Influencer nedir ve nasıl olunur?

Influencer nedir ve nasıl olunur

Sürekli değişen ve gelişen bir dünyada yaşıyoruz. Dünyanın değişmesi ve gelişmesi ile hayatımıza birçok yeni meslekler giriyor. Yeni mesleklerden biri de influencer olmaktır. İnfluencer nedir? İnfluencer nasıl olunur? İşte influencer olmak ile ilgili detaylar.

Haberin Devamı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan yaşamı farklı boyut kazanmaya başlamıştır. Gelişen teknoloji beraberinde birçok yenilik insanlığın hizmetine sunulmuştur. Son birkaç yıl içinde geleneksel medya yerini sosyal medyaya bırakmıştır. Kitlesel etkileşimin mümkün olduğu, saniyeler içinde milyonlarca insanın etkileşim kurabildiği özel platformlar birçok kişinin yaşamında önemli hal almıştır. İşte sosyal medya ile birlikte influencer isimli bir meslek ortaya çıkmıştır.

 İnfluencer Nedir?

 İngilizce bir kelime olan influencer İngilizce anlamı olarak etkileyen ve etkileyici anlamına gelmektedir. İnfluencer aslında markaların dijital ortamda rekabet aracı olarak kullandıkları bir gruptur. İnsanların tercihlerini veya davranışlarını etkileyen ya da değiştiren kişilerde influencer tabirini kullanıyorlar. Günümüzde modern medya anlayışında belirli bir popülariteye erişmiş olan kişilerin kitlelerine olan etkisinden faydalanılarak stratejik pazarlama sistemlerinin kullanılması sağlanır.

 Oldukça büyük etkileyiciliğe sahip olan bu kişilerin paylaşımlarına olan güven ile birçok insan hareket eder. İnternet fenomenleri, Youtube vloggerları, İnstagram fenomenleri, bloggerlar gibi bu alanlardaki popüler kişiler birer influencer olarak adlandırılmaktadırlar. Bu platformlardaki popüler olan kişiler kendilerine has olan bir takipçi kitlesi kazanmıştır. Takipçi kitlelerinin hem sadakatlerini hem de güvenlerini kazanmışlardır. Pazarlama stratejilerine bağlı olarak bu kişiler halkın satın almalarına yönelik tercihlerini ve kararlarını etkiledikleri sürece kendilerine influencer denilecektir.

Haberin Devamı

 Nasıl Influencer Olunur?

 Bir kimsenin influencer olabilmesi için sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde ve doğru olarak kullanması gerekir. Kişi kendi alanında uzman olduğu göstermelidir. Bir kişinin influencer olmasındaki en önemli nokta erişim noktalarıdır.

 Markalar bu kişilerin kendisini takip eden kitlesinin sadakatini kullanarak kendi ürünlerinin tanıtımı ve satışını yapar. Aynı zamanda markalar bir farklı yöntem olarak influencer olan kişinin markaya ait ürünlerin denenmesini abartı olmadan da ürünün avantajlarının objektif şekilde kitlelerine sunulmasını ve markaya ait olan diğer ürünlerinde değerlendirilmesi yapılması sağlanarak bunu kullanırlar.

 İnfluencerların takipçilerinin de beğeni ve yorumları talep edilir ve ürünün pazarlanması sağlanır. İnfluencer olmanın ilk yolu başta da söylenildiği gibi sosyal medya platformlarında paylaşım yapmaktır. Kendilerinin iyi olduğu ve sevdikleri alana dair yapılan paylaşımlarını sürekli olarak devam ettirmeliler. Bu alanlara ilgi duyan kişileri zaman içinde toplayarak belirli bir kitle kazanmalıdırlar. Sevilen, güvenilen ve sadakat duyulan kişiler olma yolunda ilerlemeliler.

Haberle ilgili daha fazlası: