GeriTeknoloji İnternetini taşı dönemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnternetini taşı dönemi

İnternetini taşı dönemi
refid:11571857 ilişkili resim dosyası

smile adsl Pazarlama Müdürü Hakan Gökçe ile smile adsl'in yeni kampanyalarını konuştuk.

Kullanıcılarına sunduğu yeni kampanyalarıyla öne çıkan smile adsl, kullanıcı sayısını da her geçen gün artırıyor. Son olarak "Tak-çalıştır" modemle dikkatleri üzerine çeken smile adsl, böylece abonelerinin hiç zahmete girmeden doğrudan internete bağlanabilmelerini sağlamayı hedefliyor.

Smile adsl'in yeni kampanyalarını ve abonelerine sundukları avantajları smile adsl Pazarlama Müdürü Hakan Gökçe Akgün ile konuştuk.

Smile adsl nasıl ortaya çıktı?

smile adsl olarak bu pazara 2006 yılında girdik. Her ne kadar bu alan geç girmiş olsak ve dezavantajlarını fazlasıyla görmüş olsak da artık bu pazarda belli bir konuma gelmiş bulunuyoruz. Aradaki uçurum ne kadar çok olsa da Türkiye'de ikinci en büyük servis sağlayıcıyız. Ancak şu konuya özellikle dikkat çekmekte fayda görüyorum: smile adsl'i sadece internet erişimi veren bir kurum olarak görmek pek doğru bir yaklaşım değil.

Aksine, amacımız kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak ve ihtiyaçlarına göre onlara hizmet götürmek. Öncelikle biz abonelerimizin ihtiyaçlarını tespit ediyor ve buna göre hareket ediyoruz. Örneğin internet üzerinden oyun oynamayı seven ya da internet üzerinden film izlemek isteyen kullanıcılar için internete hızlı bağlanmak çok önemli; ancak bunun dışında iş alanındaki insanlar farklı yerlerden e-postalarına ulaşmayı arzularken, internet bağlantılarında da kesinti yaşamak istemiyorlar ya da telefon görüşmelerini daha uygun bir tarife üzerinden yapmak istiyorlar. İşte smile adsl olarak biz bu ihtiyaçları tespit ederek, buna göre kendimize bir yol haritası çıkarıyor ve abonelerimizin farklı ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz.

ADSL’de pazar payınız nedir?

Biz biraz pazara geç girdiğimiz için TTNet ile aramızda büyük bir uçurum var. TTNet, bu pazarın %95'inde yer alırken, geri kalanlar ise %5'lik kesimi oluşturuyor. Ancak bu oranın %4 gibi büyük bir kısmında da biz bulunuyoruz. Elbette mevcut durumu yeterli görmüyoruz. Bu nedenle pazar payımızı daha da yükseltmek istiyoruz ve önümüzdeki yıllar yapacağımız doğru hamlelerle abone sayımızı daha da arttıracağımıza inanıyoruz.

Yeni kampanyalarınızdan söz eder misiniz?

Mart ayında yıllık internet paketini hayata geçirdik. Bu internet paketinde 12 aylık bir taahhüt sonucu kullanıcılara 3 aylık ücretsiz erişim sunduk. Bunun dışında 12 aylık internet paketini almak isteyenlere 7 ay süresince limitli tarifeden limitsiz internet erişimi sunduk ve satışlarımızı bu kriz ortamında dahi üç katına çıkarmayı başardık.  Ancak amacımız sadece internete ilk defa bağlanmak isteyenleri ailemize katmak değil elbette. Bildiğiniz üzere Türkiye genelinde yaklaşık 6 milyon ADSL kullanıcısı bulunuyor. Biz de aynen Turkcell ve Avea'nın 'numaranı taşı' kampanyalarında yaptığı gibi 'internetini taşı' kampanyasını başlattık ve bulundukları tarifeden çok daha iyisini onlara sunmayı taahhüt ettik.

Geçen sene yapmış olduğunuz gibi belirli gruplara özel kampanyalarınız olacak mı?

Elbette. Bu bağlamda Mayıs ayıyla birlikte iki yeni kampanyamızı da ortaya çıkarmayı düşünüyoruz: Birisi geçen sene yapmış olduğumuz 'yeni evli' kampanyası. Bu kampanya dahilinde evlilik cüzdanını evlendikleri tarihin ilk günlerinde bize fakslayan çiftlere internet erişimini belirli bir süre için ücretsiz sunuyoruz. Bir diğer paketimiz ise 'yazlık paketi'. Yaz tatili için evinden uzaklaşmak durumunda kalanlara önemli bir fırsat sunuyoruz. Mesela 3 aylık yazlık paketi satın aldığınızda 3 ay süresince internet erişimine sahip oluyor ve bu 3 ayın ardından aboneliği biz sonlandırıyoruz ve abonelerimizi sıkıcı prosedürlerle uğraştırmıyoruz.

Abonelerinize sunduğunuz tak-çalıştır modemlere gelelim. Bu modemler gerçekten de abonelerinize pratikte fayda sağlayacak mı?

İnternete bağlananların hepsini aynı kefeye koymak doğru değil. Kimisi bilgisayar ve internet teknolojileriyle ilgili bilgilere fazlasıyla vakıfken, kimisi ise bu konulara uzak olabiliyor. Takdir edersiniz ki herkesin modem kurulumunu bilmesi gerekmiyor; ancak bu zamana kadar abonelerden hep bu yönde gereksiz uğraşlara girilmesi beklendi. Biz ise bu 'tak çalıştır' modemi abonelerimize sunarak abonelerimizin bu yöndeki problemlerini tamamen ortadan kaldırmayı ve toplumun her kesimine ulaşmaya çalışıyoruz. Örneğin abonemiz internete bağlanırken bir problemle karşılaştığında biz anında olaya müdahale ediyor ve bu problemi en kısa sürede ortadan kaldırıyoruz ve abonelerimizi bu problemlerle uğraştırmıyoruz.

Abonelerinizle ilişkinizi nasıl sağlıyorsunuz? Müşteri memnuniyeti programınızdan biraz bahseder misiniz?

Biz abonelerimize gerçekten de çok değer veriyoruz. Bu bağlamda smile adsl'in üst düzey yöneticilerinin bir hafta içerisinde 5 farklı smile adsl abonesiyle görüşmesine karar verdik. Böylece, abonelerimizle doğrudan bağlantıya geçmeye başladık.

Bu programınıza abonelerinizin tepkisi ne oldu?

Türkiye'de eşine pek rastlanmayan bir durum olduğundan, karşılarında örneğin Doğan Telekom Pazarlama Müdürünü görenler önce inanamıyor ve daha sonra abonelerimiz kendilerini bu smile adsl ailesinin bir parçası gibi hissetmeye başlıyor. Çünkü smile adsl'in en üst düzey yöneticilerinin de onlara ulaşıp problemlerine yardımcı olduğunun ve kendilerine en üst düzeyde değer verildiğinin farkına varıyorlar.

smile adsl'in güvenlik hizmetlerine gelelim. Trend Micro ile bu noktada bir anlaşmanız bulunuyor. Abonelerinize güvenlik hizmetini nasıl sağlıyorsunuz?

Birçok pozitif özelliğine rağmen internetin ciddi tehdit unsurlarını da içerisinde barındırdığı herkesin malumu. Biz de abonelerimizin güvenliğini düşünerek Trend Micro ile bir anlaşma imzaladık ve abonelerimize, içerisinde antivirüs ve güvenlik yazılımları da bulunan Trend Micro'nun tam donanımlı bir güvenlik paketini sunduk. Böylece abonelerimizin gönül rahatlığıyla internete bağlanmalarını sağlamayı amaçladık. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZA 10 ADIMDA GÜVENLİK KALKANI KURUNFalse