GeriTeknoloji İndeks Bilgisayar’dan 2018 yılında 122 milyon TL net kâr
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İndeks Bilgisayar’dan 2018 yılında 122 milyon TL net kâr

İndeks Bilgisayar’dan 2018 yılında 122 milyon TL net kâr

200’den fazla dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapan İndeks Bilgisayar, 2018 mali sonuçlarını ve 2019 yılı hedeflerini açıkladı. İndeks Bilgisayar, 2018 yılını 122 milyon TL net kâr ile geride bıraktı.

Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Kayalıoğlu ise bilişim sektörüne ve grubun 2018 yılına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2018, küçülen pazarda işleri doğru yapmanın daha fazla önem kazandığı bir yıl oldu. 2018’de tüm şirketler zorlu bir sınavdan geçti. Hızlı aksiyon alabilen, finansal gücü ve verimliliği yüksek şirketlerin 2019’dan kârlı çıkabileceğini öngörüyoruz.”

Kayalıoğlu, bilişim sektörüne dair sağlıklı bir değerlendirme için 2018 yılında sektörün durumunun Türkiye’nin son dönemdeki ekonomik gelişmeleri bağlamında ele alınması gerektiğini belirtti. 2018’de, Türkiye ekonomisinin belirsizlik, kur artışı, enflasyon ve yüksek finansal maliyetlerle şekillenen sıkıntılı bir süreçten geçtiğini vurgulayan Kayalıoğlu, tüm sektörler gibi bilişim sektörünün de bunlardan etkilendiğini şu sözlerle ifade etti: “Bilişim, ağırlıklı ithalata dayalı bir sektör olması sebebiyle doğal olarak kurdaki dalgalanmalardan ve finansal gelişmelerden doğrudan etkileniyor. Çalıştığımız PC, notebook, akıllı telefon, sunucu, server ve veri merkezi gibi segmentlerin hemen hemen hepsinde Türkiye pazarında özellikle 2018’in ikinci yarısında ciddi daralmalar yaşandığını gördük. Kur nedeniyle akıllı telefonlarda arka arkaya gelen fiyat artışları oluştu, taksitlendirme imkânları finansal kontroller nedeniyle kısıtlandı hatta sadece tüketici kredisiyle ve 6 ay ile donduruldu. Tüm bunlar, sektördeki talebin daralmasına neden oldu.”

Kayalıoğlu, teknoloji ürünleri alanında faaliyet gösteren 3’ü halka açık, toplam 6 şirketi bünyesinde bulunduran Index Grup’un 2018 yılında yüzde 13 küçülme ile net satışlarının 4 milyar 708 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirtti.

“2019’da şirketler hızlı aksiyon alma yetenekleriyle öne çıkacak”
 
Kayalıoğlu yaptığı değerlendirmede, 2018’de yaşanan darboğazların 2019’un ilk yarısında da hissedileceğine işaret ederek, büyüme hızının bir süre daha düşük seyirde devam edeceğine değindi. Bu dönemlerde şirketlerin işlerini doğru yönetmesinin önemli olduğunun altını çizen Kayalıoğlu, büyümenin beklentilerin altında kaldığı dönemlerde her an ortaya çıkabilecek fırsatları değerlendirmede zamanlamanın son derece önemli olduğunu vurguladı. “2019, şirketleri hızlı aksiyon alma becerilerini en üst düzeyde tutmaya zorlayacak” diyen Atilla Kayalıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hızlı aksiyon alabilme, değişkenliği yönetebilme ve farklı iş alanlarında yeni fırsatlara açık olmanın ön planda olacağı bir 2019 öngörüyoruz. 2019’da başarılı olacak şirketlerin iş odaklarının ve iş yapma verimliliklerinin yüksek olması şart. Yılın ilk yarısında belirsizlikleri daha fazla yaşayacağımızı ancak yılın ikinci yarısında nispeten biraz daha normalleşen bir ekonomik ortam olabileceğini tahmin ediyoruz.”

False