İşte Türkçe Siri'ye sesiyle hayat veren kadın Yelda Uğurlu

İşte Türkçe Siriye sesiyle hayat veren kadın Yelda Uğurlu

Apple'ın geçen hafta yaptığı iOS 8.3 güncellemesi ile iPhone'lara Türkçe Siri geldi. Yüzbinlerce kişinin hayatına giren uygulama halen en çok konuşulan konulardan biri. Peki Siri'ye hayat veren ses kime ait?

Haberin Devamı

Türkiye Gazetesi'nden Ömer Temür'ün haberine göre Yelda Uğurlu, Siri'deki Türkçe çalışmanın 3 yıl önce başlamış. "Sesimin metro ve uçakta kullanılacağını sanıyordum" diyen Uğurlu aldığı ücreti ise "sözleşmeye göre söylemem yasak" diyerek açıklamadı.

Radyocu ve seslendirme uzmanı olduğunu söyleyen Yelda Uğurlu Apple'ın kendisine nasıl ulaştığını ve Siri'yi seslendirme serüvenini anlattı.

APPLE SANA NASIL ULAŞTI?

Teklif Apple'dan gelmedi. Bir arkadaşım seslendirme şirketinin iki kadın sesi aradığını söyledi. Sesli demo göndermem için beni 15 dakikada bir arıyordu. Ben pek istekli değildim ama sonra kabul ettim.

TÜRKÇE SİRİ SOSYAL MEDYAYI SALLADI


SİRİ OLDUĞUNU NE ZAMAN ÖĞRENDİN?

Çarşamba günü Türkçe Siri güncellemesi ile öğrendim. Bir arkadaşım beni arayarak “Siri'nin sesi senin sesine ne kadar çok benziyor” dedi.

PEKİ NE HİSSETTİNİZ?

İlk başlarda çok heyecanlandım. Ancak sonra biraz korkmaya başladım. Çünkü Google'dan arama yaptığımda insanların bel altı konuştuklarını gördüm. Bir an kimliğimin açık olmasından endişe ettim.

Haberin Devamı

SEN iPHONE KULLANMIYOR MUSUN?

Evet kullanıyorum ama bende iPhone 4 var. iPhone 4'de ise güncelleme yapılamadığı için malesef Türkçe Siri yok . Hemen dinledim “evet bu benim” dedim.

"UÇAKTA VE METRODA KULLANILACAK ZANNETTİM"

NASIL YANİ. BİLMEDEN Mİ YAPTINIZ?

Ben bu seslendirmeyi 3 yıl önce yaptım. Bana sesimin metroda ve uçakta kullanılacağını söylediler. Ancak Siri'de duyunca olayın boyutunu anladım.

BİLMEDEN NASIL ÇALIŞTINIZ PEKİ?

Önce bir sözleşme imzaladık. Uzun bir sözleşme. Bazı maddelerini hatırlamıyorum bile. 4 hafta boyunca seslendirme yaptım. Harf harf okudum. Cümleleri yanlış ve doğru şekilde okudum. 6-7 ay boyunca benim sesim analiz edilmiş.

NASIL BİR SÜREÇTİ?

Çok yoğundu. Aynı saatte başladık ve hep aynı saatte bitti. Hayatımın en sıkıcı konuşmasıydı. Uykum geliyordu, belim tutuluyordu.

"İNSAN OLMA" DİYE UYARDILAR

SİZCE SESİNİZ ÇOK DUYGUSUZ DEĞİL Mİ?

Zaten benden de bunu istediler. Zaman zaman beni “Yelda insan oluyorsun” diye uyardılar.

Haberin Devamı

HERKES MERAK EDİYOR. ÇOK PARA ALDINIZ MI?

Sözleşmeye göre miktarı söyleyemem ama çok olmadığı kesin.

İşte Türkçe Siriye sesiyle hayat veren kadın Yelda Uğurlu

YANİ APPLE'A SESLENDİRME YAPIYORSUNUZ FAZLA PARA ALMIYOR MUSUNUZ?

İçeriğini zaten bilmiyordum. Sözleşmede 5 yıl boyunca hiç bir bilişim firmasına seslendirme yapamayacağım maddesi bulunuyor.

İŞTE YELDA UĞURLU'NUN SES ÇALIŞMASI

İLK SIRI BENNETT

Milyonlarca iPhone ve iPad'lerdeki sesli komut uygulaması Siri, 2011 yılında iPhone ile çıktı. Türkçe Siri çıkana kadar Türkler Susan Bennett ile İngilizce konuştu. Bennett da Siri için kayıt yaptığından habersizdi. “Ses kaydı yapılırken ne için yaptığımı bilmiyordum. 2011'de yeni iPhone çıktığında arkadaşlarım sesimin Siri'ye çok benzediğini söyleyince öğrendim” diyen Bennett, kendisinin gerçek Siri olduğunu ispatlamak için çok çaba harcamış.

Haberle ilgili daha fazlası: