

ABD Standart ve Teknolojiler Ulusal Enstitüsü (NIST) uzmanları, diz üstü bilgisayar ve akıllı telefon boyutuna getirmek için henüz yıllar gerektiğini belirtse de, kuantum bilgisayarların boyutunun küçültülmesi adına önemli bir adım attı. Bilim insanları ilk kez, lazer ışınları dizinleri yerine mikrodalgalar kullanarak iki iyonu bir araya getirmeyi başardı. Böylece, minyatür boyutta ve pazarlanması çok daha kolay kuantum bilgisayarların önü açılmış oldu.

Kuantum bilgisayarlar, günümüzün en gelişmiş bilgisayarlarının bile üstesinden gelemeyeceği problemleri çözebilecek. Ancak, uzmanlar bunun başarılması için kuantum parçacıklarının ilk olarak kontrol altına alınması gerektiğini, bit haline getirilmeleri için kuantum analoglarına dönüştürülmeleri gerektiğini ifade etti.

İyonların, kuantum programlara şemaları oluşturmak için gereken kuantum bitleri (kubit) inşa etmek adına en ideal aday olduğu ifade edildi. İyonları mikrodalgalarla yönlendirerek iki iyon arasında bağlantı sağlayabilmek için kuantum bit inşası için çok büyük bir önem taşıyor.

Mikrodalgalar, telekomünikasyon teknolojisinde kablosuz iletişim sağlamak için çoktandır kullanılıyor. Bu teknolojinin üretilmesi ve kontrolü çok iyi bilindiği için, maliyeti de düşük. Ancak mikrodalga teknolojisi geliştikçe, kuantum bilgisayarlarının da günümüz bilgisayarlarının hatta akıllı telefonların boyutuna indirgenmesi bekleniyor. Mikrodalga teknolojisini taşıyacak kuantum bilgisayarlar üretildiğinde, lazer ışınlarındaki düzensizlik nedeniyle oluşan hatalar da tarihe karışacak.

Haberle ilgili daha fazlası: