Instagram'da iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma ve devre dışı bırakma işlemi

Güncelleme Tarihi:

Instagramda iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma ve devre dışı bırakma işlemi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 27, 2022 14:00

Günümüzün en yaygın sosyal medya uygulaması olarak instagram her zaman zirvede yer almaktadır. Bu uygulamayı kullanırken güvenlik yöntemlerine mutlaka özen gösterilmelidir. Çünkü güvenlik kontrolü oldukça önemli bir unsurdur. Instagram'da iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma ve devre dışı bırakma işlemi nasıl yapılır detayları ile derledik.

Haberin Devamı

Gün geçtikçe sosyal medya kullanan kişi sayısı daha çok artmaktadır. Özellikle instagramda her gün yeni hesaplar açılmaktadır. Tabi açılan bu hesapları güvende tutmak gerekir. Bunun için iki faktörlü kimlik doğrulama sıkça tercih edilmektedir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?

İnsanlar bazı uygulamalara daha güvenilir bir şekilde girmek için kişisel telefona veya başka bir yere kod istemektedirler. Bu kod gelmeden uygulamaya girmek mümkün değildir. İki faktörlü olan kimlik doğrulamada ise kodun tek bir yere değil de iki farklı yere gelmesi istenmektedir. Böylelikle size ait olan hesabı başkasının kullanması engellenmektedir. Çünkü size ait olan iletişim kanallarının ikisine de kod gönderilecektir. Doğal olarak sizin izniniz ve haberiniz olmadan kimse hesabınıza erişemez.

Haberin Devamı

İnstagram hesabınızı daha güvenilir bir şekilde kullanmak için iki faktörlü kimlik doğrulama çok işe yaramaktadır. Ancak yine de bu doğrulamayı istemeyen kişiler iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğini iptal edebilirler. Burada tercihin kullanıcıya kaldığı görülmektedir.

Instagram'da İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kapatma ve Devre Dışı Bırakma İşlemi

Öncelikle iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmak için instagram üzerinden hesabınıza giriş yapmalısınız. Profilinizin en yukarı kısmında sağ tarafta ayarlar menüsü bulunmaktadır. Buradan ayarlar ve ardından güvenlik seçilir. Güvenlik bölümünde iki faktörlü kimlik doğrulama adı altında bir seçenek yer almaktadır. Bu seçeneğin açık veya kapalı olduğunu kontrol etmelisiniz. Buradan whatsapp ve kısa mesaj seçeneklerini tıklayarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktif yapabilirsiniz.

 İki faktörlü kimlik doğrulama işlemini devre dışı bırakmakta oldukça kolaydır. Bunu yapma için instagram hesabındaki profilinizden ayarlar kısmını seçin. Ayarlar, güvenlik ve iki faktörlü kimlik doğrulama adımlarını takip edin. Burada işaretli olan kimlik doğrulama seçeneklerini tıklayarak kapatın. Böylece iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi iptal edilmiş olacaktır.