İşlemci devine şok dava

İşlemci devine şok dava

AMD'nin büyük iddia ile sunuğu ama bir türlü sınıfı geçemeyen işlemcisi, şimdi de başa bela oldu.

Haberin Devamı

AMD, dünyanın ilk APU işlemcisi Llano'yu kısa süre önce piyasaya sürmüştü. Yüksek performanslı hızlandırılmış işlemci anlamına gelen APU, ilk kez ortaya çıktığında büyük heyecan yaratmıştı.

Ancak kısa süre içinde işlemcinin performansının aslında çok da yüksek olmadığı ortaya çıktı ve ürünün ticari başarısı çok sınırlı kaldı. İşte bu durum, AMD hisselerine para yatıran yatırımcıları çileden çıkardı. Bir grup yatırımcı, AMD'nin hisse değerlerini manüple etmek için yanıltıcı bilgiler verdiğini iddia ederek ABD'de şirkete karşı dava açtı.

Davacıların iddiasına göre AMD, APU işlemcilerin gücünü abartarak yatırımcıları yanlış yönlendirdi. Böylece yatırımcılar, çok büyük bir ticari başarı kazanmayacak bir ürün hakkında yanlış bilgilendirilmiş oldu ve kaynaklarını AMD hisseleri almak için harcayarak zarar ettiler.

ABD'de, pek çok ülkede olduğu gibi, şirketlerin hissedarları yanlış bilgilendirecek açıklamalar yapmaları ve hisse senedi fiyatlarını yapay olarak manüple etmeye çalışmaları yasak. Bu tür bir harekette bulundukları ispat edilirse ticaret mahkemeleri şirketlere çok büyük cezalarverebiliyor. İşleri zaten iyi gitmeyen ve Intel karşısında zor zamanlar geçiren AMD'nin Llano yüzünden ağır bir ceza yemesi durumdan işlerinin çok zora gireceği tahmin ediliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: